- Kojeg opskrbljivača plinom odabrati?
- Razvoj zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
- I grad Cres se bavi stambenom politikom
- Održavanje instalacija u zgradi - od struje i cijevi do optike
- Ukida se porez na prvu nekretninu, energetska obnova i dizalo "ulaze" u vrijednost stanova
- Čije su vlasništvo instalacije pružatelja telekomunikacijskih usluga u zgradi?
- Većina gradova i građana podržava stambene zadruge
- DUBROVNIK razvio vlastiti model rješavanja stambenog pitanja
- Općina Cestica - dodatni poziv za prikupljanje zahtjeva za POS stanove
- POTICAJNA STANOGRADNJA - Od Pule do Iloka, od Čakovca do Dubrovnika - izgrađene stotine stanova za mlade obitelji
Da su cijene nekretnina u Dubrovniku među najvišima u Hrvatskoj i ptice na grani znaju. Pa nije ni čudo da se građani, pogotovo mladi, pitaju kako si uopće mogu priuštiti najam ili kupnju nekretnine?
Prema Pregledu tržišta nekretnina Republike Hrvatske u 2022. godini, Dubrovnik je u 2022. godini bio treći grad, poslije Rovinja i Splita, s najvišom medijalnom cijenom stana/apartmana, od 2.558 eura po m2. Kada je riječ o obiteljskim kućama Dubrovnik je također bio na trećem mjestu, poslije Cresa i Visa, s medijalnom cijenom u iznosu od 1.746 eura po m2. Vrijednosti indeksa priuštivosti veće od 30 posto, koje ukazuju da je za jedan m2 stana/apartmana potrebno izdvojiti više od 30 posto godišnjeg dohotka, bilježilo je sedam JLS-ova, a među njima je opet Dubrovnik.
Što se tiče najma, najviša medijalna mjesečna cijena najma stana/apartmana u eurima po m2 postignuta je u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj, Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a gledano po velikim gradovima, najviša mjesečna medijalna cijena najma stana/ apartmana u eurima po m2 zabilježena je u Splitu pa u Dubrovniku od 8,2 eura po m2.
Trenutna prosječna cijena kvadrata stana za Dubrovnik je 3.770 eura / m2. U prosjeku veličina stana na prodaji je 88 m2, srednja tražena prodajna cijena iznosi 328.687 eura, piše portal cijenestanova.com.
S obzirom na ovakva "prva mjesta" zanimalo nas je što Dubrovnik radi po pitanju priuštivog stanovanja, pogotovo znajući da ova problematika u najvećoj mjeri danas pogađa mlade.
Iz Grad Dubrovnika su rekli da kao jedinica lokalne samouprave su razvili vlastiti model sustavne politike rješavanja stambenog pitanja nazvan "Dubrovačka stanogradnja". Osmišljeno je nekoliko modela/mjera kako bi se pomoglo mladih obiteljima koje se nalaza pred izazovom rješavanja stambenog pitanja na skupom dubrovačkom tržištu nekretnina. Oni uključuju stanogradnju, kreditiranje, dodjelu zemljišta za izgradnju kuća te najam gradskih stanova pod povoljnim uvjetima - kažu iz Grada.
Naime, Grad Dubrovnik pokrenuo je obnovu vlastitog stambenog fonda unutar zidina kako bi, uz kupovinu novih stambenih jedinica također unutar gradskih zidina, pozitivno utjecao na demografsku revitalizaciju povijesne jezgre. Tako je krajem prošle godine, prvi put nakon dugo godina, Grad iskoristio pravo prvokupa za dva stana u povijesnoj jezgri ukupne vrijednosti gotovo milijun eura. Riječ je o četverosobnom i trosobnom stanu koji su već dani u najam u okviru ove mjere. Ujedno, u povijesnoj je jezgri prošle godine otvorena nova školska zgrada u obnovljenoj palači što je također doprinos očuvanju života u zidinama, ali i obnovi te održavanju objekata unutar povijesne fonda jezgre.
Upravo prošlog tjedna potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić uručio je dubrovačkom gradonačelniku Matu Frankoviću odluku i ugovor o darovanju stanova na korištenje Gradu Dubrovniku. Radi se o četiri stana, od kojih je najveći onaj od 140 metara kvadratnih u ulici Uz Jezuite u povijesnoj jezgri. Svi stanovi planiraju se obnoviti i staviti u funkciju kako bi se putem mjere davanja u najam stanova na području povijesne jezgre obiteljima s više djece, pomoglo mladim obiteljima i revitaliziralo grad. „U idućih manje od godinu dana, 30 nove djece će živjeti u povijesnoj jezgri sa svojim obiteljima. Dakle, cijeli jedan školski razred“, najavio je tom prilikom gradonačelnik.
DUBROVAČKA STANOGRADNJA - MOKOŠICA
Do sada je kroz ovu mjeru zbrinuto ukupno 39 obitelji. Namijenjen je mladima koji nisu kreditno sposobni kupovati skupe stanove koji se nude na dubrovačkom tržištu nekretnina. S obzirom da je upravo nemogućnost rješavanja stambenog pitanja jedan od najvećih problema mladih u Dubrovniku interes građana za ovaj projekt je jako velik.
Projekt stanogradnje Mokošica - Grad je za izgradnju prva 43 stana za mlade u Mokošici izdvojio 38 milijuna kuna. Investicija je realizirana u suradnji s Ministarstvom branitelja, s obzirom na to da je od 108 stanova, njih 65 dodijeljeno braniteljima – stradalnicima Domovinskog rata s područja Grada Dubrovnika (Hrvatskim braniteljima uručeni ključevi stanova 28. rujna 2021.), dok su 43 stana pripala Gradu, koji ih prema unaprijed definiranim kriterijima i na osnovu javnog poziva dodjeljuje u najam mladim dubrovačkim obiteljima s mogućnošću otkupa nakon 10 godina.
DUBROVAČKA STANOGRADNJA - SOLITUDO
U lipnju 2023. izdana je građevinska dozvola za tri zgrade u Solitudu - gradit će se novih 50 stanova za mlade dubrovačke obitelji
Projektom je predviđena izgradnja stambenih objekata, prometnice, cjelokupne infrastrukture, kao i javnih sadržaja poput vrtića. Planirani stanovi, njih 50, veličine od 55 do 77 ‘kvadrata‘, raspoređeni su u tri zgrade na nekoliko etaža, okružene drvoredima i povezane zajedničkom šetnicom. Parkirališna mjesta osigurat će se gradnjom podzemnih garaža i parkirališnih mjesta za stanare i javne korisnike, a predviđen je i prostor dječjeg vrtića za šest do osam vrtićkih jedinica za smještaj oko 100 djece, za koji se planira arhitektonsko-urbanistički natječaj.
Uz izgradnju stambenih objekata predviđena je i izgradnja nove infrastrukture naselja na koju će se spojiti navedene zgrade, koja u sebi uključuje kanalizaciju, odvodnju, vodu, struju i novi ispust koji će rasteretiti oborinsku odvodnju ovog dijela naselja, a spajat će se na Moluntsku ulicu.
DUBROVAČKA STANOGRADNJA - POBREŽJE
S ciljem stambenog zbrinjavanja je i cjelovito vlasništvo nad zemljištem na Pobrežju gdje će se mladim sugrađanima dodjeljivati parcele za izgradnju tipskih kuća.
2021. godine gradonačelnik Mato Franković i ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić potpisali su Sporazum o suradnji na osiguravanju uvjeta za stambeno zbrinjavanje djelatnika u zdravstvu.
Grad Dubrovnik želi kroz niz mjera gospodarske i socijalne politike stvoriti uvjete za poticanje i zadržavanje mladih stručnjaka, djelatnika u zdravstvu u Dubrovniku pa tako i kroz realizaciju modela osiguravanja stambenog prostora za medicinske djelatnike, čime bi se ostvario krajnji cilj poboljšanja uvjeta rada djelatnika u zdravstvu te poboljšanje zdravstvene zaštite građanima na području Grada Dubrovnika.
DUBROVAČKA STANOGRADNJA – REVITALIZACIJA POVIJESNE JEZGRE
U skladu s aktivnostima Plana upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a kojem je prioritetni cilj očuvanje „živog grada“, gradska uprava pokrenula je obnovu stambenog fonda u svom vlasništvu unutar stare gradske jezgre s intencijom da renovirane stambene jedinice dodjeljuje na korištenje obiteljima s više djece.
Uređenjem ukupno šest gradskih stanova u povijesnoj jezgri Grad Dubrovnik će u ovoj godini stambeno zbrinuti šest dubrovačkih obitelji s više djece te će se na taj način doprinijeti revitalizaciji života u gradu, a što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja.
Naime, u okviru demografske politike, a koristeći pravo prvokupa, Grad Dubrovnik je svoj stambeni fond u povijesnoj jezgri povećao s dva stana, površine 130,38 i 52,93 metra kvadratna.
Uz ova dva stana, o čijem je prvokupu vrijednom gotovo milijun eura odlučilo Gradsko vijeće na 28. sjednici, Grad Dubrovnik će obiteljima s više djece dodijeliti još tri stana u svom vlasništvu čije je uređenje u tijeku, a sve sukladno Odluci o davanju u najam stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika u svrhu rješavanja stambenog pitanja obitelji s više djece na području povijesne jezgre kao jednoj od mjera demografske politike ove gradske uprave.
Jedan stan od 140 kvadrata u povijesnoj jezgri je ustupila Vlada Republike Hrvatske ugovorom o darovanju.
Nastavak je to niza investicija u društvenu infrastrukturu među kojima se izdvaja novi objekt OŠ Marina Getaldića unutar zidina koji će je u šk.godini 2023/2024. otvorio vrata i time prešao u režim jednosmjenske nastave.
DUBROVAČKA STANOGRADNJA – MODEL 30X30
Osmišljen je i program 30 x 30 koja se sastoji od subvencioniranja trideset mladih obitelji iznosom od 30 tisuća eura, a radi ispunjenja svrhe kupnje prve nekretnine – kuće ili stana, odnosno izgradnju ili nadogradnju objekta.
Uz mogućnost dugoročnog najma stana u Mokošici i planiranu izgradnju još 50 novih stanova u Solitudu u sklopu projekta Dubrovačka stanogradnja, cilj ove subvencije je olakšati početak samostalnog života mladim sugrađanima.
SUBVENCIJE ZA NAJAM STANA MLADIMA
U 2023. imalo je 45 korisnika u ukupnom iznosu od 41.130,25 eura.
Uvjeti su definirani Odlukom Grada Dubrovnika, prema kojoj pravo na subvenciju imaju punoljetni građani Dubrovnika do navršenih 35 godina života, koji imaju prebivalište na području Grada Dubrovnika najmanje pet godina, koji u svom vlasništvu nemaju nekretnine, čiji dohodak po punoljetnom članu kućanstva mjesečno nije veći od prosječne isplaćene neto plaće u RH u prethodnoj godini, koji ovjerenim ugovorom dokažu postojanje podstanarskoga odnosa u stambenom objektu koji se nalazi na području Grada Dubrovnika.
Novčani iznos za subvenciju troškova za najam stana mjesečno iznosi od 53 eura (400 kuna) do 100 eura (750 kuna), ovisno o broju članova kućanstva.
Što se tiče uvjeta godina života za korisnike ove mjere, ona se realizira kroz mjere Skrbi o djeci, mladima i obitelji, a zakonska regulativa je definirala da su mladi osobe do navršene 30. godine, tako da je postojeća Odluka već sada proširena u odnosu na normu.
Svi oni koji su prešli 35 godina života automatski se prebacuju u kategoriju za subvenciju najma stana ostalim socijalnim kategorijama, što je definirano Mjerama socijalnog programa Grada Dubrovnika.
SUBVENCIONIRANJE TROŠKOVA STANOVANJA OSTALIM SOCIJALNIM KATEGORIJAMA
Obiteljima i samcima koji žive u unajmljenim stanovima u statusu podstanara, koji u vlasništvu nemaju nekretnine, a slabijeg su materijalnog stanja, osigurat će se novčana subvencija za plaćanje najma stana. Uvjeti i način ostvarivanja prava na mjesečnu subvenciju regulirani su Odlukom o ostvarivanju prava na subvenciju troškova najma stana osobama slabijeg materijalnog statusa.
Broj korisnika: 250, a izdvaja se 370.400 eura. Mjesečni iznos subvencije iznosi od 66,36 eura za samca do 199,08 eura za za četveročlanu obitelj i više.
NAKNADA ZA TROŠKOVE STANOVANJA (ZA KORISNIKE ZAJAMČENE MINIMALNE NAKNADE)
Obitelji i samci korisnici zajamčene minimalne naknade, 180 korisnika, izdvaja se 159.400 eura.
Pravo na naknadu za troškove stanovanja priznaje se korisniku zajamčene minimalne naknade, osim beskućniku koji se nalazi u prenoćištu, prihvatilištu ili mu je priznata usluga smještaja u organiziranom stanovanju, žrtvi nasilja u obitelji i žrtvi trgovanja ljudima kojoj je priznata usluga smještaja u kriznim situacijama.
Troškovi se odnose na najamninu, komunalne naknade, troškove grijanja, vodne usluge te troškova koji su nastali zbog radova na povećanju energetske učinkovitosti zgrade.
Pravo na naknadu za troškove stanovanja priznaje se u visini od 40 posto iznosa zajamčene minimalne naknade priznate samcu ili kućanstvu, odnosno u iznosu stvarnih troškova ako su oni manji od 40 posto iznosa naknade.
GRADSKO VLASNIŠTVO NAD NEKRETNINAMA
Grad Dubrovnik u ovom trenutku gospodari sa 161 stanom u svome izvornom vlasništvu, te s 93 stana koji su u postupku povrata ranijim vlasnicima na temelju Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine. Što se tiče podataka o broju stanova u vlasništvu RH ne raspolažemo sa službenim podacima u ovom trenutku, ali gradonačelnik je javno komunicirao o 20 nekretnina.
Je li ovo dovoljno? Na to pitanje nam mogu odgovoriti samo građani Dubrovnika.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada