- Poruka odvjetnika - otvorena pitanja o Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada
- Stižu PETA i ŠESTA besplatna radionica za predstavnike suvlasnika
- Državne nekretnine daju u zakup 31 poslovni prostor u 12 hrvatskih gradova
- Što utječe na vijek trajanja fasade
- FZOEU obiteljskim kućama sufinancira solare postavljene 2023. godine
- Socijalno vs. komercijalno stanovanje - kako ih pomiriti?
- UKRATKO - Kako pokrenuti stambenu zadrugu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: Hrvati od EU-a žele jeftinu energiju, subvencije, dok svoje navike ne mijenjaju
- "Zakon o upravljanju i održavanju zgrada legalizirao je dosadašnju sivu zonu zgradarstva"
- Kako olakšati uključivanje u energetske zajednice građana
U hrvatskim se medijima o plinu uvijek pisalo u gotovo dva slučaja - cijena plina i neka afera. Od prije ljeta pojavio se i treći moment - opskrba plinom. Realno, do sada se o toj temi šira javnost nije informirala, sve dok Hrvatske energetska regulatorna agencija (HERA) nije opskrbu plinom u Zagrebu na javnome natječaju dodijelila Međimurje plinu.
Za početak, iznimno je važno naglasiti da u "plinarskom" poslu postoje tri ključne karike - kupac, opskrbljivač i distributer / operator plinskog distribucijskog sustava. Svaki od dva potonja zadužen je za neki dio posla, ima određene (zakonom propisane) odgovornosti i to su uvijek različite tvrtke.
Opskrbljivač plinom je zapravo korisnik plinskog distribucijskog sustava jer ga koristi kako bi krajnjeg kupca opskrbio plinom. Dakle:
- krajnji kupac kupuje plin od opskrbljivača
- a operator distribucijskog sustava je zadužen za sigurnu i pouzdanu isporuku tog plina
Opskrba plinom je prodaja plina kupcima. Za građane (kućanstvo) može se obavljati kao opskrba u obvezi javne usluge ili kao tržišna opskrba plinom.
- Opskrba u obvezi javne usluge je - prodaja plina po reguliranim uvjetima i cijeni plina.
- Tržišna opskrba plinom je slobodno ugovaranje cijene i uvjeta isporuke plina.
Građani, dakle, biraju tko će im biti opskrbljivač.
DISTRIBUTER PLINA - tko je, što radi i za što je odgovoran
S obzirom na to da je "borba" Međimurje plina i GPZ-Opskrbe zainteresirala širu javnost, a "pobjeda" međimuraca mnoge začudila, u posljednje se vrijeme postavlja jasno pitanje - kojeg opskbljivača odabrati?
Podsjetimo, na javnome natječaju kojeg je HERA raspisala, od 1. listopada 2024. godine obvezu javne opskrbe u gradu Zagrebu preuzima Međimurje plin. Tu bi obvezu trebao imati do 30. rujna 2027. godine.
Vratimo se na postavljeno ključno pitanje - kojeg opskrbljivača odabrati? GPZ - Opskrba je ponudila neznatno nižu cijenu od Međimurje plina. Ta ponuđena cijena ima rok trajanja - do 23. rujna 2024. Nakon toga, cijena će vjerojatno biti drugačija, no to ovisi o drugim faktorima.
Iako mnogi postavljaju to pitanje, nitko neće niti može ostati bez plina (ako redovito podmiruje svoje obaveze), bez obzira kojeg opskrbljivača odabrao jer, stoji na internetskim stranicama HERA-e, "kupac koji uredno ispunjava svoje ugovorne obveze i uredno plaća račune, ne može ostati bez plina, a ako kupac iz kategorije kućanstvo iz bilo kojeg razloga ostane bez opskrbljivača, plinom će ga opskrbljivati zajamčeni opskrbljivač koji je odlukom HERA-e određen za RH".
