- Poruka odvjetnika - otvorena pitanja o Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada
- Stižu PETA i ŠESTA besplatna radionica za predstavnike suvlasnika
- Državne nekretnine daju u zakup 31 poslovni prostor u 12 hrvatskih gradova
- Što utječe na vijek trajanja fasade
- FZOEU obiteljskim kućama sufinancira solare postavljene 2023. godine
- Socijalno vs. komercijalno stanovanje - kako ih pomiriti?
- UKRATKO - Kako pokrenuti stambenu zadrugu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: Hrvati od EU-a žele jeftinu energiju, subvencije, dok svoje navike ne mijenjaju
- "Zakon o upravljanju i održavanju zgrada legalizirao je dosadašnju sivu zonu zgradarstva"
- Kako olakšati uključivanje u energetske zajednice građana
Sve snažnije vremenske nepogode koje ne zaobilaze Zagreb jasan su znak da se događaju klimatske promjene i da je potrebno više pažnje posvetiti zaštiti okoliša. Na tom tragu Grad Zagreb priprema jednu mjeru od koje će koristi imati građani, stanari zgrada i kuća. Riječ je o projektima ozelenjivanja dvorišta koje doprinose prilagodbi klimatskim promjenama, unapređenju biološke raznolikosti i smanjenju potrošnje energije. Tako će, najviše suvlasnici u zgradama, ali i vlasnici kuća, moći prijaviti dvorišta u njihovom vlasništvu ili pretežitom vlasništvu koja će im potom grad u cijelosti urediti. Predloženim mjerama iz Grada žele dugoročno stvoriti kvalitetnije uvjete života za stanare, a istovremeno bi se aktivnostima ozelenjivanja smanjivali sve veći negativni utjecaji klimatskih promjena.
Zagrepčani će se tako moći prijaviti za neku od sljedećih mjere ozelenjivanja dvorišta:
- sadnju drveća
- sadnju niskog raslinja (grmlje, trajnice i slično)
- uređenja travnjaka
- uređenja kišnih vrtova
- uređenja bioraznolike cvjetne livade
- pripreme gredica za uzgoj povrća i začinskog bilja
- postave ozelenjenih sjenica
- postave elemenata za sjedenje
- postave hotela/kućica za kukce
- postave kućica/hranilišta za ptice
- sakupljanja kišnice za održavanje zelenih površina
- postave dječjih sprava za igru
- postave kompostera
- postave rasvjete koja koristi energiju sunca
- uklanjanja vodonepropusnih opločenja (asfalt, beton)
- postavljanja i uređenja vodopropusnih površina (zelene površine, vodopropusno opločenje)
- postavljanja i uređenja reflektirajućih opločenja.
Iako će se za provedbu mjera ozelenjivanja trebati izraditi geodetski snimak postojećeg stanja dvorišta i projekt krajobraznog uređenja dvorišta prema prostornim mogućnostima i iskazanom prijedlogu mjere ozelenjivanja od strane podnositelja zahtjeva, sve to odradit će sam Grad i to na svoj trošak. Što znači da će se na Javni poziv Zagrepčani trebati samo prijaviti, a Grad će pokriti trošak ovlaštenog geodeta, projektanta, izvođača radova i stručni nadzor.
Što ipak trebaju napraviti prijavitelji?
Prijavitelji će trebati ispuniti samo općeniti formular koji će biti objavljen uz Javni poziv i priložiti plan mjera koje smatraju da bi se mogle provesti u njihovom dvorištu.
Zahtjev za provođenje i financiranje mjera za ozelenjivanje dvorišta na Javni poziv moći će podnijeti vlasnik građevine, predstavnik suvlasnika i upravitelj zgrade ako prema posebnom propisu zgrada mora imati upravitelja zgrade.
Zahtjev će biti objavljen uz Javni poziv, koji se očekuje uskoro, a obvezno će sadržavati:
- podatke o vlasniku / predstavniku suvlasnika zgrade (ime i prezime, odnosno naziv i sjedište pravne osobe, OIB, za pravnu osobu i MB, adresa, telefon, mobitel, e-mail),
- podatke o upravitelju zgrade (naziv i adresu upravitelja zgrade, izvadak iz sudskog ili obrtnog registra, ime i prezime osobe ovlaštene za zastupanje upravitelja zgrade, telefon, mobitel, e-mail),
- adresu zgrade,
- opis postojećeg stanja dvorišta,
- prijedlog mjere ozelenjivanja dvorišta,
- dokaz o pravu vlasništva zgrade u originalu ili ovjerenoj preslici odnosno presliku međuvlasničkog ugovora.
Nakon što pristignu zahtjevi, gradsko Povjerenstvo će napraviti listu najboljih, a koliko će ih pak biti odabrano ovisit će o raspoloživom novcu koji Grad osigura. Odnosno, ne znači da će svatko dobiti ono što je želio i planirao. Same želje sugrađana za uređenje pojedinog dvorišta bodovat će se na ovaj način:
- sadnja stabala (sadnja zamjenskih stabla ne boduje se): sadnja do dva stabla - pet bodova, sadnja više od dva stabla - 10 bodova
- zamjena vodonepropusnih površina vodopropusnima (uključuje zamjenu u vodopropusno popločenje ili uspostavu zelene površine nakon uklanjanja postojećeg popločenja): površina do 10 četvornih metara nosi pet bodova, površina preko 10 četvornih metara - 10 bodova
- kišni vrt – četiri boda
- sakupljanje kišnice i korištenje za zalijevanje vegetacije u dvorištima - spremnik za kišnicu dva boda
- sadnja niskog raslinja/postavljanje kućica za kukce i ptice: nisko raslinje - dva boda, hoteli/kućice za kukce - dva boda, kućice/hranilišta za ptice - dva boda
- javna dostupnost dvorišta za druge korisnike - omogućavanje pristupa dvorištu drugim korisnicima - osam bodova.
Iz ovog sustava bodovanja jasno je da će najbolje proći ona dvorišta koja će nakon uređenja biti dostupna i drugima, a u tu svrhu i Grad će zaštiti javni interes. Tako će s podnositeljem zahtjeva kojem je odobreno provođenje i financiranje mjera ozelenjivanja dvorišta sklopiti ugovor kojim će se utvrditi međusobna prava i obveze, a osobito da je podnositelj zahtjeva kojem je odobreno financiranje i provođenje mjere ozelenjivanje dvorišta suglasan da Grad Zagreb financira ozelenjivanje dvorišta koje je u njihovom vlasništvu ili pretežitom vlasništvu, da neće potraživati od Grada Zagreba naknadu štete ako do štete dođe prilikom izvođenja radova ozelenjivanja dvorišta uslijed okolnosti koje nisu mogle biti poznate izvođaču radova i nadležnom tijelu. Osim toga obvezat će se podnositelj zahtjeva na održavanje ozelenjenog dvorišta, da dozvoljava fotografiranje dvorišta i korištenje fotografija za javno-komunikacijske aktivnosti ozelenjivanja dvorišta i da će omogućiti pristup ozelenjenom dvorištu za potrebe stručnih i edukacijskih posjeta u organizaciji Grada Zagreba Projekt krajobraznog uređenja.
Iz Grada su istaknuli da će se svatko moći samo jednom javiti za isto dvorište te da projekt može sadržavati i uklanjanje postojećeg stabla ili pak sadnju zamjenskog stabla na temelju arborističkog pregleda i mišljenja gradskog upravnog tijela nadležnoga za zaštitu spomenika kulture i prirode i da građani moraju biti spremni i na te mjere.
Također su napomenuli da će se financiranjem i provođenjem mjera ozelenjivanja dvorišta prvenstveno doprinijeti povećanju broja stabala, grmlja te zelenih, cvjetnih oaza unutar grada koje će podići kvalitetu života kako za pojedince tako i za cjelokupnu zajednicu, a ujedno potaknuti građane da sami brinu o održavanju svojih dvorišta i doprinose ciljevima prilagodbe klimatskim promjenama i kvalitetnijeg življenja.
Za provođenje ove odluke osigurana su sredstva u Proračunu Grada Zagreba za 2024., a mjere poticanja unapređenje ekoloških uvjeta na privatnim posjedima poticanjem ozelenjivanja dvorišta su dio Strategije zelene urbane obnove Grada Zagreba koju je donijela Gradska skupština Grada Zagreba. Svrha Strategije je poticanje razvoja zelene infrastrukture u ubranom području kako bi se osigurala zelena tranzicija i budući održivi razvoj prostora te doprinijelo postizanju klimatske neutralnosti Grada Zagreba i sveukupnoj otpornosti na prirodne i antropološke rizike. Za postizanje rezultata zelene urbane obnove na privatnim površinama predložene su ove mjere s ciljem da se vlasnicima/suvlasnicima zgrada olakša uređivanje dvorišta i zelenih površina provođenjem i financiranjem mjera ozelenjivanja dvorišta i drugim zahvatima.
Još jednom napominjemo da se ovdje radi o Nacrtu prijedloga Odluke o ozelenjivanju dvorišta kojeg je Grad Zagreb stavio na javno savjetovanje i to do 17. kolovoza 2024.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada