- PLAN 2025. - Stiže i Zakon o priuštivom stanovanju
- Vukovar sufinancira energetsku obnovu obiteljskih kuća
- Kako funkcioniraju stambene zadruge u Europi
- Zagreb financira uređenje i ozelenjavanje dvorišta
- VIDEO - Ključne promjene u zgradama od iduće godine
- TIPS&TRICKS - Ključni savjeti za energetsku obnovu javnih zgrada
- Kako je projekt gradske knjižnice na Hvaru postao primjer održivosti
- Prijedlozi ZGRADOnačelnika u javnom savjetovanju
- Formiran je Registar stanova u privatnom vlasništvu
- Lepoglava pomaže u rješavanju stambenog pitanja mladim obiteljima
Danas je iznimno teško priuštiti si nekretninu, posebice mladima. Naime, upravo su u zadnjih nekoliko godina cijene nekretnina „otišle u nebo“, a prihodi kućanstava ne prate taj rast. Međutim, postoji nekoliko različitih opcija i modela koje pokušavaju ublažiti taj problem.
Unazad nešto više od dvadeset godina zabilježen je velik rast tržišta nekretnina u tranzicijskim zemljama, a ni Hrvatska nije iznimka. Danas je u Hrvatskoj oko 90 posto stanova u privatnom vlasništvu, a 86 posto kućanstava zaista i živi u nekretnini koje su vlasnici. Registrirano je tek oko 4,5 posto kućanstava koja žive u unajmljenim stanovima. Ovaj vrlo paradoksalan podatak izdvojio je profesor Branimir Rajčić s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
- Iako su danas Hrvati po vlasništvu nekretnina na vrhu ljestvice u Europskoj uniji, mnogi naši sugrađani si još uvijek ne mogu priuštiti niti prvu nekretninu. Odnos plaće i cijena četvornog metra prilično se razlikuje od regije do regije, ali, generalno govoreći, postotak rasta medijalne cijene "kvadrata“ dvostruko je brži od postotka rasta plaće - rekao je Rajčić.
S obzirom na sve to, danas je iznimno teško priuštiti si nekretninu, posebice mladima. Naime, upravo su u zadnjih nekoliko godina cijene nekretnina „otišle u nebo“, a prihodi kućanstava ne prate taj rast, što građane često tjera na odlazak „trbuhom za kruhom“ u ekonomski razvijenije zemlje. Naravno, s time pati i demografija Hrvatske, što se jasno vidi iz zadnjeg popisa stanovništva Državnog zavoda za statistiku.
U Hrvatskoj se kvadrat stana može kupiti i za 10,8 eura
- Stanovanje je jedna od osnovnih ljudskih potreba, a dom predstavlja temelj stabilnosti i sigurnosti pojedinca i obitelji, okosnicu društvenog i emocionalnog života, ali sve češće i radno mjesto - naglasio je Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, na okruglom stolu "Kako smanjiti troškove u stanogradnji?" koji se održao u HGK.
Može li Stambena politika RH riješiti sve probleme? Sigurno ne može. No bitno je da se radi po pitanju priuštivosti stanovanja - i kao (su)vlasništva nad nekretninom i podstanarstva. A mi ćemo izdvojiti kako danas različite skupine građana mogu do povoljnije nekretnine.
POS Program
Kao jedna od možda najpopularnijih mjera je Društveno poticana stanogradnja (popularno zvana POS). Radi se o organiziranoj izgradnji stambenih zgrada po uvjetima znatno povoljnijim od tržišnih. Pravo na kupnju stana iz Programa POS-a imaju svi građani - državljani Republike Hrvatske, a prvenstvo na kupnju stana imaju zaštićeni najmoprimci koji koriste stan u vlasništvu fizičkih osoba i građani koji prvi put stječu stan u vlasništvo, odnosno nemaju odgovarajuće riješeno stambeno pitanje tj. budući vlasnici nekretnine nemaju u vlasništvu nekretninu. No da biste došli do POS stana, morate ispuniti određene uvjete i biti kreditno sposobni. Program POS-a, među ostalim, vodi Agencija za pravni promet i posredovanje nekretnina (APN).
Otkada je POS krenuo mnogi građani su dobili svoj dugoiščekivani stambeni prostor - dom. Što se sve gradi ili se gradilo posljednjih godina možete pratiti na #POS
Osim Agencije za promet i posredovanje nekretninama (APN) na tržištu djeluju i zasebne Agencije u Rijeci, Varaždinu, Koprivnici i Dubrovniku koje također grade POS stanove.
Što rade JLS-ovi
Osim programa POS, u kojem su aktivno uključene jedinice lokalne samouprave (JLS), postoje i druge mjere koje služe kao pomoć u rješavanju stambenog pitanja pa tako i u zadržavanju stanovnika, posebice mladih obitelji. Tako izdvajamo mjere:
- Sufinanciranje troškova ishođenja akta o građenju
- Sufinanciranje troškova priključka na komunalnu infrastrukturu
- Sufinanciranje kamate stambenog kredita
- Sufinanciranje troškova kupnje građevinskog zemljišta
- Bespovratna novčana sredstva za izgradnju stambenog objekta
- Sufinanciranje troškova kupnje stambenog objekta (obiteljske kuće ili stana)
- Bespovratna novčana sredstva za rekonstrukciju obiteljskih kuća kojima se osigurava nova stambena jedinica
- Financijska pomoć/subvencija u svrhu poboljšanja kvalitete stanovanja ulaganjem u rekonstrukciju i/ili adaptaciju stambenog prostora
- Sufinanciranje izvođenja građevinskih radova
- Sufinanciranje uređenja interijera
- Sufinanciranje troškova stanovanja, odnosno najamnine
POGLEDAJTE #kupnja/prodaja nekretnine
Deficitarna zanimanja
Poseban problem mnogih JLS-ova predstavlja i privlačenje te zadržavanje deficitarnog kadra. Posebice doktora i drugog medicinskog osoblja. Upravo zato neki JLS-ovi dodjeljuju različite financijske podrške tom kadru kako bi ih privukli na preseljenje u njihov kraj. Neke jedinice lokalne samouprave dodjeljuju jednokratne naknade za kupnju prvog stana ili kupnju, odnosno izgradnju kuće, neke daju na trajno korištenje nekretnine u vlasništvu JLS-a. Jedan od zadnjih takvih poziva na koje smo naišli bio je onaj Istarske županije u kojem Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb poziva radnike zaposlene u ustanovama čiji je osnivač Istarska županija, a koji su proglašeni deficitarnim kadrom, da se prijave na financijsku podršku Istarske županije u obliku dodjele jednokratne naknade za kupnju prvog stana ili kupnju odnosno izgradnju kuće.
S druge, pak, strane, Grad Zadar je kupio šest stanova u zgradama POS-a na Crvenim kućama, s tim da je tri dodijelio zadarskoj bolnici, a tri Sveučilištu. Dva stana namijenjena su zaposlenicima Sveučilišta koji su u nastavano-znanstvenom zvanju ili višim asistentima, dok je treći za privlačenje nužnog kadra u skladu s potrebama i razvojem Sveučilišta, objavio je portal 057.info.
Slična je situacija i na Visu. Sistemom poticane stanogradnje izgrađene su tri zgrade s 22 POS-ova stana, od kojih je Grad otkupio deset stanova za kadrove koji su na otoku potrebni. U osam stanova već su smješteni stručni kadrovi, u devetom je liječnica i to obiteljske medicine, a deseti će stan dati u najam za potrebe Doma zdravlja, odnosno medicinskog osoblja, objavila je Slobodna Dalmacija.
Potpomognuta područja
Na temelju članka 14. stavka 1. Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine redovito raspisuje javne pozive za podnošenje prijava za stambeno zbrinjavanje, a rok za prijavu bude obično do kraja siječnja sljedeće godine. Pogledajte jedan od posljednjih takvih javnih poziva.
Pravo na stambeno zbrinjavanje na područjima primjene ovoga Zakona može se ostvariti na sljedeće načine:
- najmom obiteljske kuće u državnom vlasništvu (model A)
- darovanje neuseljive obiteljske kuće u državnom vlasništvu i građevnog materijala za njezinu obnovu ili rekonstrukciju (model B)
- davanje u najam stana u državnom vlasništvu (model C)
- darovanje građevinskog zemljišta u državnom vlasništvu i građevnog materijala za izgradnju obiteljske kuće (model D)
- darovanje građevnog materijala za obnovu, dogradnju/nadogradnju i završetak postojeće obiteljske kuće u vlasništvu korisnika ili izgradnju obiteljske kuće na građevinskom zemljištu u vlasništvu korisnika (model E)
Subvencionirani stambeni krediti
Popularno zvani „APN krediti“ do prošle su godine bili vrlo popularna mjera pomoći Vlade Republike Hrvatske kojom se hrvatskim državljanima olakšava stambeno zbrinjavanje kroz otplatu dijela stambenog kredita. Uvjeti subvencioniranja bili su uređeni Zakonom o subvencioniranju stambenih kredita i Naputkom o načinu rada Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN). Zahtjev za subvencioniranje stambenih kredita mogli su podnijeti građani s prebivalištem na području Hrvatske koji ispunjavaju točno propisane uvjete.
Hoće li se ponovo aktivirati APN krediti ili će se pojaviti neka alternativa, odnosno drugačiji model subvencioniranja, još uvijek se ne zna.
Osim toga, neke institucije nude kredite za svoje djelatnike i članove određenih komora.
Kupnja nekretnine na elektroničkoj dražbi
- Iako, najčešće iz moralnih razloga, većina građana zazire od kupnje nekretnina koje su u ovrsi na javnoj dražbi i ovo je jedna od legalnih mogućnosti dolaska do povoljnije nekretnine. Pri tome nema mjesta strahu, jer vas, za razliku od uobičajene kupoprodaje, ovdje teško netko može izigrati da, primjerice, nakon kupnje saznate za postojanje prava trećih osoba na nekretnini koju ste kupili, ili da netko dva puta proda istu nekretninu i sl. - naglasila je odvjetnica Inge Ilin.
Iako je kupnja nekretnine na dražbi obično povoljnija, problem je da potencijalni kupac treba u startu raspolagati s određenom količinom gotovine za uplatu jamčevine, koja iznosi 10 posto procijenjene vrijednosti nekretnine, a s obzirom na to da se radi o nekretninama pod ovrhom ili u stečaju, teško da će ijedna banka dati stambeni kredit kako biste u slučaju kupovine isplatili cjelokupan iznos, piše Dnevnik.hr.
Sadržaj podržava Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).
Pratite temu #POS i vjerujemo da ćete pronaći korisne informacije. Sretno!
Sve javne pozive, natječaje i projekte povezane s nekretninama koji se objavljuju u Hrvatskoj možete pratiti u podrubrici Projekti i natječaji. Klikom na # vaše županije možete lakše selektirati što vas zanima.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.
- KORISNI KONTAKTI
Problemi u i oko vašeg doma - kome ih prijaviti
- EU FIRE SAFETY DAY 2023
Fotonaponski paneli na krovovima - kako smanjiti mogućnost izbijanja požara
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2024.