uređena zgrada
Izvor: Andrea Motik Jelić
SLOGA ČUDA ČINI

USPJEŠNA ZGRADA - Predstavnica suvlasnika koja ima vremena za sve, čak i kućne popravke

Zbog njene sposobnosti, organiziranosti i komunikativnosti, za predstavnicu suvlasnika angažirala su je čak tri ulaza. Na zagrebačkoj adresi Milke Trnine 1, 3 i 5 nalaze se tri ulaza, a Andrea Motik Jelić predstavnica je svih njih. Svaki ulaz ima podrum u ravnini zemlje, visoko prizemlje i četiri kata, a zgrada nema dizalo što je i logično za tadašnju godinu izgradnje, 1961. Prvi stanari na adresu su uselili godinu dana nakon izgradnje, a danas prvi ulaz broji 60 stanova, ulaz 3 ima njih 80, dok se u ulazu broj 5 smjestilo opet 60 stanova.

Kada se pogleda brojka od 200 stanova i tome se doda još jedna - više od 350 stanara, da se zaključiti da tko god bio predstavnik suvlasnika, obavlja lavovski posao. Još valja nadodati da se ulazi 1 i 3 nalaze se na jednoj čestici i zgrada je povezana, dok je ulaz 5 smješten preko puta. Svima njima upravitelj je GSKG i suradnjom su, komentirala je predstavnica, relativno zadovoljni.

Stanari nemaju garaže, niti nekakav poseban okoliš.

- Sve dalje od same zgrade je zelenilo, no cestica koja tu prolazi spada pod Grad Zagreb. Bez obzira na to čistim okoliš, obrezujem i interveniram po potrebi ako djelatnika Zrinjevca nema na vrijeme - kazala nam je predstavnica koja nam je potom opisala kako se to dogodilo da je počela obnašati svoju dužnost u čak tri ulaza.

Kako je sve krenulo...

Pa smo tako saznali da je u ulazu broj 1 tadašnji predstavnik suvlasnika preminuo početkom 2020., nakon čega su suvlasnici smjesta predložili Andreu Motik Jelić da nastavi njegovim stopama. Dobro su je, kaže, upoznali, jer u zgradi živi od 2012. godine i poznata je po svojoj komunikativnosti, pomaganju susjedima, kao i pomaganju prijašnjem predstavniku u obavljanju dužnosti. Došlo je to nekako samo od sebe, prisjetila se predstavnica, dometnuvši da je, iako nije znala ništa o tome, prihvatila izazov jer ih voli - kao i pomagati i stvarati nešto novo.

Zatim je na red došao ulaz broj 5, što se dogodilo u svibnju 2023. godine. Naime, suvlasnici tog ulaza nisu bili zadovoljni svojim predstavnikom te su zamolili predstavnicu s broja 1 da preuzme dužnost, a svakako je pomoglo što su godinama gledali kako i što radi za svoj ulaz.

Ulaz broj 3 preuzela je početkom 2025. godine s obzirom na to da se njihov stari predstavnik razbolio i povukao s dužnosti. Nitko u tom ulazu nije bio spreman „latiti se posla“ te se ponovila situacija kao i s brojem 5, kada su upravo Andreu molili da prihvati taj posao, na što je ona i pristala.

Sav posao u sva tri ulaza obavlja potpuno sama, nema pomoćnika niti vijeće. No zato kaže da sve radove koje želi obaviti u zgradi koordinira sa suvlasnicima koji imaju iskustva i poznaju struku. Tako su se vršile konzultacije oko sanacije podruma, krova i izmjeni stare stolarije.

- Kada imamo tako nešto za odraditi, nikada ne sazivam sastanak, a razlog je jednostavan. Na sastanak uvijek dođu stariji stanari koji ionako, baš kao niti ja, ne razumiju npr. specifikacije debljine nove stolarije, debljine stiropora, sika folije i slično - objasnila je predstavnica dodajući da za svake radove uvijek uzme više ponuda koje budu pažljivo proučene.

Transparentnost prije svega

Gospođa Motik Jelić inače je po struci knjigovođa, pa kaže da se u njenoj glavi vrti misao da stanari moraju znati kako je potrošen svaki cent.

Upravo zato svakog ožujka, nakon što suvlasnici od upravitelja dobiju izvještaj o prihodima i rashodima tijekom prošle godine, ona im još sve detaljno razradi i obrazloži. Suvlasnici saznaju o svim prihodima, rashodima, na koje se troškove nije moglo utjecati te koliko je novca ostalo kao štednja za nešto što im je bitno i skupljaju sredstva.

Primjer toga je skupljanje novca za desetak vrata koja vode na male terase koje služe kao protupožarno stubište. Problem je što je cijena aluminija vrlo visoka i suvlasnicima je teško dostići potreban iznos, a ne žele sve što imaju na računu spiskati na ta vrata i ostati bez ičega.

Što se inače tiče stanja zgrade, svi ulazi su u identičnom stanju, jedino malo odudara ulaz broj 5 čiji su suvlasnici dali otući fasadu 2011. godine na dijelovima gdje je bila oronula te je potom i prebojali.  

