- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

U sklopu konferencije OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina u organizaciji ZGRADOnačelnik.hr-a i Motus Medije, uz programsku podršku Udruge gradova u RH i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održana je i panel rasprava "Do zadnje mrvice! - kako smanjiti unos otpada od hrane“, na kojoj su stručnjaci i predstavnici vlasti razmotrili alarmantan problem bacanja hrane, njegov utjecaj na okoliš te mogućnosti za poboljšanje sustava doniranja hrane. Događaj je okupio brojne stručnjake, predstavnike ministarstava, lokalne vlasti i organizacije za zaštitu okoliša, među kojima je bio i gradonačelnik Poreča i potpredsjednik Udruge gradova Loris Peršurić.
Na ovoj panel raspravi sudjelovali su Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, Loris Peršurić, gradonačelnik Grada Poreča i potpredsjednik Udruge gradova te Sanja Kolarić Kravar, načelnica Sektora za kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, a raspravu je moderirao Tin Bašić, suvlasnik Imanas4 (ZGRADOnačelnik.hr).
Pogledajte panel raspravu
Zašto bacanje hrane predstavlja ozbiljan problem?
Bacanje hrane postalo je globalni problem, a prema podacima UN-a, širom svijeta baca se trećina proizvedene hrane.
- Bacanje hrane nije samo moralni problem, već i ekološki jer zbog proizvodnje hrane uništavamo planetu. Dok imamo golem broj gladnih ljudi, mi u razvijenim zemljama bacamo trećinu hrane koju proizvedemo. To je ogroman društveni izazov koji zahtijeva brzu reakciju - istaknuo je Aljoša Duplić, ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Podaci koje je iznio Duplić pokazali su da prosječno svaki stanovnik Hrvatske baci 72 kilograma hrane godišnje, a najveći udio tog otpada nastaje u kućanstvima. Iako je situacija u Hrvatskoj bolja nego prije nekoliko godina, još uvijek smo ispod europskog prosjeka kada je riječ o smanjenju otpada od hrane.
Foto: Tin Bašić, Aljoša Duplić. Sanja Kolarić Kravar, Loris Peršurić
Izvor: Motus Media
Mjere koje se poduzimaju i izazovi u lokalnim zajednicama
Gradonačelnik Poreča, Loris Peršurić objasnio je kako je grad Poreč aktivno uključen u rješavanje problema otpada i njegovog smanjenja, s posebnim naglaskom na biootpad. Peršurić je istaknuo da je turizam jedan od glavnih izazova, posebno zbog velikog broja kampova koji generiraju ogromne količine otpada, od kojih značajan udio čini hrana koja se ne iskoristi.
- Iako se trudimo educirati i odvajati otpad, u turističkim područjima, posebno u kampovima, bacanje hrane je nažalost još uvijek vrlo rašireno - rekao je Peršurić.
Osim toga, gradonačelnik je spomenuo izazove u implementaciji sustava odvojenog prikupljanja otpada, napominjući da, iako su u Poreču uvedeni besplatni odvozi za odvojeni otpad, često se susreću s problemom nepravilnog odlaganja u zelene, plave i žute kontejnere. Kako bi se poboljšala situacija, uvedeni su sustavi za kontrolu, uključujući kamere, ali je Peršurić naglasio da zbog pravnih regulativa, sankcioniranje nije uvijek moguće.
Važnost edukacije i doniranja hrane
U sklopu rasprave, Sanja Kolarić Kravar, načelnica Sektora za kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, naglasila je važnost obrazovanja i promicanja sustava doniranja hrane.
- Vlada je usvojila drugi program za razdoblje do 2028. godine koji se fokusira na smanjenje otpada od hrane, poboljšanje sustava doniranja hrane i edukaciju mladih. Kroz projekte poput izložbi učenika osnovnih i srednjih škola, želimo podići svijest o važnosti sprečavanja nastanka otpada - rekla je Kolarić Kravar.
Sustav doniranja hrane postao je ključan alat u borbi protiv bacanja hrane, a uz pomoć NPOO-a, osnovano je devet banaka hrane u županijama. To je omogućilo da višak hrane od donatora stigne do potrebitih. No Kolarić Kravar ističe da je proces doniranja strogo reguliran zbog sigurnosti korisnika, a propisi su omogućili da se hrana označena s „najbolje upotrijebiti do“ datumom može donirati nakon isteka tog roka, pod uvjetom da je čuvana na adekvatan način.
Prijedlozi za smanjenje otpada od hrane i promjena u ponašanju potrošača
Panelisti su se složili da edukacija nije jedini put za smanjenje otpada, već da je nužno promijeniti ponašanje potrošača. Aljoša Duplić naglasio je važnost planiranja kupovine hrane, što može značajno smanjiti količinu otpada.
- Kupnja u optimalnim količinama i planiranje obroka može pozitivno utjecati na obiteljski budžet i smanjiti prekomjerno trošenje - rekao je Duplić.
Dio rješenja je i promjena u poslovnom sektoru, naročito u restoranima. Preporučeno je uvođenje mogućnosti naručivanja manjih i većih porcija, kao i pakiranja ostataka hrane za goste koji žele ponijeti ostatke obroka. Tako bi se smanjila količina hrane koja završi u otpadu. Također, istaknuto je da je važno promijeniti paradigmu kada je riječ o kupovini namirnica. Kupci bi trebali birati količine koje im zaista trebaju, a trgovci bi trebali nuditi proizvode u manjim pakiranjima i smanjiti količine pakirane hrane, koja često ostane neiskorištena i na kraju postane otpad.
Na kraju, svi sudionici panela složili su se da je važno da svi - od države do lokalnih zajednica, pa do svakog pojedinca - budu uključeni u smanjenje otpada od hrane. Potrebno je razvijati sustave za lakše doniranje hrane, educirati građane, ali i aktivno raditi na zakonodavnim promjenama kako bi se smanjila količina hrane koja završava na otpadu.
POGLEDAJTE CIJELU KONFERENCIJU
Sve teme o komunalnom otpadu, odvajanju, odvozu i zbrinjavanju otpada, recikliranju i cijenama pratite na #otpad.
Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!
Organizatori
Programski partneri i zemlja partner
Sponzori
*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada