direktiva
Izvor: jcomp / Freepik
ZGRADOnačelnik.hr
SURADNJA

OSAM ključnih točaka energetske učinkovitosti u Hrvatskoj

Implementacija Europske direktive o energetskim svojstvima zgrada (EPBD), čiji će prijenos u hrvatsko zakonodavstvo trajati do svibnja 2026., ključna je za ispravne politike na nacionalnoj razini. Upravo stoga, HUPFAS, partneri projekta 'Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo zajedno' poslali su dopis na čelne ljude triju ministarstava - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine i Ministarstvo gospodarstva te ponudili pomoć u implementaciji Direktive. Dopis prenosimo u cijelosti.

Cijenjeni ministri,

prije svega želimo vam čestitati na novom mandatu i zaželjeti vam puno uspjeha, pogotovo jer su područja vašeg djelovanja od iznimne važnosti za naše sugrađane i gospodarstvo kao i za očuvanje okoliša. Obraćamo vam se kao ministrima čija nadležnost obuhvaća sektor zgradarstva koji je ključan za postizanje nacionalnih ciljeva klimatske politike i dekarbonizaciju hrvatskog gospodarstva ali i eliminaciju energetskog siromaštva. 

HUPFAS je Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava koja okuplja 19 renomiranih hrvatskih tvrtki s 1.600 zaposlenih u građevinskom sektoru koje se bave proizvodnjom i tržišnim plasiranjem toplinsko-fasadnih sustava. Jedna smo od ključnih udruga koje kontinuirano ulažu u podizanje svijesti i standarde energetske učinkovitosti te pružamo tehničku podršku u cilju što kvalitetnije izvedbe. 

Povod našeg dopisa je implementacija Europske direktive o energetskim svojstvima zgrada (EPBD), čiji će prijenos u hrvatsko zakonodavstvo trajati do svibnja 2026. Ovo je razdoblje ključno za ispravne politike na nacionalnoj razini te vam se u tom smislu stavljamo na raspolaganje.

Nažalost naš fond zgrada još uvijek nije na dovoljno dobrom putu te postoji veliki jaz između stvarnog i potrebnog napretka kako bismo postigli klimatsku neutralnost do 2050. godine, što pokazuje i BPIE-ov EU Building Climate Tracker. Upravo će zato naredno razdoblje biti jako važno kako bi brojni građani, koji žive u energetski rasipnim zgradama s ogromnim računima bili zaštićeni od energetskog siromaštva. 

Ako se dobro provede ova Direktiva može biti snažan poticaj za rast hrvatskog gospodarstva te će nama kao industriji biti poticaj da u sljedećih 10 godina ulažemo u vlastite pogone i zaposlenike.

U ovom dopisu iznosimo 8 ključnih točaka s prijedlozima aktivnosti iz vaše nadležnosti:

1. Potaknuti suradnju između Vlade, industrije i akademske zajednice kao ključ za stvaranje ambicioznog Nacionalnog plana obnove zgrada (NPOZ)

Kao predstavnici građevinske industrije očekujemo da će NPOZ donijeti značajne promjene za obnovu zgrada i dekarbonizaciju budući da je trenutna stopa obnova nezadovoljavajuća i mora se barem udvostručiti i povećati na 3 posto. Bez sumnje, NPOZ zahtijeva strukturirani proces uključivanja svih dionika. 

Kao dionici u industriji posjedujemo praktično znanje i stručnost u vezi s novim materijalima, tehnologijama i rješenjima ključnim za obnove i novogradnju. Ulažemo u istraživanje, razvoj i implementaciju energetski učinkovitih rješenja i možemo pružiti povratne informacije o učinkovitosti i primjenjivosti politika i zakona. Također, NPOZ je kritični alat za nas kao industriju za planiranje i ulaganje u isporuku potrebnih količina, kapaciteta i vještina.

2. Mobilizirati sva dostupna financijska sredstva i izvore

Tražimo od Vlade da potiče i osigura lepezu financijskih instrumenata, kao što su snažne  porezne olakšice i poticaji, standard hipotekarnog portfelja i program "plati koliko uštediš" te zeleni krediti koji će biti vrijedan alat za povećanje stopa obnove. 

Također, potrebno je osigurati financijska sredstva za promicanje obrazovanja i osposobljavanje kako bi se osigurala dostupnost dostatne kvalificirane radne snage bez koje zacrtani planovi neće moći biti realizirani.

S obzirom na njihovu ključnu važnost, prilikom financiranja prioritet svakako treba dati zgradama s najlošijim svojstvima, u kojima često stanuju i/ili su u vlasništvu ranjivih kućanstava, naših sugrađana pogođenih energetskim siromaštvom. Tu će biti ključna mobilizacija EU fonda za  socijalnu klimu ili Fonda za modernizaciju.

3. Bez odgoda implementirati Standarde minimalne energetske učinkovitosti (MEPS) kao ključne pokretače za povećanje stope i dubine obnove

MEPS kao set pravila koja od postojećih zgrada zahtijevaju ispunjavanje uvjeta energetske učinkovitosti kao dio širokog plana obnove fonda zgrada definiran u određenom vremenskom razdoblju ili do određenog datuma, pokrenut će obnove postojećih zgrada. Za našu su industriju prioritetni MEPS-ovi za javne i poslovne zgrade kao i putanja obnove stambenih zgrada. Iznimno je bitno da se oni provedu sa stvarnim i snažnim učinkom, bez kašnjenja. 

S obzirom na potrebu za brzom provedbom i sveukupnom usklađenošću s drugim odredbama EPBD-a, ove bi putanje već trebale biti utvrđene u prvom nacrtu NPOZ-a (do 31. prosinca 2025.), umjesto konačnog NBRP-a (do 31. prosinca 2026.). 

4. Promicati dubinsku obnovu i načelo „energetska učinkovitost na prvom mjestu“

Tražimo da se u javnim pozivima kao i tijekom komunikacije o obnovama promiče dubinska obnova te načelo „energetska učinkovitost na prvom mjestu“, kao i putovnice za obnovu u kojima je na optimalan način prikazana putanja obnova zgrade do njene klimatske neutralnosti. Subvencije bi trebale motivirati vlasnike zgrada da krenu u dubinsku obnovu.

5. Dati prednost holističkom pristupu kako bi se osigurali dobrobiti za zdravlje i udobnost

Tražimo od Vlade da prilikom svih svojih aktivnosti naglašava važnost kvalitete unutarnjeg okoliša (toplinska, zvučna, vizualna ugoda i kvaliteta unutarnjeg zraka), budući da neupitno donosi brojne prednosti te utječe na zdravlje i dobrobit stanovnika i korisnika. Nove odredbe o kvaliteti unutarnjeg okoliša (IEQ) trebaju biti istaknute u putovnicama obnove i Nacionalnom planu obnove zgrada.

6. Formalno i cjeloživotno obrazovanje: promicati ulaganje u programe kontinuirane obuke kvalificirane radne snage za energetsku obnovu

Tražimo da Vlada osigura financiranje te promiče obrazovanje i osposobljavanje kako bi se osigurala dostupnost dovoljno kvalificirane radne snage za postizanje dekarbonizacije građevinskog fonda.

Jedna od najznačajnijih prepreka, koja ujedno predstavlja i najveći izazov za građevinski sektor, nedostatak je znanja među građevinskim radnicima: mnogi radnici nisu dovoljno obučeni ili čak nisu prošli odgovarajuću obuku koja je ključna.

7. Povećati pokrivenost one-stop-shopova (OSS) 

Kao predstavnici industrije dajemo snažnu potporu one-stop-shopovima i njihovoj širokoj dostupnosti svim građanima diljem Hrvatske, a koji će promicati dubinsku obnovu i potpunu dekarbonizaciju te će biti ključni za pitanje socijalne pravednosti.

To je područje u koje se može uključiti javni i privatni sektor, uz pomoć javnog financiranja. Smatramo da će one-stop-shopovi, putovnice za obnovu i energetski certifikati imat će ključnu ulogu za povećanje broja dubinski obnovljenih zgrada.

8. Provesti opsežne kampanje podizanja javne svijesti kako bi se javnost educirala o prednostima energetske učinkovitoti i obnove zgrade

Tražimo od Vlade da sustavno provodi kampanju podizanja svijesti koja će imati ključnu ulogu u osnaživanju građana da donose informirane odluke na temelju kojih će postići smanjenje troškova, zaštitu okoliša, gospodarski rast, poboljšanu udobnost i zdravlje kao i veću otpornost te da tako doprinesu održivosti zgrada.

S obzirom na činjenicu da u našim tvrtkama rade vrhunski stručnjaci za područje energetske učinkovitosti i dekarbonizacije, želimo istaknuti da vam stojimo na raspolaganju te vas pozivamo da nas aktivno uključite u rješavanje gore navedenih pitanja na dobrobit svih dionika u ovom procesu, kao i cijelog društva.


Srdačan pozdrav,
Igor Kemenović, predsjednik HUPFAS-a

Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstvaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineMinistarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerPredstavništvo Europske komisije u HrvatskojGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.

MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.