A Upravno vijeće HERA-e odredilo je da je HEP-PLIN d.o.o. za distribuciju i opskrbu plinom iz Osijeka zajamčeni opskrbljivač plinom za Republiku Hrvatsku u razdoblju od 1. listopada 2024. do 30. rujna 2027. godine.
Kako se izdvojiti iz zajedničkog sustava plina u zgradi
PAŽLJIVO PROČITAJTE ZAHTJEV! Naime, kada se potpiše zahtjev za sklapanje novog ugovora o opskrbi, kupac je taj koji je pokrenuo postupak promjene.
Opskrbljivač je dužan, prilikom potpisivanja ZAHTJEVA, kupcu uručiti svoje UVJETE za opskrbu plinom i tarifni model, odnosno komercijalne uvjete koji su predmet ugovora.
Kupac NE MORA ODABRATI opskrbljivača. Ako kupac ne odabere opskrbljivača na tržištu, plinom će ga i dalje opskrbljivati opskrbljivač u obvezi javne usluge ovisno o području stanovanja.
Ako kupac poželi, može se uvijek vratiti na javnu uslugu opskrbe plinom. To može učiniti promjenom opskrbljivača. Ako kućanstvo iz bilo kojeg razloga ostane bez opskrbljivača plinom, ne može ostati bez plina, već će plinom opskrbljivati zajamčeni opskrbljivač.
PRAVA PRILIKOM RASKIDA UGOVORA
Ugovor se može raskinuti:
- u roku od 14 dana ako je sklopljen izvan poslovnih prostorija opskrbljivača - bez naknade
- bilo kada bez plaćanja ugovorne kazne, ali možda će se morati vratiti bonuse (pogodnosti) koje su dobivene
- PROČITAJTE UVJETE UGOVORA I ONE NAPISANE SITNIM SLOVIMA
- Kupac ima pravo odustati od zahtjeva za promjenu opskrbljivača za vrijeme trajanja postupka promjene opskrbljivača
TRŽIŠNI UGOVOR
U slučaju prihvaćanja ponude tržišnog ugovora, kupac treba dati svoju suglasnost potpisivanjem zahtjeva za promjenu opskrbljivača kojeg će za njega pripremiti novi opskrbljivač, te će na temelju tog obrasca opskrbljivač plinom pokrenuti postupak promjene opskrbljivača.
Niti jedan opskrbljivač plinom, bez pisanog pristanka kupca, ne smije prebacivati kupca iz javne usluge u tržišnu ili obratno. Dodatno, HERA ukazuje da je opskrbljivač plinom dužan kupca unaprijed upoznati s uvjetima iz tržišnog ugovora te voditi računa da kupac dobije sve relevantne informacije na temelju kojih može zaključiti koja je usluga – javna ili tržišna – za njega povoljnija.
Najbitniji elementi ugovora su način utvrđivanja krajnje cijene plina tijekom ugovornog razdoblja, odnosno je li cijena fiksna ili promjenjiva. Ako je cijena promjenjiva, ugovorom mora biti definiran način i uvjeti promjene pojedinih elemenata cijene. Također, potrebno je obratiti pozornost na postojanje eventualne naknade za prijevremeni raskid ugovora te na trajanje ugovorne obveze, uvjete i način produljenja ugovora i drugo.
KLJUČNO ZA NAGLASITI
Kupac iz kategorije kućanstvo uvijek se može vratiti na opskrbu u obvezi javne usluge, ali pri tome treba uzeti u obzir odredbe iz tržišnog ugovora koje mogu sadržavati nadoknadu u slučaju prijevremenog raskida ugovora.
ŠTO NAPRAVITI?
U ovome trenutku se sve svodi zapravo na - naviku i trud. Naime, sada cijena nije relevantna jer su one za Zagreb gotovo identične. Sve se svodi na naviku, i zapravo na uloženi trud hoće li kupac zatražiti ugovor, ispuniti ga i dostaviti natrag u GPZO. Ili će mu biti apsolutno svejedno, bitno mu je da ima plin, da nije skup, a tko šalje račune mu je sasvim svedjedno.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada