Makarska
Izvor: Freepik
IZNAJMLJIVAČI U OBITELJSKIM SMJEŠTAJIMA

MARKOVIĆ - Moramo imati porez na nekretnine, ali ne pod ovakvim uvjetima

Upravo ovih dana iznajmljivači u obiteljskim smještajima određuju cijene za sljedeću sezonu. No, sad se mijenjaju i pravila, uvode novi porezi poreznom reformom, mnogi su zatečeni i izračunavaju hoće li im se isplatiti raditi u sljedećoj sezoni, istaknula je u razgovoru za PoslovniFM Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja.

- Svjesni smo da porezi dolaze, neki novi, neki viši od dosadašnjih. Sada samo možemo sugerirati na koji način bi to bilo prihvatljivo obiteljskom smještaju. Prema novom Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, obiteljski smještaj se odvaja od komercijalnog smještaja i mi pozdravljamo takvu odluku, no mislim da je prvo to trebalo napraviti, a zatim ići na poreznu reformu. Razlog leži u činjenici što mali obiteljski smještaj nema prihode kao komercijalni smještaj i upravo je tu veliki nerazmjer u zaradi. Ono o čemu se nije vodilo računa je koliko su ljudi investirali u objekte da bi bili dobri domaćini i ponudili kvalitetan sadržaj, kazala je Marković u epizodi podcasta Poslovni đir, u razgovoru s urednicom Ojdanom Koharević.

Također, smatra da je neozbiljno govoriti o rebrendiranju turizma u kratko vrijeme jer u to treba uključiti stručnjake svih profila. Naime, svaki grad ima različitu turističku ponudu i ne možemo se, kaže Marković, osloniti samo na kulturu ili samo na party destinaciju ne samo u Splitu već bilo gdje drugdje. Uvijek treba razmišljati o mnogo sadržaja izvan sezone kao što su kongresni turizam, zdravstveni turizam….  

Što može učiniti Hrvatska udruga obiteljskog smještaja

- Mi doista ne znamo na koji način će se usvajati taj porez, mi ćemo svoje mišljenje dati resornim ministarstvima štiteći obiteljski smještaj. Napravit ćemo pritisak da se obiteljski smještaj manje oporezuje, nadam se da ćemo kao udruga biti pozvani u radnu skupinu u Ministarstvu turizma - kaže Barbara Marković i dodaje da će to biti jedno vrlo izazovno razdoblje za sve.

Naime, upravo su ove izmjene poreza na nekretnine stigle iz Europske unije, jer se porez ne uvodi samo kod nas nego je pritisak na kratkotrajni najam u svim zemljama Europe upravo kako bi se oporezovao taj kratkotrajni najam koji je izišao izvan kontrole. Do 1. svibnja 2026. godine, kaže, moramo imati taj porez, no ne pod ovakvim uvjetima.

Iznajmljivači su poput drugih branši suočeni s još jednim velikim problemom, rada na crno, u toj sivoj zoni zgrću se veliki novci, a državi se ne plaća porez. Pogotovo se to razvilo ekspanzijom tehnologije, brojnih platformi. Kako tome stati na kraj?

- Upravo su čelnici ministarstva rekli da bi uvođenjem ID brojeva prijavljivali na platforme samo oni koji su prijavljeni, kategorizirani. Mislim da bi to bilo dobro pogotovo za ove veće platforme s kojima surađujemo, no imate strance koji su naši susjedi koji zarađuju na crno, iznajmljuju "prijateljima",  a za njih bi kazne trebale biti rigorozne - tvrdi Marković.

Svima koji žive od turizma, ali i onima koji bi se htjeli početi baviti iznajmljivanjem savjetuje da ne odustaju jer iznajmljivači itekako pridonose lijepoj turističkoj priči iz Hrvatske.

Cjelovit, vrlo informativan, autentičan i inspirativan razgovor poslušajte u streamu prvog poslovnog radija PoslovniFM, na podcast platformama Mixcloud i Spotify.

Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.