Zgrade su u redu, ali ima nekih stalnih izazova

Zgrade su preživjele potres, imaju zelenu naljepnicu i nisu pretrpjele strukturna oštećenja.

- Imamo sreću da imaju dosta željeza, da su stanovi svi jednaki te glavni zidovi između stanova prolaze u jednoj cjelini od podruma do vrha. Usto, svi stanovi su veličine 6 x 6 - zidovi unutar stanova nisu nosivi te se kod adaptacija može raditi doslovno bilo što - istaknula je Motik Jelić napominjući da su joj jedni od najvećih izazova u zgradama vertikale dovoda vode i odvoda vode koje znaju s vremena na vrijeme „sliniti“ tako da je ponekad i majstorima s dugogodišnjim iskustvom teško otkriti gdje curi i natapa zidove. Elektro instalacija u zgradama također nije „baš reprezentativna“ pogotovo u podrumima.

Radovi, sanacije i potencijalno dizalo

Kroz godine su na ulazima odrađeni i razni radovi i popravci, pa je tako ulaz broj 1 imao sanaciju krova (hidroizolacija), sanaciju vanjske strane podrumskog djela zgrade (stiropor), promjena stolarije (24 podrumska prozora PVC, četiri stubišna prozora, ulazna i sporedna aluminijska vrata), uveden je video nadzor, postavljene su rešetke kao zaštita od golubova. Predstavnica ističe da su u tom ulazu imali i problema s neplaćanjem dogovorenog najma te su tog suvlasnika iselili iz zajedničkih dijelova zgrade, ali srećom se sve riješilo bez sudskog spora.

Krov je također saniran i na ulazu broj 5 (hidroizolacija-stiropor, sika folija), i kod njih je postavljen video nadzor, kao i rešetke za zaštitu od golubova. Tu je pak Motik Jelić imala situaciju da je sa suvlasnicima pokrenula sudski spor radi iseljenja iz zajedničkih dijelova zgrade korisnika koji je prestao plaćati dogovoreni najam.

No, još je puno posla za obaviti, pa tako većina suvlasnika, iako žive u relativno niskim zgradama, priželjkuje dizalo. Tu je još i želja za energetskom obnovom fasade.

Predstavnica već sad osjeća kako će sve to biti velik izazov i to ne samo zbog cijene navedenih radova, već i povećanja pričuve koje bi uslijedilo. Ulazi trenutačno plaćaju različitu visinu pričuve, odnosno ona iznosi 0,82 eura po četvornom metru za ulaze broj 1  i 5, dok suvlasnici u ulazu broj 3 izdvajaju 0,58 eura.

Svoje želje oko preuređenja ima i mlađa populacija u zgradi, a one nemaju veze s ovim gore nabrojanim. Oni žele uređenje zajedničkih prostorija za svoje potrebe, pa bi tako željeli da u tim prostorijama mogu slaviti dječje rođendane, a neki bi tamo htjeli vidjeti i teretanu.

- To mi je dobra ideja, podržavam je te će nam svakako i to doći na red. Stanovi su mali i velika je blagodat da u ulazu ima i takvih prostorija koje mogu biti u službi svim suvlasnicima - komentirala je Motik Jelić.

Šarolika ekipa

Strukturu suvlasnika koji dijele ove zajedničke prostore opisuje kao šaroliku - ima nešto još starih suvlasnika, jedan je dio mlađa radna populacija koja je kupila stanove i u njima živi, a ima i dosta suvlasnika koji ne žive u zgradi, odnosno stanove u svom vlasništvu iznajmljuju što znači da ima dosta podstanara koji su sve, kaže predstavnica, mladi, pristojni, korektni ljudi.

Puno ljudi i puno ideja, ali to sve nije naštetilo međuljudskim odnosima u ova tri ulaza koje predstavnica smatra korektnim i urednim.

- Polazim od stava da smo svi jedna velika obitelj koja je pod jednim krovom, a svidjelo se to nekima ili ne, moramo se tako i ponašati. Stan je vlasništvo, no zajednički dijelovi zgrade su naši i nema tu netko će drugi. To sam im svima otvoreno rekla uz rečenicu da ako smo složni možemo napraviti čuda - objasnila je Motik Jelić.

Odlični međuljudski odnosi

Susjedi se, dodaje, druže i privatno, ali u malim skupinama kod starijih suvlasnika, dok kod mlađih toga baš i nema - puno rade i žele svoj mir.

No predstavnici je važnije da su svi korektni i složni kao u situaciji kada su u zgradi imali radnike i kada je svaki suvlasnik imao svoj zadatak - netko je radnicima kuhao kavu, netko ih je obilazio i ispitivao treba li im što od vode, struje do odlaska po gablec.

- Kada imamo akcije odvoza glomaznog otpada, mlađi stanari pomažu bez pogovora, a nakon toga slijedi okrjepa koju su složili stariji stanari. Kada nekome treba preuzeti pošiljku, a nije kod kuće, uvijek uskoči netko tko je - objasnila je predstavnica kako to kod njih funkcionira.

U zgradi se posebno ulaže u prigodno ukrašavanje za blagdane, a predstavnica pojašnjava kako je sve to krenulo na njenu inicijativu i traje sad već nekoliko godina.

Sve je, ispričala je, počelo spontano jer su joj djeca odrasla, a u stanu i šupi je ostalo puno ukrasa koje joj je bilo žao baciti. Suvlasnici su bili oduševljeni idejom ukrašavanja stubišta, tako je kroz ovih par godina to već preraslo u mali privatni Advent jer su se i sami suvlasnici pridružili sa svojim viškom ukrasa.

- Obavezno darujem i svu djecu koja živi u zgradi za Božić i Uskrs iako su to sitnice čokolada, bomboni, a to još začinim obučena u kostime Djeda Božićnjaka i Uskršnjeg zeku pa sve to ispadne jedno veliko druženje s klincima koji su oduševljeni. Nije se problem za njihov osmijeh odreći dvije mjesečne naknade za predstavnika koje primam - opisala je svestrana predstavnica koja je dužnost predstavnika zaista podignula na jedan viši nivo, a za sva tri ulaza njena je naknada 500 eura.

Sam svoj majstor

Ona budnim okom pazi i na čistoću zgrade i okoliša, a kaže kako ima malog psa i često šeta, ništa joj ne može promaknuti. Kada nešto uoči, odmah se primi posla, pokupi, pobriše, počisti, ništa joj nije teško, pa čak niti oprati stubišne prozore kada zatreba. Čišćenje za sva tri ulaza dogovoreno je jednom tjedno, a redovit je i odvoz glomaznog otpada.

- Kada naiđem na neko iznenađenje, kao na primjer prostor koji nije bio zaštićen, pa su ga golubovi koristili godinama, odmah krećem u akciju. Tko me god od stanara tada vidio, priskočio je u pomoć bez ikakvih problema - pohvalila je predstavnica i svoje susjede.

Svoju dužnost, a i ono iznad toga, čini se da obavlja nevjerojatnom lakoćom. Smatra je ozbiljnom i važnom, ali samo ako je i sam predstavnik ozbiljno shvati.

- Suvlasnicima je bitno da imaju osobu koju uvijek mogu kontaktirati za bilo koji problem ili situaciju koju imaju. Da se intervencije rješavaju u što kraćem roku. U ovih pet godina odradila sam i dosta razgovora sa suvlasnicima jedan na jedan kako bih im detaljno pojasnila neku situaciju koja ih muči. Izazov je konstantan jer se trudim da sami odrađujemo sve što možemo, pa sam tako i sama naučila raditi neke stvari - pohvalila se Motik Jelić, ali nas je njezin angažman ipak „izuo iz cipela“. Naime, ova vrijedna žena je tako prvi puta pozvala majstora radi promjene portafon slušalice u jednom stanu, gledala je što i kako majstor radi, a nakon toga je sama otišla kupiti par slušalica te počela ih mijenjati suvlasnicima kojima treba. Dani majstora tada su odbrojani.

Osim velike ljubavi prema poslu, otkrila nam je kako nema čarobne formule za uspjeh  - ključne su transparentnost, zajedništvo i iskrenost, ali očito i poseban kontakt s ostalim suvlasnicima te poštovanje njihovih navika i potreba. Tako predstavnica ima broj telefona i e-mail svakog suvlasnika, osim onih najstarijih kojima sve važne izvještaje dostavlja osobno ili u poštanski sandučić.

- Nemam grupe na mobitelu jer kratke obavijesti šaljem WhatsAppom osobno svakom suvlasniku pazeći tako na njihovu privatnost, a s obzirom na to da sam se ušemila, za to mi treba nekih 15-ak minuta. Svakom ulazu otvorila sam i e-mail kako bi i budućim predstavnicima ostala povijest komunikacije s institucijama, suvlasnicima, kontakti - završila je Motik Jelić.

Drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr-u uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Kada su stvari u zgradi loše, potrebna vam je motivacija, pratite #UspješnaZgrada i znat ćete da nije nemoguće kvalitetno upravljati zgradom.

Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!

ZGRADOnačelnik.hr je početkom 2025. godine počeo provoditi projekt STANOVANJE PO MJERI koji će isticati ključne izazove priuštivog i održivog stanovanja, otvarati rasprave, nuditi rješenja te utjecati na poboljšavanje susjedskih odnosa, a što će u konačnici stvoriti bolje uvjete za život i potaknuti inovativna rješenja za stanovanje. Samo kroz priuštivo, održivo ali i stabilno (financijski i međuljudski) stanovanje možemo doći do STANOVANJA PO MJERI čovjeka.

Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Stanovanje po mjeri.

Projekt STANOVANJE PO MJERI podržavaju:

INSTITUCIONALNI PARTNERI

Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj MINGO MPGI

PARTNERI

APN

ČLANOVI PROJEKTA

Hrvatska zajednica županija HUPFAS Udruga gradovaUdruga Upravitelj VELUX

PRIJATELJI PROJEKTA

E-konzalt Gradski stanovi Varaždin HHO Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava POKRET OTOKA SUPEUS URBACT

Stanovanje po mjeri by ZGRADOnacelnik.hr

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.