Kako je projekt gradske knjižnice na Hvaru postao primjer održivosti
Izvor: Pixabay
Pokret otoka
SINERGIJA KULTURNE BAŠTINE I ODRŽIVOG RAZVOJA

Kako je projekt gradske knjižnice na Hvaru postao primjer održivosti

Grad Hvar nastavlja s ambicioznim projektima koji spajaju očuvanje kulturne baštine i održivi razvoj. Jedan od ključnih projekata koji simbolizira ovaj pristup je izgradnja nove gradske knjižnice u vrtu Palače Radošević. Ovaj projekt ne samo da će obogatiti kulturnu ponudu grada, već se fokusira na implementaciju održivih tehnologija i inovacija u energetskoj učinkovitosti.

Jerina Ćurin, dipl. polit., poznata je kao viša savjetnica specijalizirana za europske i nacionalne fondove, strateško planiranje i zaštitu okoliša. Aktivno je uključena u projekte energetske tranzicije na otoku Hvaru, gdje surađuje s gradom i lokalnim organizacijama na poticanju održivih rješenja poput solarnih elektrana i energetskih zajednica. Odgovorima na pitanja pojasnila je viziju knjižnice te njezin doprinos dugoročnoj održivosti Hvara.

Koje konkretne održive tehnologije će biti integrirane u novu knjižnicu i na koji način će doprinijeti smanjenju potrošnje energije?

Moguće održive tehnologije uključuju:  LED rasvjetu s kontrolom intenziteta osvjetljenja, senzore za automatsko isključivanje svjetla, sustav prikupljanja kišnice za sanitarnu vodu i navodnjavanje, grijanje je predviđeno putem toplinske pumpe zrak-voda. Ove tehnologije značajno smanjuju potrošnju energije i emisiju CO₂.

Projekt Gradske knjižnice Hvar uključuje izbor tehnologija i materijala koji osiguravaju visoku kvalitetu, dugotrajnost i održivost zgrade. Odluke o tehnološkim rješenjima temeljene su na detaljnim analizama dostupnih opcija kako bi se osiguralo da projekt ispunjava sve tehničke, ekološke i ekonomske zahtjeve.

Kako su planirane zelene površine, poput krovne terase i vrta, usklađene s konceptom održivosti i kako će te površine biti korištene?

Zelene površine, poput krovnih vrtova pomoći će u izolaciji zgrade, smanjujući potrebu za hlađenjem ljeti i grijanjem zimi. Projekt uključuje moderne vodovodne i kanalizacijske instalacije koje osiguravaju adekvatnu opskrbu vodom i odvodnju otpadnih voda, uključujući sustave za navodnjavanje vegetacije na krovu zgrade.

Kišnica sa zelenih površina objekta odvodit će se u podzemne upojne bunare, dok će se kišnica s ravnih neozelenjenih krovova skupljati u spremnik na prvom katu objekta te se koristiti za zalijevanje zelenih površina kao i za ispiranje wc školjki, ovaj sistem energetski učinkovit i smanjuje potrošnju vode.

Također, služit će kao mjesta za edukaciju, okupljanja i radionice o održivosti. Osim toga, korištenje autohtonih biljnih vrsta smanjit će potrebu za navodnjavanjem i očuvati lokalni ekosustav.

Kako je projekt knjižnice usklađen s kulturnom baštinom Palače Radošević, a da pritom ostaje vjeran suvremenim principima održive gradnje?

Prilikom obveznih i opsežnih arheoloških istraživanja na lokaciji nove gradske knjižnice i čitaonice Hvar koja će se nalaziti u vrtu Palače Radošević otkriven je kasnoantički gradski bedem. Ovaj bedem, pronađen prilikom arheoloških radova, značajno je utjecao na izradu i izmjene Glavnog projekta. Konzervatorski odjel izdao je smjernice koje su zahtijevale očuvanje, konzerviranje i prezentaciju ovog nalaza unutar objekta, čime je proces izrade glavnog projekta produžen i izmijenjen.

Spoj kasnoantičke i novovjekovne gradnje čini novu gradsku knjižnicu i čitaonicu Hvar punktom za prezentaciju ovih dvaju važnih povijesnih perioda. Integracija bedema unutar građevine omogućuje posjetiteljima jedinstveni uvid u kasnoantičku arhitekturu, dok istovremeno knjižnica kao suvremeni objekt predstavlja novovjekovnu gradnju.

Bedem je sačuvan i integriran u novi prostorni koncept knjižnice, a ta integracija povećava kulturnu vrijednost projekta. Istraživanje na lokaciji donijelo je vrijedno povećanje fundusa arheološke zbirke grada Hvara. Ova integracija dodatno naglašava kulturnu važnost knjižnice, a spoj kasnoantičke i novovjekovne gradnje čini knjižnicu jedinstvenom. Integracija arheoloških nalaza unutar nove gradske knjižnice Hvar ne samo da čini ovu ustanovu jedinstvenom, već i doprinosi njenoj kulturnoj i povijesnoj vrijednosti.

Na koji način ova knjižnica može poslužiti kao primjer drugim knjižnicama i zgradama u implementaciji održivih praksi i tehnologija?

Nova gradska knjižnica može poslužiti kao model održive zgrade, spoj suvremenog objekta i kasnoantičke arhitekture dok istovremeno pokazuje primjenu energetski učinkovitih sustava i održivih tehnologija. Osim toga nova gradska knjižnica može biti primjer kao prostor za organizaciju kulturnih i društvenih događanja, uključujući radionice, predavanja, izložbe i druge aktivnosti koje potiču zajedništvo i interakciju među stanovnicima.

Takvi događaji pomažu u jačanju socijalne kohezije, povezivanju različitih društvenih skupina i stvaranju osjećaja zajedništva. Povećanjem dostupnosti obrazovnih i kulturnih sadržaja, nova knjižnica će direktno poboljšati kvalitetu života stanovnika Hvara. Pristup kvalitetnim informacijama, edukaciji i kulturi ključno je za osobni razvoj, profesionalni napredak i opću dobrobit građana.

Projekt nove Gradske knjižnice u Hvaru predstavlja izvrsnu sinergiju kulturne baštine i održivih tehnologija. Time dodatno potvrđuje posvećenost grada očuvanju identiteta i budućnosti. Integracija kasnoantičkog bedema unutar moderne knjižnice nije samo arhitektonsko rješenje, već i simbol poštovanja prema povijesti.

S druge strane, upotreba održivih tehnologija poput sustava za recikliranje vode, energetski učinkovitih rasvjetnih rješenja i zelenih krovova pokazuje kako se inovacije mogu uspješno uklopiti u projekte kulturne baštine.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstvaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineMinistarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerPredstavništvo Europske komisije u HrvatskojGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.

MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!