božićni ukrasi, ukrašavanje stambenih zgrada
ZGRADOnačelnik.hr
SIGURNOST NA PRVOM MJESTU

Ako želite ukrasiti zgradu u blagdanskom ozračju, evo na što trebate paziti

Božićni blagdani sve su bliže, gradovi su ukrašeni, lampice svijetle na sve strane, blagdansko ozračje uvuklo se i u brojne stanove, a neki žele ukrasiti i svoje zgrade. Idealno je vrijeme za popravljanje i učvršćivanje dobrosusjedskih odnosa. 

TEKST JE AŽURIRAN 13. PROSINCA 2021.

Iako je ovogodišnji Advent u gradovima u puno manjem obujmu nego u vremenima prije pandemija, to ne znači da ne možemo blagdansko ozračje učiniti veselijim, ljepšim i svjetlijim. Mnogi žele ukrasiti pročelja svojih zgrada i ulaze, a ne samo svoje balkone i prozore. No pritom na neke stvari treba posebno obratiti pozornost i paziti na sigurnost, kako ljudi tako i imovine. 

Za početak treba reći da je za bilo kakve promjene, a u to se ubraja i blagdansko ukrašavanje zgrade, potrebna suglasnost svih suvlasnika. Vrlo je vjerojatno da će se pojaviti jedan Grinch, ili njih nekoliko, na što je teško utjecati. Naravno, svoje balkone svaki stanar može uređivati kako god želi, pritom vodeći računa da nikome od susjeda ti ukrasi ne smetaju. Ovdje govorimo isključivo o ukrašavanju zajedničkih dijelova zgrade, primjerice fasade i ulaza.

No prije svega važno je svim suvlasnicima jasno i transparentno iznijeti ideju. Prvo i osnovno što ljude zanima je financijska strana – tko će financirati nabavu ukrasa, lampica i ostalog te otkuda će se platiti računi za struju. Sve je stvar dogovora, a s obzirom da se radi o zajedničkim prostorima to bi se trebalo financirati iz pričuve. Naravno, važno je voditi računa da ima dovoljno sredstava u pričuvi da ne bi nedostajalo za hitne i bitne stvari.

Kada je taj dio riješen slijedi onaj puno važniji – sigurnost. Suvlasnici stambene zgrade obavezno moraju, pri postavljanju božićnih lampica, voditi računa o sigurnosti i zakonskim propisima vezanih za protupožarnu zaštitu te da postavljanje ukrasa ne šteti nikome od suvlasnika, odnosno stanara u zgradi.

U skladu s time i Hrvatska vatrogasna zajednica na svojim stranicama ima važno upozorenje, a to je da se početkom adventskog razdoblja povećava opasnost od izbijanja požara zbog neopreznog korištenja blagdanskih dekoracija. Stoga obavezno vodite računa o tome da su sve električne dekoracije ispravne kao i utičnice za struju. Osim toga, savjetuje se da se za vanjsku božićnu rasvjetu koriste isključivo one lampice koje su odobrene za upotrebu na otvorenom i koje mogu izdržati vlagu, mraz i jak vjetar.

>>>Kako se zaštititi od požara u kućanstvu

>>>Kako se razvija požar u zgradi te koja je podjela zgrada u zaštiti od požara

S obzirom da smo inspiraciju za ovu temu dobili u Facebook grupi Predstavnici suvlasnika, jedan od komentara odnosi se na važnost ispravnih električnih instalacija i utičnica i prenosimo ga u cijelosti.

- Postoje neka pravila oko struje, pazite da ih majstori ne zaobilaze. Većina zgrada nema adekvatno štićene strujne krugove i svakako vam u tom slučaju ne bih savjetovao da se upuštate u to. Primjera zaobilaženja je puno. Tko kuži ovo napisano sve će mu biti jasnije. Klasično nulovanje zaobilaze na način da vam cijela armatura rasvjete više nije nulovana jer skinu zaštitni vodič s armature prema nuli. Onda ako zgrada ima FID sklopku, ako ispadne 2-3 x, majstori uredno zaobiđu jer je to lakše nego tražiti kvar. FID za vanjsku rasvjetu ili snagu mora biti karakteristike 30mA - po propisu od prošle godine (2019.) sve moraju biti 30mA - upozorio je član grupe.

Kada ste se sve dogovorili, definirali financije i uvjerili se da su sve utičnice i lampice ispravne, slijedi postavljanje.

Kako i gdje će se to izvesti ovisi o samoj zgradi. Naravno, to ne može samo jedna osoba postaviti. Kolegijalnost i dobrosusjedski odnosi uvijek su na cijeni, a vrijeme Božića idealno je vrijeme za podsjećanje na to. U ovim epidemijskim uvjetima – ne zaboravite na zaštitnu masku, ako niste iz istog kućanstva.

Ako ćete se penjati na ljestve budite sigurni da su stabilne. Nemojte visjeti s prozora ili balkona kako biste postavili lampice. One će biti lijepe gdje god da jesu, nema potrebe riskirati ozljede, padove, lomove… Gdje god da postavljate ukrase vodite brigu o tome da nikome ne smetaju i da su dobro pričvršćeni da ne bi pali na ulicu, ozlijedili nekoga ili napravili štetu.

Nakon što sve to lijepo postavite i upalite, uživajte u ljepoti i, ako želite, podijelite s nama i drugima fotografije svojih uređenih zgrada. Fotografije nam možete poslati na info@zgradonacelnik.hr, a mi ćemo ih, uz vašu dozvolu, podijeliti na Facebook stranici zgradonačelnik.hr i u grupi Predstavnici suvlasnika. Molimo vas da šaljete isključivo svoje fotografije da ne bi bilo problema s autorskim pravima i ako želite da vas navedemo kao autora naznačite nam to u e-mailu. 

Kada vam je potreban savjet, informacija vezana uz vašu nekretninu, neka vam ZGRADOnačelnik.hr bude centralna točka.

Ako vam treba dnevni podsjetnik na prava i obveze suvlasnika u zgradi pratite nas na društvenim mrežama - Facebooku i LinkedInu. Također poslušajte i pogledajte zanimljivosti koje smo vam pripremili na našem YouTube kanalu i u emisiji ZGRADOnačelnik. A svakako se prijavite i na mjesečni newsletter.

Ako ste pak predstavnik suvlasnika ili želite znati kako vaš predstavnik suvlasnika treba raditi i što treba znati te postaviti upit i dobiti raznovrsne odgovore članova grupe, uključite se u Facebook grupu PREDSTAVNICI SUVLASNIKA.

A kada vam je uistinu potrebna pomoć i ne znate kako dalje, obratite nam se za SAVJET i proučite naše usluge.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.