kante i kontejneri
Izvor: ZGRADOnačelnik.hr
USUSRET KONFERENCIJI

Šef zagrebačke Čistoće: Možemo reći da su građani puno zadovoljniji nego prije

Otpad je već godinama goruća tema, ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu. O problemima otpada, mogućnostima i rješenjima govorit će se na 2. konferenciji OTPAD 360° koju organiziraju ZGRADOnačelnik.hr i Motus media, uz programsko partnerstvo Udruge gradova u RH i Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na konferenciji će ove godine sudjelovati Davor Vić, voditelj podružnice Čistoća Zagrebačkog holdinga, koji je uoči konferencije, između ostalog, istaknuo da su edukacije i informiranje građana jedna od ključnih aktivnosti kada je riječ o otpadu.

Koji su glavni operativni problemi s kojima se suočavate?

Na području Zagreba u posljednje dvije godine ostvareni su veliki pomaci u gospodarenju otpadom. Prvenstveno, uveden je pošteniji model naplate otpada usklađen s načelom „onečišćivač plaća“ koje je i zakonska obaveza, putem standardiziranih plavih ZG vrećica. Propisani su i uvjeti držanja spremnika unutar nekretnina te na javnim površinama, reorganizirani programi odvoza kućnog otpada da potiču korisnike na odvajanje otpada na kućnom pragu i poduzet je niz drugih aktivnosti. Direktni učinci rezultirali su povećanjem odvajanja otpada za 50 posto u 2023. u odnosu na 2022. godinu kada su navedene promjene i uvedene. Čak je i službeno izvješće o komunalnom otpadu koje izrađuje nadležno Ministarstvo istaknulo da je Grad Zagreb najviše napredovao na bazi regionalnih jedinica te time ujedno najviše utjecao na ukupno pozitivan rezultat Republike Hrvatske.

Pokrenute pozitivne trendove uspjeli smo pratiti i operativno, iako smo u trenutku kada smo preuzeli upravljanje sustavom bili apsolutno potkapacitirani - brojem operativnih djelatnika, vozilima i opremom te procedurama radnih procesa. Potonje je i dalje izazov, ali idemo u dobrom smjeru. Unazad tri i pol godine, Čistoća je obnovila polovicu svoje svakodnevne flote vozila za sakupljanje otpada, a značajna ulaganja izvršena su i u segment vozila i strojeva za čišćenje i pranje javnih površina. Povećali smo broj operativnih radnika za gotovo 20 posto. Činjenica da smo u sadašnjim uvjetima na tržištu rada, u kojima Hrvatskoj nedostaje radne snage, to uspjeli, govori da je Čistoća i dalje poželjan poslodavac, odnosno da smo osim ulaganja u materijalna sredstva poboljšali uvjete rada, povećali sigurnost na radu i time ostali konkurentni na tržištu rada. To je izrazito bitno jer vršimo djelatnosti visokog radnog intenziteta, tako da nastavljamo unaprjeđivati naše poduzeće kako bismo išli ukorak sa suvremenim zahtjevima i očekivanjima budućih radnika. Primjerice smanjivanjem udjela rada vikendom, transparentnim mogućnostima napredovanja unutar organizacije i sličnim poslovnim načelima.    

Ostali operativni izazovi proizlaze iz prilagodbe građana da odvojeno predaju svoj otpad kako bi cjelokupan sustav javne usluge sakupljanja komunalnog otpada bio usklađen s načelima održivog kružnog gospodarenja materijalnim dobrima.

U gusto urbanim područjima poput Zagreba, gdje su javne površine ograničene na razini cjelokupne komunalne infrastrukture, prepoznali smo da smještaj i funkcionalno korištenje spremnika za odvojeno sakupljanje otpada predstavlja poseban izazov te smo u tom smislu uložili u poboljšanje infrastrukture za gospodarenje otpadom uvođenjem novih tehnologija rada, primjerice uvođenjem ukopanih spremnika za komunalni otpad. 

2. konferencija OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina 

KADA? U ponedjeljak, 10. ožujka 2025. s početkom u 10 h (registracija od 9:30 h)
GDJE? U Zagrebu u Hotelu International, dvorana Market, Miramarska cesta 24

KAKO SUDJELOVATI? Sudjelovanje na konferenciji je besplatno za sve zainteresirane uz obaveznu prijavu putem online prijavnice.

