- Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada
- ALGE I GLJIVICE na fasadi - koliko su opasne i kako ih riješiti
- Kemenović: Imamo rok od 27 godina da obnovimo cijeli fond zgrada. Moramo uspjeti!
- Vukovar sufinancira energetsku obnovu višestambenih zgrada
- Dvije EU Direktive uzrokovat će 'energetsku revoluciju' Starog kontinenta
- Kako dizalica topline besprijekorno radi u kući na 1.800 metara nadmorske visine
- USPJEŠNA ZGRADA - Novi predstavnik s vizijom udahnuo život zapuštenoj zgradi
- PRIJAVITE SE za grupnu nabavu opreme i ugradnje sunčanih elektrana
- Hrvatska je primjer najbolje prakse primjene ESCO modela u Europi
- Mogu li zgrade 'juriti 200 km/h'?

Postoji nekoliko zanimljivih pitanja na koja smo dobili odgovor od stručnjaka. Što u slučajevima poplave, požara, bure, nepogoda? Što se može osigurati, što pokriva osiguranje?
Uvijek je dobro osigurati se. Potresi su u posljednje vrijeme pokazali koliko je bilo bitno osigurati vlastitu nekretninu. Pisali smo o tome zašto i što je sve obavezno osigurati u stambenoj zgradi. Tekst možete vidjeti OVDJE.
Sada idemo korak dalje – postoji nekoliko zanimljivih pitanja na koja smo dobili odgovor od stručnjaka. Što u slučajevima poplave, požara, bure, nepogoda? Što se može osigurati, što pokriva osiguranje?
POPLAVE
Posljednjih godina vrlo često imamo priliku svjedočiti brojnim poplavama koje uzrokuju velike štete. Što u takvim slučajevima?
- Kiša nije elementarna nepogoda.
- Poplava je stihijsko neočekivano poplavljenje terena od stalnih voda (rijeka, jezera, mora i dr.) zbog toga što se voda izlila iz korita ili provalila obrambeni nasip ili branu, izlijevanja vode zbog izvanredne plime i valova na moru i jezerima neobične jačine i od nadolaska vode iz umjetnih jezera. Poplavom se smatra i neočekivano poplavljenje terena zbog naglog stvaranja velike količine vodene mase koja je nastala kao posljedica proloma oblaka.
- Bujica se smatra stihijsko neočekivano poplavljivanje terena vodenom masom koja se stvara na nizbrdnim terenima, zbog jakih atmosferskih oborina i slijevanja ulicama i putovima.
Osiguranjem od poplava i bujice obuhvaćene su samo štete prouzročene na osiguranom objektu za vrijeme poplave i neposredno nakon povlačenja vode.
A koliko ste puta na televiziji gledali kadrove kanalizacijskih otvora iz kojih je šikljala voda i mnogima uzrokovala štetu? Nažalost, tu vam osiguranje ne može pomoći.
- Ovo se ne može osigurati nijednom policom jer se radi o neodržavanju, jedino se može podnijeti privatna tužba. Naime, polica osiguranja odgovornosti iz djelatnosti po kojoj bi u slučaju ostvarenja nekog od osiguranih rizika mogla naplatiti šteta. Ali ovdje je uistinu riječ o neodržavanju što nije definicija rizika.
POŽAR
Požar prouzročen vanjskim utjecajima - npr. vatra je došla do zgrade i zahvatila dijelove zgrade (najčešće ljeti na Jadranu). Što u tom slučaju?
- Ako zgrada ima osiguranje od požara (zajedničkih dijelova) onda je to pokrivno tom policom. Ali ako se radi o stvarima u stanu, onda to pokriva polica osiguranja koju svaki vlasnik ugovara sam za sebe.
Požar u stanu uzrokovan drugim čimbenicima - npr. zapale se zavjese, netko ostavi upaljen štednjak, dogodi se kratki spoj, iskra iz kamina zapali tepih…
- Za svaki požar koji nije namjeran (temeljem policijskog zapisnika) isplaćuje se osigurnina sukladno ugovorenoj polici osiguranja i načinu na koji je osiguran (sadašnja vrijednost, nova vrijednost, osiguranje samo građevinskog dijela objekta, osiguranja stvari u stanu itd.).
