- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

S kojim se izazovima suočavaju, što su postigli, što planiraju, koliki je realan problem plastičnog otpada, kakvi su nam sustavi za odvajanje i recikliranje otpada, kako se provode zakonske i infrastrukturne mjere za smanjenje količine otpada u gradovima... O tome su na 2. konferenciji OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina u organizaciji ZGRADOnačelnik.hr i Motus Medije, uz programsku podršku Udruge gradova u RH i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u zagrebačkom hotelu Internacional, 10. ožujka, govorili direktori "čistoća" četiriju najvećih hrvatskih gradova.
Panel rasprava o problemima i rješenjima u gospodarenju otpadom u Hrvatskoj
Na panel raspravi "Čija metla, bolje čisti" sudjelovali su Davor Vić, voditelj podružnice Čistoća Zagrebačkog holdinga, Bojan Jurdana, direktor riječkog Komunalnog društva Čistoća, Ivica Karoglan, direktor splitske Čistoće, Igor Pandžić, direktor Unikoma iz Osijeka, dok je moderator bio Tin Bašić, suvlasnik ZGRADOnačelnik.hr-a. Razgovarali su o trenutačnim izazovima, postignućima i planovima u vezi s učinkovitijim upravljanjem otpadom u urbanim sredinama, problematici rasta plastičnog otpada, sustavima za odvajanje i reciklažu te izazovima u provedbi zakonskih i infrastrukturnih mjera za smanjenje količine otpada u gradovima.
Pogledajte panel raspravu
Problem rasta plastičnog otpada u Zagrebu
Davor Vić, voditelj podružnice Čistoća Zagrebačkog holdinga, istaknuo je da je u Zagrebu problem rasta plastičnog otpada sve prisutniji.
- Jedna od ključnih mjera koju smo poduzeli bila je prestanak upotrebe žutih vrećica, a uvela se raspodjela novih plastičnih kontejnera. Do sada smo raspodijelili već dvije tisuće kontejnera, no, unatoč tome, i dalje postoji veliki broj spremnika na javnim površinama koji nisu pod odgovarajućim nadzorom - rekao je Vić.
Značajna novost koju je spomenuo je uvođenje novih standardiziranih boksova za zgrade koje nemaju smetlarnike, čime se nastoji povećati kontrola nad otpadom.
- Naš cilj je da svaki kontejner bude sigurno smješten unutar okućnice, haustora ili nekretnine, te da bude iznesen na dan odvoza, no to je često teško postići jer mnogi još uvijek odlažu otpad na neprimjerenim mjestima - rekao je Vić i upozorio na problem nepravilnog odlaganja otpada u javnim prostorima. Iako su postavljeni dodatni spremnici, građani često nesavjesno bacaju otpad na mjesta koja nisu predviđena za to, čime stvaraju dodatne poteškoće u održavanju grada čistim.
- Pokušavamo smanjiti gabarite otpada, no građani moraju shvatiti da pravilno odlaganje otpada počinje od njih samih - zaključio je Vić.
Foto: Tin Bašić, Davor Vić, Igor Pandžić, Ivica Karoglan, Bojan Jurdana
Izvor: Motus Media
Rijeka i Split suočeni s izazovima, Osijek u porastu odvajanja
Bojan Jurdana, direktor riječkog Komunalnog društva Čistoća, podijelio je iskustva Rijeke u sustavu upravljanja otpadom.
- U Rijeci smo postigli zavidne rezultate, a neke od naših jedinica sada dosežu čak 60 posto odvojenog otpada. No i dalje imamo izazove s građanima koji ne odvajaju otpad na ispravan način. Često se događa da otpad bude odložen na pogrešnim mjestima ili u pogrešnim spremnicima - rekao je Jurdana i istaknuo da je ključno omogućiti samo onim korisnicima kojima su kontejneri namijenjeni da ih koriste, kako bi se izbjeglo bacanje otpada u npr. plavi ili žuti spremnik, a trebaju u spremnik za komunalni otpad.
Jurdana je također napomenuo kako bi sankcioniranje prekršitelja moglo pomoći, ali trenutačno nema dovoljno alata za provedbu sankcija.
- Pokušavamo pronaći sustav koji bi omogućio da se spriječi nepravilno odlaganje otpada, ali najvažniji faktor je komunikacija s građanima. Samo ako građani shvate važnost pravilnog razvrstavanja, možemo očekivati poboljšanje - dodao je.
Ivica Karoglan, direktor splitske Čistoće, govorio je o specifičnostima s kojima se Split suočava kada je odvoz otpada u pitanju, posebice u turističkoj sezoni.
- U ljetnim mjesecima imamo trideset posto više otpada nego u ostatku godine. To predstavlja dodatni pritisak na sustav, ali mi se trudimo implementirati učinkovitije metode za odvoženje i razvrstavanje otpada - rekao je Karoglan i istaknuo da Split teži povećanju stope odvojenog otpada, a trenutačno su na razini od 30 posto, s ciljem da se u budućnosti dostigne 50 posto.
- Bitno je da građani razumiju važnost redovnog odvoza otpada. Ako građani vide da komunalna tvrtka ne odvozi redovito otpad, logično je da ga sami stave u reciklažni spremnik - rekao je Karoglan i spomenuo projekt za oplemenjivanje tla iz miješanog otpada, koji bi mogao pomoći u obnovi opožarenih područja. Trenutačno čekaju odobrenje za realizaciju ovog projekta.
Igor Pandžić, direktor Unikoma iz Osijeka, istaknuo je da Osijek bilježi stabilan rast u odvajanju otpada.
- Već treću godinu zaredom, Osijek prepoznaje važnost edukacije građana o odvajanju otpada. Gradimo edukativne kampanje od vrtića nadalje, a to rezultira velikim interesom građana za reciklažna dvorišta i kompostane - rekao je Pandžić i pohvalio Osijek da su već prešli 50 posto odvojenog otpada, što je značajan uspjeh.
Zagreb na dobrom putu
Davor Vić, koji je govorio u ime Zagreba, istaknuo je da su gradovi poput Osijeka i Splita dokazali da se sustav gospodarenja otpadom može uspješno primijeniti čak i u velikim urbanim sredinama.
- Zagreb je deset puta veći grad, no oni su pokazali da upravljanje otpadom u velikim gradovima nije nemoguće - rekao je Vić i dodao da Zagreb, iako se suočava s izazovima koje donosi velika populacija i gusti urbani prostor, ostvaruje veliki napredak u odvojenom prikupljanju otpada.
- Svi mi možemo učiniti svoj kvart čišćim, a Zagreb je primjer da i veliki gradovi mogu ostvariti značajan napredak u razvrstavanju otpada. U budućnosti ćemo se još više koncentrirati na smanjenje miješanog otpada - rekao je Vić i istaknuo da je ključno ulaganje u edukaciju i promicanje dobrih praksi.
Problemi s biootpadom
Unatoč pozitivnim pomacima u sustavu gospodarenja otpadom, jedan od najvećih problema s kojima se komunalna poduzeća suočavaju i dalje ostaje biootpad. Karoglan je spomenuo kako je biootpad i dalje najveći izazov za Split.
- Građani često nesvjesno bacaju plastiku u spremnik za biootpad, što stvara dodatne probleme. Svi se trudimo ispravno obraditi otpad, no potrebno je više informacija i edukacije kako bi se ovaj problem smanjio - rekao je Karoglan.
Panelisti su se složili da je za rješenje ovog problema ključno stvoriti sustav koji će omogućiti bolju kontrolu i sankcioniranje, no važno je i dalje uložiti u edukaciju i komunikaciju s građanima.
- Naš cilj je stvoriti zajednicu koja je odgovorna i u kojoj se svi građani uključuju u proces gospodarenja otpadom - zaključio je Vić.
POGLEDAJTE CIJELU KONFERENCIJU
Organizatori
Programski partneri i zemlja partner
Sponzori
*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada