- Sve manje vlasnika prihvaća biti predstavnik suvlasnika
- Policijska akademija u Zagrebu štedi više od 50 posto energije
- Grad Vinkovci mladima i mladim obiteljima sufinancira troškove stanovanja
- Općina u Zagrebačkoj županiji sufinancira najam mladim obiteljima
- Sunčane elektrane, električna vozila i baterije - Kako spriječiti i ugasiti požar
- Kako potresi i 'aftershockovi' utječu na (primarnu) otpornost zgrade?
- Beli Manastir sufinancira troškove stanovanja mladima i mladim obiteljima
- VSŽ sufinancira kupnju kuće ili stana za mlade i mlade obitelji
- Kastav sufinancira izradu glavnog projekta sunčane elektrane
- Jubilarna 50. Ambienta na Zagrebačkom velesajmu

U startu, ovisno o debljini toplinske izolacije, energetska obnova može biti skuplja 20 do 30 posto, a investicija ovisno o trendu cijena energenata može biti vraćena za 8 do 10 godina, a kod obnove fasade bez toplinske izolacije nema povrata novčanih sredstava. Naravno, uvijek je preporučljivo napraviti cjelovitu, odnosno sveobuhvatnu obnovu zgrade, a ne samo energetsku, jer to ima najviše smisla.
'Je li po vama potrebno stavljati obloge širine 10 centimetara po cijeloj zgradi u Splitu kojoj je potrebno samo srediti pukotine po fasadi, obojiti je i promijeniti prozore tko nije? Split nije ni na sjevernom polu ni na ekvatoru. Meni je potrebno upaliti klimu mjesec i po' ljeti i mjesec i po' zimi. Trošak struje nikakav. PLJAČKA!'
To je samo jedan u nizu komentara o energetskoj obnovi zgrada u Hrvatskoj. A komentara, mišljenja, 'stručnjaka' je jako puno.
Energetska obnova zgrade ili kuće prilično je kompliciran postupak. Nije to samo skinuti staru fasadu, nalijepiti stiropor ili kamenu vunu niti je dovoljno staviti PVC prozore. Potrebno je puno inženjerskog znanja da bi se zgrada ili kuća doveli u energetski optimalno stanje. Zato i postoji prilična količina 'nevjernih Toma' koji zbog loše ili nepotpuno odrađenih energetskih obnova likuju po bespućima interneta propovijedajući da je energetska obnova zlo.
Međutim, ZGRADOnačelnik.hr konstantno surađuje sa strukom. Samo struka i znanje su garancija kvalitetnog napretka u zgradarstvu.
Zato smo se i na ovu temu obratili stručnjacima - novim partnerima projekta #OsunčajmoHrvatsku, Hrvatskoj udruzi proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUFPAS). Naime, fasade u Hrvatskoj nisu u zavidnom stanju. Mnogi suvlasnici bi htjeli popraviti fasade, no puno je pitanja i dvojbi.
Stoga, ako se fasada raspada, zbog želje da se što manje potroši, neki pribjegavaju tome da skinu staru fasadu i samo stave žbuku na zid te oboje fasadu. Postavlja se pitanje koliko to ima uopće smisla?
- Unatoč Tehničkom propisu o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti zgrada koji zahtjeva veće debljine toplinske izolacije, ako se suvlasnici odluče obnoviti fasadu bez subvencije, činjenica je da i minimalna toplinska izolacija, na primjer 5 centimetara stiropora ili kamene vune će znatno umanjiti troškove grijanja ili pak hlađenja stanova. Trošak toplinske izolacije je u ovome slučaju oko 15 do 20 posto od svega što je potrebno za obnovu fasade (skela, armirajući sloj polimerno-cementnog morta, impregnacija, završna dekorativna žbuka, izvođenje). S ugradnjom toplinske izolacije, investicija se vraća putem umanjenih računa za grijanje, a bez toplinske izolacije nema povratka novaca - poručuje Dario Henezi iz Knauf Insulation, članice HUFPAS-a.
S druge strane, energetska obnova je znatno skuplja. Ipak, stavlja se 10/12 centimetara stiropora ili kamene vune. Koliko je to skuplje u odnosu na 'običnu obnovu'?
- Ako razmišljamo dugoročno, definitivno je energetska obnova znatno jeftinija. U startu, ovisno o debljini toplinske izolacije, energetska obnova može biti skuplja 20 do 30 posto, a investicija ovisno o trendu cijena energenata može biti vraćena za osam do 10 godina, a kod obnove fasade bez toplinske izolacije nema povrata novčanih sredstava - napominje Henezi.
'Obična' i energetska obnova
Obična obnova fasade
- podrazumijeva postavu skele, pripremu postojeće podloge, nanošenje reparaturnog morta u cilju stabilizacije i izravnavanja podloge, impregnacija i aplikacija dekorativne žbuke.
Energetska obnova
- također se mora pripremiti podloga, ali se lijepljenjem toplinske izolacije, vune ili stiropora formira ravnina na koju se nanosi armirajući sloj ljepila, impregnacija i završna dekorativna žbuka.
Kod energetske obnove, možemo reći da je dodatni trošak lijepljenje i dodatno mehaničko učvršćenje (tiplanje) toplinske izolacije. Sve ostalo je gotovo isti trošak.
Stoga, ako suvlasnici zgrade žele krenuti u obnovu fasade, bilo ona 'obična' bilo energetska, potrebno je sve opcije staviti na papir. Izračunajte. Provjerite koliko bi obnova koštala uz sufinanciranje, koliko bez sufinanciranja, koliko uz kredit, koliko uz neki budući financijski instrument. Istina, papir trpi sve, ali zbrajanje i oduzimanje je egzaktna znanost.
S obzirom na to da je HUPFAS udruga od 18 renomiranih tvrtki koje se već dugi niz godina bave s toplinsko-fasadnim sustavima, suvlasnici uvijek, poručuju iz ove udruge, mogu računati na podršku HUPFAS-a u smislu optimalnog rješenja ili pak sumnje da se nešto izvodi neispravno.
Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
ZGRADOnačelnik.hr u siječnju 2022. pokrenuo je projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kroz koji zajedno s partnerima želimo pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i kuća te primjene obnovljivih izvora energije. Ipak, Europska unija postavila je iznimno visoke ciljeve koje zajedno moramo ostvariti kako bismo jednog dana živjeli i boravili u ljepšim i energetski učinkovitijim zgradama, gradovima. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
- RJEŠAVANJE PROBLEMA
ISPUNITE ANKETU - Jeste li zadovoljni životom u zgradi
- NE BUDI NE PLATIŠA
Ovrha i zastara - kako spriječiti 'propast' naplate