PRIJAVITE SE 

ORGANIZATORI: ZGRADOnačelnik.hr i Motus Media 
PROGRAMSKI PARTNERI: Udruga gradova u RH i Sveučilište u Zagrebu Građevinski fakultet

Jesu li građani vašega grada zadovoljni uslugom koju pružate? I molimo obrazložite zašto jesu ili zašto nisu?

Sudeći po komentarima građana, količini i prirodi reklamacija i po iskustvu naših radnika, možemo reći da su građani puno zadovoljniji nego prije.

Nakon što smo izvršili brojne aktivnosti koje su bile usmjerene upravo u smjeru da uspostavimo sustav kojemu je krajnji cilj odvajanje otpada na kućnom pragu te smanjenje miješanog otpada koji se odlaže na odlagalištu razina naše usluge je porasla. Ključne aktivnosti su bile edukacija i informiranje korisnika, uvođenje sustava plaćanja miješanog komunalnog otpada po količini, povećanje spremnika i učestalosti sakupljanja odvojenog otpada, ulaganje u opremu, vozila i broj operativnih radnika, uspostavu praćenja i digitalizaciju izvršenja javne usluge te donošenje konačne odluke o lokaciji budućeg centra za gospodarenje otpadom kao i početak njegovog projektiranja. Potvrdu toga da su građani danas zadovoljniji našom uslugom i da taj trend raste dobivamo i u obliku drastično smanjenog broja reklamacija te osnova po kojoj se one podnose kroz sve komunikacijske kanale. Nadalje, iako uslugu pružamo direktno građanima, u našoj djelatnosti postoji činjenica da građani vide samo ako netko ne obavi svoj posao kako treba, a kada ga obavi, to uzimaju zdravo za gotovo. Radimo i na tome da kod građana podignemo svijest o našem radu i djelovanju, kao i o tome da su i sami građani djelomično odgovorni za urednost i čistoću grada - ne samo Čistoća.

Da vam (vašoj tvrtki) sada netko da 10 milijuna eura u što biste ih uložili?

U zadnje tri i pol godine, Čistoća je samo u vozila za obavljanje primarne djelatnosti uložila više od 17 milijuna eura, a planiramo i daljnja ulaganja, sve prema postavljenim prioritetima, odnosno ciljevima koje smo si postavili, a to je da i našom infrastrukturom koju osiguravamo građanima pratimo njihov doprinos uspostavi boljeg sustava za gospodarenje otpadom. To sada i činimo postavljanjem većih, praktičnijih polupodzemnih i podzemnih spremnika u gradu, podjelom žutih kanti kućama kojima ćemo dokinuti potrebu za žutim jednokratnim vrećama za otpadnu plastiku i metal, dakle sve potezima s kojima su građani itekako zadovoljni. S druge strane, Grad Zagreb je pokrenuo izgradnju Centra za gospodarenjem otpadom, odnosno takve investicije su već pokrenute, pa bi vjerojatno naša sljedeća ulaganja svakako bi išla u smjeru poboljšanja infrastrukture namijenjene korisnicima. Iako Zagreb ima najšire postavljenu mrežu reciklažnih dvorišta, svjesni smo da postoji prostor za njihovu modernizaciju, pa bismo vrlo vjerojatno išli i u tom smjeru.

Aktualne teme o otpadu provjerite u posebnoj temi ZGRADOnačelnik-hr-a.

2. konferencija OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina

KADA? U ponedjeljak, 10. ožujka 2025. s početkom u 10 h (registracija od 9:30 h)
GDJE? U Zagrebu u dvorani Market, hotel International, Miramarska cesta 24

KAKO SUDJELOVATI? Sudjelovanje na konferenciji je besplatno za sve zainteresirane uz obaveznu prijavu putem online prijavnice.

PRIJAVITE SE

PREUZMITE PROGRAM

Organizatori

ZGRADOnacelnik.hr MOTUS MEDIA

Programski partneri i zemlja partner

Sveuciliste u Zagrebu Gradevinski fakultet Udruga gradova u RH Veleposlanstvo Kraljevine Belgije u Zagrebu Awex Zagreb

Sponzori

CIOS grupa GRAD ČAKOVEC FZOEU GRADATIN HEP JANAF LUGplast UNIKOM

2. konferencija OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.