- Znate li kolika je najviša pričuva u Hrvatskoj? Istražili smo!
- Ključni propisi energetske obnove zgrada
- Država nudi zakup 16 poslovnih prostora na području Rijeke
- Javni poziv za kupnju POS stana u Karlovcu
- Prostorno planiranje - temelj energetske tranzicije gradova
- Pet nacionalnih strategija koje određuju smjer dekarbonizacije i energetske obnove
- Prof. Milovanović: Nakon energetske obnove često 'bacamo lovu u vjetar', doslovno!
- Godina je prošla. Energetsku učinkovitost nekretnina promoviramo i dalje
- ISTRAŽIVANJE - Dva su ključna problema zašto se NE PROVODI energetska obnova zgrada
- Kako i s koliko novca predstavnik suvlasnika ili upravitelj mogu slobodno raspolagati

S obzirom su da obiteljske kuće i stambene zgrade u Hrvatskoj većinom izgrađene prije 1980. godine, one uglavnom nemaju nikakvu ili imaju minimalnu toplinsku izolaciju. Naravno, čast iznimkama koje su u posljednjih nekoliko godina energetski obnovljene.
Većina tih stambenih objekata troši 70 posto energije za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode. No, s mjerama energetske učinkovitosti može se značajno smanjiti njihova potrošnja, pa čak i do 60 posto u odnosu na trenutnu.
S obzirom da kompletna energetska obnova obiteljskih kuća i stambenih zgrada iziskuje novac i vrijeme, donosimo vam nekoliko savjeta kako u ovom hladnom periodu godine barem malo smanjiti potrošnju energije i uštedjeti koju kunu te pritom održavati sustave grijanja ispravnima.
- Vrlo je važno da se prije svake sezone grijanja pozove ovlaštenu osobu koja će provjeriti plinske ili uljne instalacije, plamenik i izmjenjivače topline, odnosno bilo koji sustav grijanja koji imate u svom domu.
- Također, minimalno jednom godišnje stručna osoba treba provjeriti prohodnost dimnjaka.
- Ako imate peć na drva vodite računa o njenoj veličini – nije dobro da je prevelika ili premala u odnosu na 'kvadraturu' prostora. Nemojte pretrpavati ložište jer s time nećete postići ništa dobro.
- Ako imate bojler koji je veći nego što je potrebno za vaš prostor, on će trošiti više jer se češće pali i gasi, čime naravno dolazi do nepotrebno veće potrošnje energije. Bilo bi dobro posavjetovati se sa stručnim osobama oko toga.
- U prostorijama u kojima ne boravite često smanjite temperaturu na termostatima ili ugasite radijatore.
- Kad smo već kod termostata, ako imate mogućnosti, promijenite analogne termostate onim digitalnim. Na taj način možete točno kontrolirati kada se grijanje pali i gasi te koju temperaturu želite postići. Na taj ćete način točno znati kolika je temperatura u vašem prostoru i možete smanjiti grijanje za jedan stupanj, a to je već značajna ušteda. A sve to je moguće, ovisno o termostatu, kontrolirati i putem mobitela čak i kada niste kod kuće.
- U periodu kada se prostor ne grije, u instalacije centralnog grijanja može ući zrak koji smanjuje kapacitet sustava grijanja. Zbog toga je preporučljivo odzračiti sve radijatore i kompletnu instalaciju kako bi se ispustio zrak da bi sve radilo ispravno i punim kapacitetom.
- Potrebno je i redovito čistiti radijatore jer prašina, paučina i druge nečistoće sprečavaju neometan protok topline.
- Ni u kojem slučaju ne zaklanjajte radijatore zavjesama i namještajem i ne ostavljajte predmete na njima jer to smanjuje protok topline i može biti potencijalno opasno.
- Kako bi se spriječio gubitak kroz otvore na vratima i prozorima možete ih začepiti silikonom, pur-pjenom, gumenim trakama, metlicama ili zaštitnim gumicama.
- I za kraj, još nekoliko trikova za sprečavanje gubitka topline – možete postaviti samoreflektirajuću foliju iza radijatora i, ako imate prozore na strani koja je većinu dana izložena suncu (kada ga ima), nemojte ih zaklanjati zastorima. Osim toga u hladnije prostore možete staviti deblje tepihe.
Ako imate još kakvih 'trikova', prijedloga i iskustva za uštedu u sezoni grijanja, slobodno ih podijelite s nama na e-mail adresu info@zgradonacelnik.hr.
- OSUNČAJMO HRVATSKU
Mali pojmovnik obnovljivih izvora energije