obnova zgrade
Izvor: Freepik
CO2 DO 55

Za energetski učinkovite zgrade potrebna je suradnja na svim razinama

Već smo nekoliko puta u našim tekstovima naglašavali kako je za dekarbonizaciju zgrada u Hrvatskoj potreban partnerski odnos države i privatnog kapitala, no jednako tako pruža se i mogućnost partnerskog odnosa s raznim inicijativama koje imaju stručnost i znanje na spomenutom području.

Jedna od njih je Inicijativa za učinkovite zgrade koja želi poduprijeti i s pomoći u provođenju procesa stvaranja energetski učinkovitih zgrada. Radi se o sedam vodećih tvrtki iz industrije koje djeluju i rade u Hrvatskoj, no vrlo su zastupljene i u zemljama kako centralne, tako i istočne Europe gdje djeluju kroz partnerstvo s brojnim udrugama. Načini na koji se želi uključiti su sljedeći:

  • Kao predstavnici industrije u procese izrade Nacionalnih planova. Takav će plan i njima kao industriji biti potvrda sigurnosti za njihove proizvodne kapacitete, moguće povećanje tih kapaciteta, kao i ulaganje u tržište i obrazovanje njihovih zaposlenika.
  • Nude partnerstvo Vladi, njenim stručnim službama, lokalnoj samoupravi te ostalim sudionicima u procesu dekarbonizacije u zgradama. Spremni su izdvojiti stručne kapacitete i podršku kod provođenja EU i domaće legislative.
  • Koordiniraju se na nivou centralne i istočne Europe, tako da imaju priliku korištenja iskustava iz drugih sličnih država.

Radi se o Inicijativi velikog iskustva u cjelovitom pristupu postizanja ciljeva dekarbonizacije zgrada. Njihovi proizvodi i rješenja te tehnološki sustavi nužni su za poboljšanje energetske učinkovitosti i održivosti. No na što u tom procesu smatraju da se treba staviti težište?

PREUZMITE PREZENTACIJU
KRAPANIĆ

Kao najbitnije elemente dekarbonizacije naveli su:

  1. Redukcija CO2 kroz kvalitetnu gradnju modernim tehnologijama. 
    To će se postići naprednim rješenjima pomoću kojih bi se smanjio utrošak energije u gradnji novih, ali i obnovi postojećih zgrada. Također, postepeno bi se trebalo prijeći s korištenja fosilnog goriva na obnovljive izvore energije.
  2. Dubinska obnova zgrada za povećanje energetske učinkovitosti te optimizacija benefita za korisnike zgrade.
    Treba se energetski obnoviti čitava ovojnica zgrade što najčešće uključuje kvalitetnu toplinsku izolaciju, prozore i krov. Potrebna je i dekarbonizacija grijanja i hlađenja zgrade što bi se provelo uz pomoć obnovljivih izvora energije. Za kraj ne treba zaboraviti ni na energetsku rasvjetu koja će doprinijeti uštedama, ali i zdravlju korisnika u zatvorenim prostorima.
  3. EPBD implementacija s osvrtom na definiranje kvalitete unutarnjeg okoliša uključujući kvalitetu zraka i kvalitetu osvjetljenja za optimalan komfor ljudi.
    Za gradnju bi se trebao koristiti kvalitetan građevinski materijal bez emisija koji će se pritom i pravilno koristiti. U zgradi bi se išlo na rješenja obnovljivih izvora energije, a posebna pažnja bi se pridavala i ventilaciji koja je izrazito bitna u procesu dekarbonizacije i oslobađanja štetnih čestica.
    Ne treba zanemariti niti naputak za maksimalno korištenje prirodne svjetlosti te ispravno postavljanje rasvjete - na primjer, zamjena fluorescentne rasvjete modernim rješenjima i karakteristikama bitnim za rad ljudi
  4. Energetska učinkovitost kao zaseban segment u zakonodavstvu - rukovodeći se glavnim principom u EU - Energetska učinkovitost na prvom mjestu

Energetska učinkovitost zanimljiva je kao poseban segment u zakonodavstvu. Osim mjerenja parametara energetske učinkovitosti trebalo bi se mjeriti i parametre kvalitete zraka. Zgrade bi trebalo obnoviti, ali i održavati nakon obnove. Države bi trebale uvesti putovnice za zgrade, a većina tih regulativa ostavljena je na odlučivanje i provođenje državama članicama, što je također važan podatak.

Inicijativa za učinkovite zgrade na provođenju ovih smjernica, kako je već spomenuto, surađuje s raznim udrugama diljem centralne i istočne Europe, a u Hrvatskoj s Hrvatskim savezom za zelenu gradnju.

Suradnja s udrugama temeljena je na interdisciplinarnom nivou, gdje zajedničkim snagama, vještinama i znanjem razvijaju smjernice za daljnje djelovanje u ostvarivanju energetske učinkovitosti u skladu s EPBD direktivom.

Što Inicijativa za učinkovite zgrade može ponuditi Hrvatskoj objasnio je Hrvoje Krapanić kroz prezentaciju Zgrade moraju biti energetski učinkovite na drugoj konferenciji "CO2 do 55 - Zeleni plan za Hrvatsku".

PREUZMITE PREZENTACIJU
KRAPANIĆ

CO2 do 55 - ZELENI PLAN ZA HRVATSKU

Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.

Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstvaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineMinistarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerPredstavništvo Europske komisije u HrvatskojGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.

MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.