- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

U hotelu International je 10. ožujka održana 2. konferencija OTPAD 360° – jučer smeće, danas problem, sutra sirovina u organizaciji ZGRADOnačelnik.hr i Motus Medije, uz programsku podršku Udruge gradova u RH i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ova konferencija, posvećena izazovima i rješenjima u gospodarenju otpadom, okupila je više od 300 stručnjaka, predstavnika lokalne i državne uprave te tvrtki koje djeluju u ovom sektoru.
Gradonačelnici najvećih hrvatskih gradova razmjenjuju iskustva i planove
Na panelu "Novi mandat OTPADA" sudjelovali su gradonačelnici najvećih hrvatskih gradova - Tomislav Tomašević iz Zagreba, Ivica Puljak iz Splita, Ivan Radić iz Osijeka te Ljerka Cividini, gradonačelnica Čakovca i predstavnica Međimurske županije. Iznijeli su svoje stavove i izazove u vezi s problematikom otpada, razmijenili su konkretne podatke o napretku, problemima i rješenjima u upravljanju otpadom u gradovima. Panel je moderirala Andrea Čović Vidović, zamjenica voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.
Pogledajte panel raspravu
Tomašević o izazovima i promjenama u zakonodavstvu
Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba, istaknuo je da je grad suočen s brojnim izazovima, uključujući česta mijenjanja zakonodavstva na nacionalnoj razini.
- Imamo dobru situaciju, krenuli smo s lošijim rezultatima od Osijeka, a sada smo prestigli i Rijeku - izjavio je Tomašević, naglašavajući da su često morali improvizirati u skladu s promjenama pravila. Komentirao i stalne promjene u Ministarstvu zaštite okoliša, rekavši da je u protekle četiri godine sreo čak četvrtu ministricu na tom položaju. Zbog promjena ministara, mnoge su inicijative bile obustavljene ili preinačene, uključujući financijske modele za sortirnice i kompostane. Ipak, istaknuo je da je razvoj infrastrukture nastavio unatoč izazovima.
Tomašević je također naglasio potrebu za novim Centrom za gospodarenje otpadom (CGO) u Zagrebu, čiji se projekt već dulje vremena odgađa.
- Odlučan sam da zatvorim Jakuševec, a ako bude potrebno, gradit ćemo i energanu - rekao je gradonačelnik Zagreba, dodajući da će za realizaciju ovog plana Grad koristiti kredite Europske investicijske banke.
Foto: Andrea Čović Vidović, Ljerka Cividini, Tomislav Tomašević, Ivica Puljak, Ivan Radić
Izvor: Motus Media
Puljak: Split ulaže u infrastrukturu i edukaciju
Ivica Puljak, gradonačelnik Splita, također je iznio planove i napredak u svom gradu.
- Postavili smo infrastrukturu, sagradili reciklažna dvorišta i postavili više od 1000 polupodzemnih spremnika - rekao je Puljak, naglašavajući kako su implementirali sustav biokompostiranja i biostabiliziranja otpada. Puljak je istaknuo da Splitu i dalje nedostaje funkcionalni Centar za gospodarenje otpadom, zbog čega se suočavaju s određenim poteškoćama.
Za Split je ključno i uvođenje sustava kazni i motivacije za građane, uključujući postavljanje kamera u javnim prostorima, kako bi se smanjio nered u gradskim četvrtima.
- Uspostavili smo sustav koji građanima omogućuje bolji odvoz otpada, ali izgradnja Lećevica kasni već dvadeset godina - rekao je Puljak.
Osijek: Edukacija ključ za rast odvajanja otpada
Ivan Radić, gradonačelnik Osijeka, izvijestio je o napretku u svom gradu, koji je postigao iznad 50 posto u odvajanju otpada.
- Najveći uspjeh nam je odvajanje, prešli smo europsku normu, sada smo na 57 posto - rekao je Radić, ističući kako je edukacija građana ključan faktor uspjeha.
Gradonačelnik Radić rekao je da je Osijek izgubio status velikog grada, što je rezultat pogrešno popisanog stanja u kojem su neki gradovi izgubili i više stanovnika.
- Unatoč tomu mi rastemo. Imamo titulu EkoCity tri godine zaredom i siguran sam da ćemo tako i nastaviti. Odvajamo 57 posto, rast ćemo i ove godine. Ključ je edukacija, koju imamo od vrtićke dobi - rekao je Radić i napomenuo da su Osijeku potrebna daljnja ulaganja u infrastrukturu, no grad će nastaviti raditi na povećanju postotka odvojenog otpada.
Čakovec i Međimurska županija: Kontinuirani rad uz čekanje na CGO
Ljerka Cividini, gradonačelnica Čakovca, ukazala je na izazove s kojima se suočava Međimurska županija. Iako je Međimurje već godinama na visokom postotku odvajanja otpada (55 posto), Cividini je istaknula da regija čeka izgradnju regionalnog Centra za gospodarenje otpadom Piškornica, čiji je dovršetak odgođen već deset godina.
- Država vas uvijek kazni ako ste pri vrhu. Međimurci su poslušni i već dugi niz godina odvajaju otpad. Radimo po modelu - što manje puta iznesete kantu imate manji trošak. Regionalni CGO još je na čekanju pa smo otvorili kazetu za azbest, novu kazetu za miješani komunalni otpad, uložili smo tu svoj i novac EU. Problem Čakovca koji se prolongira je nova kazeta za 55.000 tona otpada, jer se Centar najavljuje tek za 2028. Unatoč tomu nismo dizali cijenu odvoza. Građani su zadovoljni toliko dugo dok ih se ne tiče. Jedinice lokalne i regionalne uprave često ne mogu pratiti troškove. Mi trenutačno projektiramo novu sortirnicu jer bi po regionalnom centru trebali po duplo većoj cijeni voziti otpad u Varaždin. Odradili smo puno, vjerujem da građani to ne vide jer je grad čist, a kad nema drame sve se rješava u tišini - rekla je Cividini.
U Međimurskoj županiji posebna pažnja posvećena je borbi protiv ilegalnog odlaganja otpada, gdje privatni poduzetnici često odvoze otpad u nelegalne odlagališta.
Otpad kao ključna tema za lokalne izbore
Svi su gradonačelnici složni da će problem otpadnog gospodarstva biti jedna od ključnih tema na predstojećim lokalnim izborima. Od zagrebačkog Jakuševca, splitskog CGO Lećevica do Međimurja i Osijeka, svi su gradovi suočeni s izazovima u upravljanju otpadom, ali i postizanju europskih normi. Iako je napredak vidljiv, pred gradovima je još puno posla u izgradnji potrebne infrastrukture i sustava za održivo gospodarenje otpadom.
POGLEDAJTE CIJELU KONFERENCIJU
Organizatori
Programski partneri i zemlja partner
Sponzori
*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada