- Nova POS zgrada u Đurđevcu: Stanovi za najam i kupnju uz povoljnije uvjete
- USPJEŠNA ZGRADA - Predstavnica suvlasnika koja ima vremena za sve, čak i kućne popravke
- "Otpad više nije smeće nego resurs!"
- Zbog cijena gradnje i izmjena Zakona, projekt iz Programa POS-a u Zagrebu doživljava promjene
- Umag sufinancira projektnu dokumentaciju, opremu i radove za sunčane elektrane
- Kriza stanovanja u Europi: Kako Europska unija odgovara na izazove
- Energetska budućnost Hrvatske: Baterijska pohrana i fleksibilnost kao ključ za niže cijene energije
- POREZ NA NEKRETNINE - tko, kada i kako MORA prijaviti svoju nekretninu Poreznoj upravi
- Podstanari 'iz pakla' - Što učiniti kad najmoprimac naruši vaša prava
- Kroz STEM do ravnopravnosti: Kako potaknuti djevojke da biraju karijere u energetici

'Nemam novca za kupiti novu kuću, ali imam novca za osigurati je'. Rečenica je to koju je jednom jako davno izgovorio jedan Nijemac kada je kupio kuću na Jadranu i odmah je osigurao.
Razlike između Nijemaca, ali i ostalih državljana zapadne Europe i Hrvata ne treba previše objašnjavati. Naime, Hrvatska je u svim vrstama osiguranja ispod europskog prosjeka, a najbolje, što nimalo ne iznenađuje, stoji kad je riječ o osiguranju motornih vozila jer, kao što znamo, ta je vrsta osiguranja zakonom obvezna.
Primjerice, prema podacima Insurance Europe:
- premija zdravstvenog osiguranja u Hrvatskoj iznosi 27 eura po stanovniku naspram 279 eura u EU-u
- kod životnog osiguranja odnos je 98 eura u Hrvatskoj prema 1.132 eura u EU-u
- kod automobilskog osiguranja hrvatski građani izdvajaju 165 eura po stanovniku u odnosu na 252 eura prosjeka po stanovniku EU-a
- u segmentu osiguranja imovine, premija osiguranja u Hrvatskoj trenutno iznosi 67 eura po stanovniku, što je i dalje znatno manje od europskog prosjeka koji iznosi 193 eura.
Neke od nepogoda koje su zadesile Hrvatsku u zadnje vrijeme:
- Zaprešić, Samobor, Velika Gorica i okolne općine stradale su od velike poplave 2010. godine.
- U veljači 2014. godine poplave su pogodile područja Karlovačke, Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije.
- U svibnju 2014. godine dogodila se 'Gunja' (odnosno Rajevo selo, Račinovci i Gunja). Na 7.500 objekata šteta je iznosila više od 1,2 milijarde kuna, odnosno gotovo 160 milijuna eura.
- U ožujku 2018. godine dogodilo se veliko klizanje terena u Hrvatskoj Kostajnici, kada je uništeno više kuća.
- U ožujku 2020. Zagreb i okolicu je pogodio stravičan potres, treći najjači od Velikog potresa 1880. godine.
- U srpnju 2020. Zagreb je pogodila oluja koja je uzrokovala jednu od najvećih poplava u povijesti grada.
- U prosincu 2020. godine snažan potres razorio je Petrinju, Sisak, pet županija. Oba potresa (zagrebački i petrinjski) napravila su štetu od 17 milijardi eura.
- U rujnu 2022. godine poplava je paralizirala dijelove Rijeke, a tog je dana izmjerena najveća količina oborina na tom području ikada.
- U rujnu 2022. godine olujno nevrijeme pogodilo je Čazmu.
- U srpnju 2023. Zagreb i okolicu pogodila je jedna od najjačih grmljavinskih oluja otkada postoje mjerenja.
- U studenom 2023. velike kiše i oluje uzrokovale su brojne poplave na riječkom području, snažno jugo poplavio je obalne gradove.
Sigurnost
Spomenute prirodne katastrofe uzrokovale su ogromne štete na imovini zbog kojih su mnogi građani ostali bez svojih domova ili su bili prilično uništeni. Iako polica osiguranja neće u ovakvim slučajevima zaštititi imovinu od uništenja, ona će pružiti sigurnost da, kada se tako nešto dogodi, popravak i povratak normalnom životu može biti brži i mirniji.
Polica osiguranja imovine može zaštititi imovinu od različitih rizika i šteta. To uključuje štetu uslijed požara kao i prirodnih katastrofa poput oluje, potresa ili poplave, ali isto tako moguće je osigurati i razne druge nepredviđene situacije koje mogu prouzročiti gubitak ili oštećenje imovine kao što su eksplozija, krađa, puknuće cijevi, lom stakla i slično.
Poplava, tuča, potres, oluja - kako se 'zaštititi' od prirodne nepogode
Pri tome osigurati se može sam objekt (npr. kuća ili stan) te stvari koje služe za uređenje stana ili kuće i za osobnu upotrebu.
Osiguranjem građevinskog dijela kuće ili stana osiguravaju se štete koje nastanu na samom objektu (npr. oštećenje krova uslijed oluje) dok se osiguranjem stvari kućanstva pruža osigurateljna zaštita za štete koje nastanu na samim stvarima u objektu (npr. oštećenje namještaja i kućanskih uređaja zbog prodora vode do kojeg je došlo uslijed oštećenja krova u oluji).
OSIGURANJE IMOVINE - što osigurati, po kojoj cijeni, kako prijaviti štetu i zatražiti isplatu
Prema podacima Hrvatskog ureda za osiguranje, broj polica osiguranja od požara i elementarnih nepogoda u zadnjih nekoliko godina na zadnji dan prosinca bio je (u tablicu je za usporedbu stavljen i podatak o policama autoosiguranja):
Požar i nepogode | RAST | Autoosiguranje | RAST | |
2019. | 637.338 | / | 2.335.060 | / |
2020. | 671.258 | 5,32% | 2.403.103 | 2,91% |
2021. | 755.528 | 12,55% | 2.596.567 | 8,05% |
2022. | 783.873 | 3,75% | 2.707.299 | 4,26% |
NAPOMENA: Dio hrvatskih osiguravajućih društava ugovara osiguranja putem svojih podružnica van Hrvatske. Tako da broj od 2.707.299 polica u 2022. godini uključuje i te police osiguranja za vozila koja su izvan Hrvatske. To je ujedno razlog relativno velike razlike u broju polica i broju registriranih vozila u RH, objasnili su nam iz Wiener osiguranja.
Iz navedene tablice jasno se vidi koliko je stabilan broj polica osiguranja od autoodgovornosti. Ako će se malo dublje analizirati, podaci MUP-a pokazuju da je na dan 31. prosinca 2022. godine bilo 2.398.667 registriranih vozila. Dakle, svako registrirano vozilo je i osigurano jer tako nalaže Zakon. S druge strane, stanovi i zgrade nisu u takvom omjeru.
Sve više je nepogoda, sve više nekretnina (i imovine ukupno) je oštećeno. Zato je važno na vrijeme zaštititi svoju imovinu i spriječiti štetne posljedice.
Osiguranje u Wieneru
Za osiguranje privatne imovine (kuća ili stan) kroz proizvod Moj (O)siguran Dom nudi se široka lepeza pokrića koja se može prilagoditi potrebama i željama klijenta, uz atraktivnu premiju. Opseg osiguranih opasnosti definiran je odabirom paketa osiguranja: Basic, Medium ili Optimum. Unutar svakog paketa automatski se ugovaraju osnovna pokrića kao što su požar, udar groma, eksplozija, izljev vode, provalna krađa, dok se dopunska pokrića kao što su osiguranje od potresa, poplave, klizanja tla ili odgovornosti vlasnika objekta primjenjuju ako su posebno ugovorena.
U osnovno pokriće uključeni su i dodatni troškovi nastali uslijed osiguranih opasnosti kao što su troškovi raščišćavanja i rušenja, troškovi uz puknuće cijevi, trošak skladištenja, a dodatno je moguće ugovoriti i troškove poput gubitka najamnine, trošak povratka s godišnjeg odmora itd.
Za ponudu se javite online putem web forme i ugovoriti policu bez odlaska u poslovnicu uz pomoć savjetnika.
Tekst je omogućilo Wiener osiguranje VIG.
Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!
- VRIJEME JE ZA KORAK NAPRIJED
VELIKA ANKETA - Što znamo o novim pravilima za zgrade?
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - siječanj/veljača/ožujak 2025.
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada