ESCO
Izvor: jannoon028 / Freepik
PREDVODNIK PROMJENA

Hrvatska je primjer najbolje prakse primjene ESCO modela u Europi

ESCO model u Hrvatskoj je odličan primjer i uvijek ga koristim kao primjer dobre prakse, pogotovo u segmentu energetske obnove bolnica. Hrvatska je jedina od rijetkih zemalja u EU koja je uspjela uspješno implementirati ovaj model financiranja - pohvalio je Hrvatsku Adrian Joyce, direktor Renovate Europe.

Energetska obnova zgrada u Hrvatskoj često služi kao primjer dobre prakse u ostalim članicama Europske unije. Model obnove koji se primjenjuje u Hrvatskoj, bilo za privatne višestambene zgrade i kuće bilo za javne zgrade, pokazuje ostalim članicama EU (pogotovo središnje i istočne Europe) kojim smjerom se može ići. 

No, jedan model energetske obnove pogotovo se ističe - ESCO model

Potvrdu toga dao je Adrian Joyce, direktor Renovate Europe, interesnog udruženja europske industrije građevinskih materijala te glavni tajnik EuroACE - Energy Efficient Buildings. Inače, Renovate Europe je kampanja koja ima jasan cilj: smanjiti potražnju za energijom u zgradama u EU za 80 posto do 2050. godine. Pokrenuta 2011. godine, Renovate Europe je inicijativa EuroACE – Energy Efficient Buildings, i ima podršku 49 partnera iz industrije, civilnog društva i 18 nacionalnih partnera aktivnih na nacionalnim razinama. To je jedina kampanja u EU koja se fokusira isključivo na ambicioznu obnovu fonda zgrada u EU-u.

- ESCO model u Hrvatskoj je odličan primjer i uvijek ga koristim kao primjer dobre prakse, pogotovo u segmentu energetske obnove bolnica. Hrvatska je jedina od rijetkih zemlja u EU koja je uspjela uspješno implementirati ovaj model financiranja - rekao je Joyce za ZGRADOnačelnik.hr i dodao da Hrvatska razumije izazov obnove zgrada, pogotovo nakon dvaju strašnih potresa i sada postoji još više motivacije za energetskom obnovom. I sada imate alat koji će pomoći vašem ministarstvu i Vladi u provedbi svih planova. 

ESCO model je, inače, model ugovaranja energetske usluge putem ugovora o energetskom učinku i predstavlja model putem kojeg se realizira energetska obnova građevine i provode mjere poboljšanja energetske učinkovitosti tako da se one financiraju isključivo iz ušteda ostvarenih smanjenom potrošnjom energije.

U Hrvatskoj su realizirani brojni primjeri ESCO modela

U posljednjih nekoliko godina, ESCO model se opet počeo aktivnije primjenjivati u zgradama javnoga sektora, a sve na temelju aktivnosti i javnih poziva koje je provodila Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).

- Hrvatska je 'best practice' primjer jer je uspjela uspješno primijeniti taj model u velikim javnim zgradama. Ako se dobro sjećam, primjer energetske obnove Opće bolnice Karlovac jedan je od najboljih jer je ta bolnica nakon primjene ESCO modela smanjila troškove za energiju za čak 70 posto. To je ogroman uspjeh - kaže Joyce. 

Ističe da je, usprkos kompleksnostima i pravnim izazovima primjene ESCO modela, načinu da postoji eksterno financiranje, a korisnik ne plaća unaprijed energetsku obnovu nego tijekom višegodišnjeg razdoblja na temelju ušteda na energiji, te sama činjenica ta to funkcionira u Hrvatskoj, ohrabrujuće i za ostale EU članice da krenu u implementaciju tog modela. 

- Bilo je trenutaka, izazova, brojnih pravnih tumačenja kao što je tumačenje pakta stabilnosti, pravila razine zaduživanja javnih tijela i tako dalje. EU je rastumačila sve nedoumice da ovaj model ne spada pod navedena pravila. Ohrabrio bih i želio da Hrvatska i ostale članice EU krenu i nastave s primjenom ovoga modela zbog benefita koji će imati krajnji korisnici tih zgrada - pacijenti u bolnicama, djeca u školama i vrtićima, čak je ovaj model moguće primijeniti i u višestambenim zgradama - rekao je Joyce. 

Priznao je da ESCO model najbolje funkcionira u velikim zgradama, velikim objektima koji troše velike količine energije. Naglasio je da je ESCO model samo jedan od brojnih modela koji se može primijeniti diljem Europe. 

Pogledajte video razgovora s Adrianom Joyceom.

Primjeri dobre prakse primjene ESCO modela u Hrvatskoj:

Sadržaj podržava Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).

Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvojaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine

PARTNERI PROJEKTA

DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerEnergia Naturalis (ENNA)Grad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.


MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

ZGRADOnačelnik.hr u siječnju 2022. pokrenuo je projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kroz koji zajedno s partnerima želimo pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i kuća te primjene obnovljivih izvora energije. Ipak, Europska unija postavila je iznimno visoke ciljeve koje zajedno moramo ostvariti kako bismo jednog dana živjeli i boravili u ljepšim i energetski učinkovitijim zgradama, gradovima. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.