Potres u Zagrebu
Izvor: https://unsplash.com/
ZGRADOnačelnik.hr
ZAŠTO CENTAR ZAGREBA DO SADA NIJE OBNOVLJEN

Htjeli su obnoviti zgradu prije pet godina. Nije im dozvoljeno da to napravi njihov izvođač!

Prije pet godina pokušali su angažirati izvođača za obnovu zgrade i prikupili su ponude. Dobili su ponudu na 1,5 milijuna kuna, ali tadašnji upravitelj rekao im je da taj izvođač nema licencu za obnavljanje kulturnog dobra. Njihov izvođač s licencom ponudio je iste radove za 3,5 milijuna kuna! 

- Želimo obnoviti fasadu i krovište svoje zgrade, ali po poštenim cijenama i da sami izaberemo izvođača. Ali to ne uspijevamo već godinama, a fasada i dalje propada - rekao je to za 24 sata Adrian Kučić, predstavnik suvlasnika zgrade u centru Zagreba, na križanju Ilice i Čanićeve ulice.

Priča 10 stanara te zgrade baca sasvim drugačije svjetlo na raspravu o tome treba li država pomoći i u kojoj mjeri sanaciju nakon potresa. 

U Facebook grupi 'Potres u Zagrebu - Svi mi u centru' napisao je taj predsatvnik suvlasnika koji su problem imali s obnovom svoje zgrade, odnosno s pokušajem obnove. Tu je priču ispričao i za 24 sata. Zgrada je kulturno dobro, sagrađena je 1909. godine, a u potresu je dodatno oštećena. Stanari plaćaju pričuvu i iz nje su htjeli obnoviti zgradu.

- Prije pet godina smo pokušali angažirati izvođača i prikupili smo ponude. Dobili smo ponudu na 1,5 milijuna kuna, što nam je odgovaralo, ali tadašnji upravitelj - Gradsko i stambeno komunalno gospodarstvo, koje je gradska tvrtka, rekao nam je da taj izvođač nema licencu za obnavljanje kulturnog dobra. Njihov izvođač s licencom ponudio je iste radove za 3,5 milijuna kuna, što nam je bilo previše i neprihvatljivo skupo - rekla je za 24 sata Snježana Bognar, jedna od stanara zgrade i bivša predstavnica suvlasnika.

Jednom balkonu i ukrasu na vrhu zgrade prijetilo je urušavanje i prije potresa. Gradsko i stambeno komunalno gospodarstvo je postavilo podupirače, koji i sad stoje, a stanari, odnosno vlasnici, ne smiju ih sada sanirati.

Također, prije sedam godina ta je zgrada bila 51. na listi prioriteta za sufinanciranje iz spomeničke pričuve od 150 zgrada kojima je Grad Zagreb trebao pomoći pri obnovi. Nije se dogodilo ništa. A u sedam godina obnovljeno je šest fasada s te liste!

- Postavili su nam i skelu kako bi zaštitili prolaznike od pada ukrasa sa zgrade ili dijelova fasade. Rekli su nam da je to privremeno. A mi smo najam te skele plaćali 36.000 kuna godišnje. I tako šest godina, dok sad više nismo htjeli plaćati i tražili smo da je uklone - kaže Kučić.

Potres je još samo pogoršao stvari. Iznutra je zgrada održavana, ali fasada je zaista ruglo. Nakon potresa su morali ukloniti i pet starih dimnjaka, što su sami platili 58.000 kuna iz pričuve. Sami su popravili i krov. Sad rade projekt sanacije dimnjaka, a samo taj dokument stoji 18.000 kuna. Izradu elaborata obnove pročelja platili su 12.000 kuna. Sami su platili i da radnici uklone ukrasni vijenac na vrhu zgrade te uklanjanje oštećenih ukrasa na zgradi koji se sada čuvaju i čekaju obnovu.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE.