- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

Povratak u budućnost 2050. godina - projekcija broja stanovnika 2050. godine i broja stanova. Te godine Europska unija bi trebala postati klimatski neutralan kontinent. Tako kažu strateške odrednice zelenih planova. Svaka država ima ciljeve koje mora ostvariti. Pretpostavimo li da će se ti ciljevi ostvariti, u Hrvatskoj ćemo imati veliku količinu energetski obnovljenih nekretnina u kojima nitko neće živjeti.
Prema UN-ovim projekcijama, Hrvatska bi 2050. godine trebala imati 3,3 milijuna stanovnika, odnosno 17 posto manje nego danas. Pritom treba naglasiti da je istraživanje pošlo od pretpostavke da u Hrvatskoj živi 4,03 milijuna stanovnika, a ne 3,88 milijuna, koliko je pokazao posljednji popis stanovništva.
Isto tako, o procjenama kretanja stanovništva bavio se i Državni zavod za statistiku. Još 2006. godine izdali su studiju procjene kretanja stanovništva od 2004. do 2050. godine. Napravili su nekoliko scenarija kretanja stanovništva. Za potrebe ovoga teksta, uzeta je varijanta s vrlo niskim fertilitetom bez migracije.
Posljednji popis stanovništva pokazao je da u Hrvatskoj živi 3,8 milijuna stanovnika. Ono što demografi već godinama upozoravaju se ostvaruje. U Hrvatskoj živi sve manje stanovnika, a možemo na temelju sadašnjih procjena vidjeti što nas čeka 2050. godine.
S druge strane, ono što Hrvatskoj gotovo konstantno raste je broj stanova. Tržište nekretnina je jako tromo tržište. Glomazno tržište, ako to možemo tako reći. Promjene nisu toliko brze kao kod drugih segmenata gospodarstva. Iako je 2009. godine došlo do značajnijeg poremećaja u hrvatskom gospodarstvu (recesija, koja je trajala šest godina), tržište nekretnina je bilo u silaznoj putanji (u dijelu kretanja cijena stanova). No, bez obzira na to, i u to se vrijeme gradilo. Gradile su se zgrade, stanovi. Svake godine izdano je nekoliko tisuća građevinskih dozvola za izgradnju zgrada.
Na temelju podataka Državnog zavoda za statistiku (DZS), a riječ je o dva popisa stanovništva 2011. i 2021. godine (koja su dva jedina relevantna, točna podatka o broju stanova) može se otprilike vidjeti smjer tržišta. U razdoblju između spomenuta dva popisa, izgrađeno je 394.277 stanova.
Sve navedeno nameće jedan zaključak - 2050. godine (pa čak i prije) u Hrvatskoj ćemo imati više stanova od stanovnika.
NAPOMENA - navedeni podaci i izračuni nisu nastali na temelju znanstvene studije ni detaljnog istraživanja. Nastali su isključivo koristeći službene podatke te funkcije Excel programa.
Tekst je objavljen na portalu Savjeti.hr u sklopu projekta ‘Postoji li priuštivo stanovanje u Hrvatskoj?’ autora Tina Bašića kojeg financijski podržava Agencija za elektroničke medije kroz projekt novinarske izvrsnosti za 2024. godinu.
Drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr-u uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!
*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada