- PLAN 2025. - Stiže i Zakon o priuštivom stanovanju
- Vukovar sufinancira energetsku obnovu obiteljskih kuća
- Kako funkcioniraju stambene zadruge u Europi
- Zagreb financira uređenje i ozelenjavanje dvorišta
- VIDEO - Ključne promjene u zgradama od iduće godine
- TIPS&TRICKS - Ključni savjeti za energetsku obnovu javnih zgrada
- Kako je projekt gradske knjižnice na Hvaru postao primjer održivosti
- Prijedlozi ZGRADOnačelnika u javnom savjetovanju
- Formiran je Registar stanova u privatnom vlasništvu
- Lepoglava pomaže u rješavanju stambenog pitanja mladim obiteljima
Šećete li gradom i podignete li pogled, vrlo vjerojatno ćete primijetiti puno klima uređaja na zgradama, bilo na fasadama, bilo na balkonima ili da su skrivene negdje na krovu ili nekim utorima. Možemo zaključiti da svaki drugi stan u jednoj zgradi ima klima uređaj. Postavlja se pitanje - jesu li ti klima uređaji zapravo dizalice topline?
Svakome je cilj smanjiti troškove grijanja i hlađenja. Em je to manje eura svakoga mjeseca koji "odlaze iz novčanika", em se troši manje energije i samim time emitira manje emisija CO2. Podsjetimo još jednom, cilj Europske unije je do 2050. postati klimatski neutralan kontinent. Naravno, taj cilj iziskuje puno ulaganja u same zgrade, no možemo li već sada govoriti o višoj energetskoj učinkovitosti u našim zgradama jer svaki drugi stan ima klima uređaj?
Da bismo donijeli adekvatan zaključak, potrebno je malo prokopati dublje u definicije i objašnjenja.
Klimatizacija je mogućnost upravljanja temperaturom, količinom relativne vlage, čistoćom i distribucijom zraka. Mogućnosti klima uređaja su: grijanje, hlađenje, pročišćavanje, odvlaživanje, ventilacija.
Kod klima uređaja imamo vanjsku i unutarnju jedinicu. Sam rad klima uređaja zasnovan je na kruženju plina kroz cijevi u zatvorenom ciklusu, pri čemu on mijenja agregatno stanje. Klima uređaj je električni uređaj koji služi za reguliranje temperature zraka i razine vlage životnog prostora. Pojednostavljeno rečeno, klima uređaj premješta toplinu iz zatvorenog prostora u vanjski okoliš.
Klima uređaj efekt hlađenja postiže cirkulacijom rashladnog plina u tzv. kružnom procesu tijekom kojeg plin kruži kroz cijevi u zatvorenom ciklusu pri čemu mijenja agregatno stanje.
Kada uređaj hladi, kompresor tlači plin i komprimira zagrijani plin u kondenzator u vanjskoj jedinici. Ventilator hladi plin koji kondenzira i postaje tekućina. Uslijed visokog pritiska seli se iz vanjske jedinice u unutarnju. Standardni raspon temperature za hlađenje je kada je vanjska temperatura između cca +21 °C i +43 °C.
Kada uređaj grije, slijed radnji je obrnut nego kod hlađenja. To znači da sistem uzima toplinu izvana i unutarnja jedinica daje topli zrak. Standardni raspon temperature za grijanje je kada je vanjska temperatura između cca -15 °C i +15 °C.
S druge strane, dizalice topline koriste besplatnu obnovljivu okolišnu toplinu iz zraka, tla ili vode koju s pomoću dodatne električne energije dižu na višu temperaturnu razinu za potrebe grijanja prostora i pripreme potrošne tople vode.
To su uređaji koji koriste toplinu sadržanu u zraku kako bi zagrijali toplu vodu koja se koristi za grijanje i potrošnu toplu vodu. Zahvaljujući visokoj energetskoj učinkovitosti spadaju u obnovljive izvore energije. Dizalica topline može za svaki kW utrošene električne energije predati 4 kW toplinske energije, pa i više. Dizalica topline koristi struju kao energent. Može se kombinirati s postojećim sustavima, solarima i plinom te može raditi paralelno s njima.
Dizalice topline uzimaju toplinu niže temperaturne razine iz različitih toplinskih izvora u okolišu kao što su:
- zrak (okolišni zrak, otpadni, istrošeni ili onečišćeni zrak iz prostorija ili raznih procesa)
- tlo
- voda (površinske vode, podzemne vode, otpadne vode)
S pomoću električne energije za pogon kompresora dižu radnoj tvari (koja je preuzela toplinsku energiju iz okoliša) temperaturu na višu temperaturnu razinu za potrebe grijanja prostora i pripremu potrošne tople vode.
Postoje tri osnovne izvedbe dizalica topline s obzirom na korišteni toplinski izvor:
- dizalica toplina zrak/voda i zrak/zrak
- kao toplinski izvor se koristi okolni, istrošeni, otpadni ili onečišćeni zrak
- dizalica topline voda/voda
- kao toplinski izvor se koriste površinske, podzemne ili otpadne vode
- dizalica topline tlo/voda
- kao toplinski izvor se koriste slojevi tla (podzemni toplinski kolektori, podzemne toplinske sonde)
Dizalice topline, inače, mogu izvlačiti toplinu iz zraka kada temperature padnu ispod 0 °C. Zahvaljujući modernim inverterskim kompresorima, ovi sustavi mogu učinkovito raditi do niskih temperatura od oko -28 °C. To znači da rade pouzdano bez obzira na vašu lokaciju ili vanjsku temperaturu.
Potrošnja
Prosječan klima uređaj u Hrvatsko je snage 3,5 kW. Trenutna cijena kWh električne energije je oko 0,14 eura (s PDV-om) u višoj tarifi. Klima uređaj snage 3,5 kW u punoj snazi troši oko 1,2 kW električne struje. Potrošnja takvog klima uređaja po satu bila bi: 0,168 eura za postizanje željene temperature, odnosno 0,049 eura po satu za održavanje temperatura.
Uzmimo da mjesec ima 30 dana, da su 22 radna i da je 8 dana vikenda. Pretpostavimo da tijekom radnih dana uređaj radi dva sata ujutro i pet sati popodne, s tome da je od tih pet sati tri održavanje temperature. Vikendom radi 12 sati, s time da je tijekom dana u režimu održavanja temperature tijekom 10 sati. Malo matematike i dobije se:
- RADNI DAN - 4 sata dnevno (postizanje temp) * 22 = 14,78 eura
- RADNI DAN - 3 sata dnevno (održavanje temperature) * 22 = 3,23 eura
- VIKEND - 2 sata dnevno (postizanje temp) * 8 = 2,69 eura
- VIKEND - 10 sati dnevno (održavanje temperature) * 8 = 3,92 eura
- Ukupno gledajući, to je oko 24, 62 eura mjesečno.
Naravno, ovaj izračun nije rezultat istraživanja i mjerenja, nego općih javnih podataka i pretpostavki potrošnje ali na maksimalnoj razini. Realni mjesečni trošak vjerojatno je i manji.
S druge strane, ako uzmemo da je prosječna godišnja potrošnja, primjerice, plina u jednome kućanstvu oko 11.000 kWh, to bi značilo da se to godišnje plaća oko 545 eura, odnosno mjesečno oko 45 eura. Naravno, tijekom zimskih mjeseci potrošnja je kudikamo veća nego ljeti, pa je i iznos računa znatno viši.
Nadalje, ako uzmemo (javno objavljene) podatke grijanja na toplanu, u Zagrebu primjerice to znači godišnja potrošnja od oko 4.000 kWh sati, to je cijena od oko 21,5 eura mjesečno (no zapravo su iznosi računa kudikamo veći zbog gubitka energije u distribuciji).
Klima uređaj postala dizalica topline
Kada se sve zbroji i oduzme, na kraju ispada da je "obični" klima uređaj povoljniji od drugih oblika grijanja. Naravno, centralno grijanje i radijatori su postavljeni po cijelome stanu, dok se klima uređaj nalazi na samo jednoj točci. No, svi oni koji se griju preko gradskih toplana vrlo često uključuju svoje klima uređaje dok "toplana ne pusti grijanje".
No, zapravo je klimatizacijski sustav dizalica topline zrak-zrak koja može grijati zgrade na vrlo učinkovit način. Na primjeru poslovne zgrade od 600 m², korištenje sustava klimatizacije kao dizalice topline zrak-zrak u svrhu grijanja može pomoći u uštedi do 112.880 kWh prirodnog plina i smanjiti troškove grijanja za 25 posto.
Često se ne shvaća da je sustav klimatizacije toplinska pumpa zrak-zrak, koja se može koristiti za učinkovito i djelotvorno grijanje prostora. Zgrade mogu značajno i odmah smanjiti svoju potražnju za plinom korištenjem sustava klimatizacije u načinu grijanja i istovremeno smanjiti ukupne troškove.
Dakle, klima uređaj je dizalica topline, odnosno toplinska pumpa za zrak. Služi kao sredstvo hlađenja ili grijanja prostorija. Prilikom izbora klima uređaja, obraća se pozornost na veličinu. Svaki klima uređaj mora biti namijenjen za prostoriju u koju ga se namjerava postaviti.
Daikin nudi multi split rješenja koja omogućuju spajanje do 5 unutarnjih jedinica na 1 vanjsku jedinicu za grijanje, hlađenje i potrošnu toplu vodu. Spajanjem do 5 unutarnjih jedinica ili grijaćih tijela na jednu vanjsku jedinicu, sustav je iskorišten do njegovog punog potencijala.
POSEBNA PONUDA
Daikin do 1. prosinca 2024. godine nudi poseban popust:
- 25 posto na split sustave
- 15 posto na multi-split sustave
Saznajte više informacija
Sadržaj je nastao uz podršku Daikin Hrvatska. Kontakt za besplatne konzultacije i odabir odgovarajuće Daikin opreme
- KORISNI KONTAKTI
Problemi u i oko vašeg doma - kome ih prijaviti
- EU FIRE SAFETY DAY 2023
Fotonaponski paneli na krovovima - kako smanjiti mogućnost izbijanja požara
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2024.