- Za jedan kvadrat u Dubrovniku možete kupiti 3,70 kvadrata u Požegi
- Kako postaviti i zamijeniti klima-uređaj ili zatvoriti balkon
- HOW TO - Koraci kako postaviti klima uređaj u zgradama
- UPUTA MINISTARSTVA - Kako postaviti klima uređaj na višestambenoj zgradi
- Svaka zgrada može imati svoj komadić prirode
- ENERGETSKA OBNOVA ZGRADA - Nema više javnih poziva, kreće se s financijskim instrumentima
- Sufinanciranje ugradnje dizala - što napraviti?
- Četiri izazova priuštivog stanovanja u Hrvatskoj
- U Sisku uručeni ključevi za još 38 stanova
- Objašnjenje novih pravila u zgradama - OIB zgrade, pravna osobnost, Registar zajednica suvlasnika

Na konferenciji 'OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina', Mirko Budiša, zamjenik direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) jasno je i nedvojbeno prokazao glavne krivce koji su uzrokovali današnje probleme s otpadom u Hrvatskoj.
- Postavlja se pitanje zašto gorivo iz otpada dajemo susjednim zemljama i još im plaćamo za to. Pojedinci i udruge plaše ljude s tim postrojenjima (energanama, op.ur). S obzirom na to da su energane u centru Beča ispalo bi da Bečani žive kraće od nas. A to nije istina. Bečani žive četiri godine duže. To rade sve europske zemlje. Imate više od 500 energana u EU. Danas je cilj poslati jasne poruke koje su realne kako bi ljudi mogli taj problem realno sagledati - rekao je Budiša.
Od konferencije je očekivao da će iznjedriti zaključke da napravimo korak naprijed.
- Razlog zašto ne radimo konkretne korake je politika, pa smo danas tu gdje jesmo. Ova tema važna je ne samo zato što nam rastu količine otpada i imamo nestašicu energenata. Hrvatska je unijela sve važne odrednice europskih direktiva vezanih uz principe kružne ekonomije u kojoj bi otpad sutra trebao biti sirovina. Moramo pristupiti ovom problemu zdravorazumski, bez populizma i politike - upozorio je Budiša.
Jasmina Džanović, suvlasnica ZGRADOnačelnik.hr-a poručila je kako količina otpada u Hrvatskoj nezaustavljivo raste unatoč činjenici da broj stanovnika opada. Predviđa se da će za 10 godina količina prikupljenog otpada biti 36 posto viša nego danas. Nije baš mali postotak. A već danas se prilično teško nosimo s tim problemom.
Marija Dekanić, direktorica Motus medije kazala je da je otpad problem koji se godinama taložio, skupljao i zatrpavao, a nije se sustavno rješavao. Sada je krajnji trenutak da se krene u to.
POGLEDAJTE GOVORE
Drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr-u uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!
*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NACIONALNI PLAN STAMBENE POLITIKE
Kako do prvog doma: Sve opcije stambene politike za mlade do 45 godina