VJETAR
Bura - Mnogi građani uz obalu imaju problema kada puše jaka bura jer im, primjerice, uzrokuje štetu na krovu.
- Bura nije elementarna nepogoda, to je vjetar koji je uobičajen u tom podneblju te se sukladno tome moraju graditi i građevine.
Oluja - uvjete što je oluja definira osiguratelj u svojim uvjetima, a ovo je jedan od primjera uvjeta:
(1) Olujom se smatra vjetar brzine 17,2 metra u sekundi odnosno 62 kilometara na sat (jačine 8 stupnjeva po Beaufortovoj skali) ili više.
Smatrat će se da je puhao vjetar ove brzine u kraju gdje se nalazi osigurana stvar, ako je vjetar lomio grane i stabla ili oštetio redovno održavane građevinske objekte. U slučaju sumnje, osiguranik mora dokazati brzinu vjetra izvješćem hidrometeorološke službe.
(2) Štete od oluje obuhvaćene su osiguranjem ako su prouzročena mehanička oštećenja osigurane stvari:
- neposrednim djelovanjem oluje
- izravnim udarom predmeta oborenih ili nošenih olujom
(3) Osiguranjem od oluje nisu obuhvaćene štete:
- od prodiranja kiše, tuče, snijega ili drugih nanosa kroz otvoren prozor ili druge otvore koji postoje na zgradi, osim ako su otvori nastali od oluje
- štete od kiše i drugih oborina na stvarima smještenim na slobodnom prostoru, u gričevima pod nadstrešnicama i ostalim otvorenim zgradama
- od snijega nanošenog olujom ili od težine snijega
- na građevinskom objektu koji nije bio izgrađen prema načinu gradnje uobičajenom u tom mjestu, ili koji je slabo održavan ili dotrajao
- na loše održavanim limenim dimnjačkim nastavcima koji su nagriženi korozijom
- na dotrajalim griljama, roletama i prozorima
- na korodiranim dijelovima krovne limarije (oluci, vertikale, opšavi i sl.)
- na dotrajalim fasadama (napukline, naprsline, ljuštenje slojeva i otpadanje dijelova dotrajale žbuke)
- propusti i pogibi dotrajalih (trulih) ili crvotočnim izgriženih krovnih, stropnih i podnih greda
- pukotine na pregradnim zidovima te na spoju zidova i stropa
Primjer - stablo padne na zgradu pa polomi prozore u stubištima.
- Potrebno vidjeti u čijem vlasništvu i održavanju je stablo, je li palo zbog starosti i neodržavanja ili zbog oluje.
Kada vam je potreban savjet, informacija vezana uz vašu nekretninu, neka vam ZGRADOnačelnik.hr bude centralna točka.
Ako vam treba dnevni podsjetnik na prava i obveze suvlasnika u zgradi pratite nas na društvenim mrežama - Facebooku i LinkedInu. Također poslušajte i pogledajte zanimljivosti koje smo vam pripremili na našem YouTube kanalu i u emisiji ZGRADOnačelnik. A svakako se prijavite i na mjesečni newsletter.
Ako ste pak predstavnik suvlasnika ili želite znati kako vaš predstavnik suvlasnika treba raditi i što treba znati te postaviti upit i dobiti raznovrsne odgovore članova grupe, uključite se u Facebook grupu PREDSTAVNICI SUVLASNIKA.
A kada vam je uistinu potrebna pomoć i ne znate kako dalje, obratite nam se za SAVJET i proučite naše usluge.
- RJEŠAVANJE PROBLEMA
ISPUNITE ANKETU - Jeste li zadovoljni životom u zgradi
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2023.
- NE BUDI NEPLATIŠA
Koliko dugo treba čuvati plaćene račune?
- POSLUŠAJTE I PROČITAJTE
Emisije ZGRADOnačelnik na PoslovniFM-u!
- SIGURNOST NA PRVOM MJESTU
Ako želite ukrasiti zgradu u blagdanskom ozračju, evo na što trebate paziti