- PLAN 2025. - Stiže i Zakon o priuštivom stanovanju
- Vukovar sufinancira energetsku obnovu obiteljskih kuća
- Kako funkcioniraju stambene zadruge u Europi
- Zagreb financira uređenje i ozelenjavanje dvorišta
- VIDEO - Ključne promjene u zgradama od iduće godine
- TIPS&TRICKS - Ključni savjeti za energetsku obnovu javnih zgrada
- Kako je projekt gradske knjižnice na Hvaru postao primjer održivosti
- Prijedlozi ZGRADOnačelnika u javnom savjetovanju
- Formiran je Registar stanova u privatnom vlasništvu
- Lepoglava pomaže u rješavanju stambenog pitanja mladim obiteljima
Poznato je da je osiguranje stambene zgrade propisano Zakonom i da je ono obavezno. Međutim, osiguranje privatne imovine, odnosno stana ili kuće, izbor je pojedinca. Na žalost, mnogi su tek nakon potresa koji su počeli učestalo tresti Hrvatsku u ožujku 2020. godine shvatili da bi bilo bolje da su imali osiguranu svoju nekretninu. No oni koji imaju osiguranje imovine trebali bi sada, zbog okolnosti u kojima smo se našli, provjeriti svoje police osiguranja.
Zbog poremećaja uzrokovanih pandemijom, a zatim i zbog porasta cijena sirovina i industrijskih proizvoda na svjetskom tržištu, u posljednje vrijeme svjedočimo porastu inflacije. Najvećem dijelu građana inflacija znači da su im skuplji proizvodi u dućanima i da njihova plaća, zapravo, manje vrijedi. Odnosno, da s jednakom plaćom danas mogu kupiti manje stvari nego prije, primjerice, godinu dana.
No, iako visoka inflacija te porast cijena sirovina na svjetskim tržištima na prvi pogled nemaju izravan utjecaj na police osiguranja nekretnine, rast građevinskih vrijednosti nekretnina mogu dovesti do situacije u kojoj je osigurana vrijednost na polici osiguranja niža od vrijednosti nekretnine što za posljedicu ima smanjenje iznosa naknade koju dobiva vlasnik nekretnine u slučaju štete. Kako to izgleda na primjeru:
PRIMJER 1
OBJAŠNJENJE
Vlasnik je svoj stan davno osigurao na neki iznos. U ovome konkretnome slučaju, ugovoreni iznos je 29.862,50 eura, odnosno 225.000 kuna. S obzirom na to da je riječ o stanu od 50 četvornih metara, to znači da je ugovorena vrijednost police osiguranja 597,25 eura po četvornom metru, odnosno 4.500 kuna po četvornom metru.
Kako je u međuvremenu došlo do porasta cijena građevinskog materijala i radova, vrijednost nekretnine je sada veća od iznosa na koju je ta nekretnina osigurana te se u tom slučaju i naknada iz osiguranja proporcionalno umanjuje.
Kada bi se dogodila neka šteta, za koju se procjenjuje visina od 5.000 eura, osiguravatelj ne može isplatiti svih 5.000 eura, nego manje. Odnosno može isplatiti 75 posto vrijednosti te štete, odnosno 3.750 eura.
ZAŠTO?
Zato što je sadašnja vrijednost imovine veća nego što je ona ugovorena. Za ovaj primjer uzeta je vrijednost od 796,34 eura, odnosno 6.000 kuna. Temeljem toga, ukupna ugovorena vrijednost je 39.817 eura. Kada se navedeni iznos (koji je vlasnik davno potpisao) podijeli s iznosom sadašnje vrijednosti, dobije se 0,75.
KAKO ODREDITI IZNOS?
Kako biste odredili koji je ugovoreni iznos po metru kvadratnom vaše nekretnine potrebno je:
- Pronaći policu osiguranja nekretnine
- U tom papiru pronaći pojam - SVOTA OSIGURANJA
- Iznos pod pojmom SVOTA OSIGURANJA podijeliti s brojem 'kvadrata' stana (piše na polici - Korisna/obračunska površina)
- Dobit ćete iznos UGOVORENE VRIJEDNOSTI
PRIMJER JEDNE DOBRE POLICE
Suvlasnik Marko ima stan od 64,31 četvorna metra koji je kupio 2021. godine. Ukupna svota osiguranja iznosi 64.015,53 eura, odnosno 482.325 kuna. Premija je 44,04 eura, odnosno 331,85 kuna.
Temeljem navedenih podataka, svota osiguranja po metru četvornom iznosi 995,42 eura, odnosno 7.500 kuna, što odgovara sadašnjoj vrijednosti nekretnine.
Ako se dogodi šteta od, primjerice 5.000 eura, vlasnik stana koji ima navedenu policu, dobit će puni iznos štete.
ŠTO NAPRAVITI?
Provjerite svoje police osiguranja i što piše u njima. Nije potrebno ulaziti u detalje te police, no potrebno je uzeti dva broja, podijeliti ih i vidjeti koji će se rezultat dobiti i ocijenti da li tako ugovorena vrijednost na polici osiguranja odgovara trenutnoj vrijednosti nekretnine. Ako je iznos manji od 863 eura (6.500 kuna), svakako kontaktirajte svog osiguravatelja kako biste uskladili vrijednost imovine.
Naime, ne radi se o 'poskupljenju police', nego se radi o usklađivanju vrijednosti. To je važno napraviti zato što je kod privatne imovine, više nego kod ijednog drugog proizvoda osiguranja, jako bitno utvrditi realnu vrijednost objekta i stvari kućanstva.
Tu vrijednost ne određuje osiguravajuća kuća, ni prodavač, oni donose preporuke i smjernice, a odluka je na vlasniku ili korisniku koji bolje od njih poznaje svoj objekt. Privatna imovina se osigurava 'na novu vrijednost', a ne osigurava se cijena koju bi kuća ili stan postigao u oglasniku.
Svakako se javite osiguravajućoj kući u kojoj imate policu osiguranja, a kontakt za Wiener osiguranje je ovdje. Naime, Wiener osiguranje nudi tri paketa osiguranja ovisno o potrebama i željama klijenata. U sva tri paketa moguće je kombinirati osnovna, dodatna i dopunska pokrića, ovisno o individualnim potrebama. Možete ispuniti formu za upit za telefonsko savjetovanje, a njihovi savjetnici pripremit će personaliziranu ponudu. Dodatno, Wiener osiguranje nudi i online plaćanje i online prijavu štete.
Neplanirani troškovi
Često se događa da građani misle kako imaju ugovoreno pokriće za sve vrste šteta, no nažalost se kod prijave štete utvrdi upravo suprotno, što može izazvati velike neplanirane troškove. Upravo zato izrazito je važno voditi računa o tome koja su pokrića ugovorena na polici i s kojim limitima.
Najčešća pokrića su
- požar
- izljev vode zbog puknuća cijevi
- poplava
- udar groma
- krađa
- lom stakla
- oluja ili tuča
Osiguranje za slučaj potresa uglavnom se ugovara kao dodatno pokriće i dobro je provjeriti je li ugovoreno prilikom sklapanja police.
- Najčešći kvarovi u kućanstvu – kako ih spriječiti, a kako liječiti
- Šest razloga zašto je ključno osigurati svoju imovinu
- Čini se kao 'bacanje novca u vjetar', no spašava kod velikih šteta
- OSIGURANJE IMOVINE - što osigurati, po kojoj cijeni, kako prijaviti štetu i zatražiti isplatu
Osiguranje od potresa
Potresi koji su pogodili Zagreb, Sisak, Petrinju i ostale županije, mnogim su građanima otvorili oči i nagnali ih da se osiguraju za slučaj potresa. Jako je važno naglasiti da se osiguranje od potresa ugovara na punu vrijednost objekta. To znači da i u policama osiguranja treba provjeriti ugovorenu vrijednost kako bi bili sigurni da će u slučaju štete, osiguratelj isplatiti punu naknada iz osiguranja bez umanjena zbog eventualno niskih vrijednosti koje su iskazane na polici osiguranja.
Tekst je omogućilo Wiener osiguranje VIG.
- KORISNI KONTAKTI
Problemi u i oko vašeg doma - kome ih prijaviti
- EU FIRE SAFETY DAY 2023
Fotonaponski paneli na krovovima - kako smanjiti mogućnost izbijanja požara
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2024.