- Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada
- ALGE I GLJIVICE na fasadi - koliko su opasne i kako ih riješiti
- Kemenović: Imamo rok od 27 godina da obnovimo cijeli fond zgrada. Moramo uspjeti!
- Vukovar sufinancira energetsku obnovu višestambenih zgrada
- Dvije EU Direktive uzrokovat će 'energetsku revoluciju' Starog kontinenta
- Kako dizalica topline besprijekorno radi u kući na 1.800 metara nadmorske visine
- USPJEŠNA ZGRADA - Novi predstavnik s vizijom udahnuo život zapuštenoj zgradi
- PRIJAVITE SE za grupnu nabavu opreme i ugradnje sunčanih elektrana
- Hrvatska je primjer najbolje prakse primjene ESCO modela u Europi
- Mogu li zgrade 'juriti 200 km/h'?

Svi suvlasnici u zgradi dužni su plaćati zajedničku pričuvu jer se tim novcem financiraju zajednički troškovi u zgradi poput potrošnje struje, održavanja dizala, čišćenja stubišta, osiguranja zgrade te mnogih drugih zajedničkih troškova. Međutim, iz kojekakvih razloga, neki suvlasnici pričuvu ne plaćaju, a to može završiti ovrhom.
Ključno je napomenuti osnovne informacije o pokretanju ovrhe:
- Upravitelj zgrade u ime i za račun suvlasnika stambene zgrade pokreće ovrhu na novčanim sredstvima za prisilnu naplatu zajedničke pričuve stambene zgrade. U pravilu, ovrha se pokreće prijedlogom za donošenje rješenja na temelju vjerodostojne isprave (vjerodostojna isprava je u pravilu račun ili izvadak iz poslovnih knjiga)
- Nakon što se ispune uvjeti za provedbu ovrhe (rješenje mora biti pravomoćno i ovršno), dostavlja se na provedbu u Finu, obavezno uz obrazac Zahtjeva za naplatu. Fina će, prema donesenom jrješenju o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, naložiti banci u kojoj dužnik ima račun, pljenidbu i prijenos duga na račun zajedničke prićuve stambene zgrade kojeg je otvorio upravitelj stambene zgrade.
- Za provedbu ovrhe potrebno je uplatiti predujam. Iznos predujma ovisi o visini duga.
- Kada se rješenje o ovrsi upiše u redoslijed naplate, predujmljeni iznos troška upisuje se i naplaćuje od ovršenika zajedno s dugom iz rješenja o ovrsi. Troškove ovrhe snosi dužnik.
- Ako suvlasnik dužnik ima dovoljno novca na računu, tada će banka cijeli iznos duga prebaciti na zajednički račun pričuve. I dug će biti plaćen.
- Ako suvlasnik dužnik u tom trenutku nema dovoljno novca na računu za otplatu duga, on neće ostati bez sredstava za život jer ima pravo na potpuno besplatno otvaranje zaštićenog računa putem servisa e-Blokade ili osobno u poslovnici Fine čime se zaštićuje određeni dio primanja (plaća, mirovina ili drugo primanje koje je izuzeto od ovrhe.
Ovrha na računima osobe (na novčanoj tražbini) provodi se dvjema ovršnim radnjama:
- pljenidbom
- prijenosom
Sukladno Ovršnom zakonu i Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, Fina provodi ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika po svim računima i oročenim novčanim sredstvima u svim bankama u kojima ovršenik ima otvorene račune i oročena novčana sredstva, prema osobnom identifikacijskom broju (OIB) ovršenika.
Ako se pravomoćno rješenje o ovrsi određenim sredstvom ili na određenom predmetu ne može provesti, ovrhovoditelj može radi namirenja tog duga predložiti neko novo sredstvo i/ili predmet ovrhe.
U tom slučaju sud će donijeti novo rješenje o ovrsi i nastaviti ovrhu temeljem toga rješenja. Ovrha određena prijašnjim rješenjem će se obustaviti ako ovrhovoditelj povuče ovršni prijedlog u povodu kojega je ona određena ili ako za to budu ispunjeni drugi zakonom predviđeni razlozi.
Kod ovrhe na novčanim sredstvima u Fini ovrha će se prestati provoditi ako ovrha nije naplaćena u cijelosti u roku od tri godine od datuma kada je primljena u Fini, a u zadnjih šest mjeseci nije bilo naplate po toj ovrsi u Fini.
A što s mirovinom?
Ako umirovljenik ne plaća račune za pričuvu, ovrha se može provesti na ovaj način:
Osim ovrhe na novčanim sredstvima u Fini, ovrhu se može provesti i na mirovini, a provodi je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) kao isplatitelj mirovinskih primanja.
Pljenidba se u tom slučaju provodi:
- HZMO-u, kao ovršenikovom dužniku, dostavlja se rješenje o ovrsi
- time se ovršenikovom dužniku zabranjuje da ovršeniku ispuni novčanu tražbinu
- ovršeniku se zabranjuje da tu tražbinu naplati ili inače raspolaže njome
Pljenidba je provedena danom dostave rješenja o ovrsi ovršenikovu dužniku, a ovrhovoditelj pljenidbom stječe založno pravo na ovršenikovoj tražbini.
Dakle, ako su predmet rješenja o ovrsi mirovinska primanja, HZMO ima zakonsku obvezu obustaviti dio mirovinskog primanja koji nije izuzet od ovrhe i prenijeti ga u korist ovrhovoditelja, a iznose mirovinskih primanja koji su izuzeti od ovrhe isplatiti ovršeniku.
Pogledajte i ostale povezane teme ovdje i ovdje.
Tekst nije pravno mišljenje niti pravni savjet!
- RJEŠAVANJE PROBLEMA
ISPUNITE ANKETU - Jeste li zadovoljni životom u zgradi
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2023.
- NE BUDI NEPLATIŠA
Koliko dugo treba čuvati plaćene račune?
- POSLUŠAJTE I PROČITAJTE
Emisije ZGRADOnačelnik na PoslovniFM-u!
- SIGURNOST NA PRVOM MJESTU
Ako želite ukrasiti zgradu u blagdanskom ozračju, evo na što trebate paziti