- Poruka odvjetnika - otvorena pitanja o Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada
- Stižu PETA i ŠESTA besplatna radionica za predstavnike suvlasnika
- Državne nekretnine daju u zakup 31 poslovni prostor u 12 hrvatskih gradova
- Što utječe na vijek trajanja fasade
- FZOEU obiteljskim kućama sufinancira solare postavljene 2023. godine
- Socijalno vs. komercijalno stanovanje - kako ih pomiriti?
- UKRATKO - Kako pokrenuti stambenu zadrugu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: Hrvati od EU-a žele jeftinu energiju, subvencije, dok svoje navike ne mijenjaju
- "Zakon o upravljanju i održavanju zgrada legalizirao je dosadašnju sivu zonu zgradarstva"
- Kako olakšati uključivanje u energetske zajednice građana
Svaka imovina, da bi što duže trajala, mora se održavati. Kako se svake godine mijenjaju (ili bi se trebali mijenjati) filteri ulja u automobilu ili prati filteri u klima uređaju tako se trebaju održavati i po potrebi mijenjati ključne instalacije u zgradama. Da, razlika je što mijenjanje filtera u automobilu košta desetak eura, dok radovi na instalacijama u zgradi koštaju nekoliko tisuća eura.
Zgrada, osim što je skup betona, cigle, stakla, PVC-a i željeza, ona je kroz svoju strukturu prožeta brojnim instalacijama. Mnogi kažu da su te instalacije žile kucavice svake zgrade. Kao i u ljudskom tijelu, kada se žile zaštopaju ili krenu pucati, zbog čega je potrebna intervencija doktora i kirurga da bi se spasio život, tako i u zgradi - potrebna je intervencija majstora da se spriječi daljnja šteta, a ponekad i ugroza imovine i života ljudi koji u toj zgradi žive.
Vrste instalacija
U zgradama (višestambenim, ali i poslovnima) postoje brojne vrste instalacija. Među njima su:
- vodovodne
- kanalizacijske
- elektroinstalacije
- plinske instalacije
- hlađenje i klimatizacija
- gromobranske
- protupožarne (hidromreža ili vatrogasni aparati)
- dizala
- telefonske instalacije
- portafon
- satelitske instalacije
- internetske (optika).
Bez obzira na to radi li se o novoj ili staroj zgradi najvažnije je redovito održavati elektroinstalacije, zatim vodovodne i kanalizacijske cijevi te plinske instalacije i one za grijanje jer se upravo te najčešće kvare i/ili pucaju te mogu napraviti najveću štetu. Naime, kada se dogodi kvar na elektroinstalacijama u većini slučajeva dolazi do požara. Ili ako puknu vodovodne ili kanalizacijske cijevi dolazi do poplave (odnosno do izljeva vode).
Poseban problem što se tiče instalacija, pogotovo vodovodnih i elektroinstalacija, je u starim zgradama. Što napraviti?
Željezo u plastiku
U starim zgradama vodovodne instalacije su "željezne", odnosno bakrene ili mjedene ili, pak, olovne. S obzirom na to da vrijeme čini svoje, tako i u ovome slučaju. Takve cijevi hrđaju, propadaju i pucaju te mogu napraviti ogromnu štetu, a mogu biti pogubne i za zdravlje. Brojni su, nažalost, primjeri, gdje dolazi do pucanja zbog čega poplavljuju zajednički prostori i privatni stanovi.
Kada se dogode ovakve havarije, posljedice su ogromne, a troškovi sanacije iznimno visoki. Stoga bi bilo dobro razmisliti o promjeni starih "željeznih" cijevi u zgradama te ugradnji onih napravljenih od modernih materijala. Riječ je o radovima koji su iznimno opsežni i skupi te zadiru u svaki stan. Naime, ako se kreće u zamjenu vertikalnih vodovodnih cijevi, mora se, u pravilu, ući u svaki stan te rušiti dijelovi zidova gdje se nalaze vertikalne cijevi.
Takav potez zahtijeva angažman i dozvolu svih suvlasnika koji se moraju pomiriti s činjenicom da će im se rušiti dijelovi zida koji su možda tek nedavno renovirali. Zato bi prilikom ovakvih radova bilo dobro napraviti dugoročni plan koji će odrediti neki rok u budućnosti kako bi svi suvlasnici mogli planirati renoviranje svojih stanova. Isto vrijedi i za kanalizacijske cijevi, odnosno cijevi za odvod. U svakom slučaju, planiranje unaprijed je sigurno isplativije nego često zvati hitne intervencije.
U pravilu se navedena instalacija u gotovo cijelom obimu nalazi u stanovima (odnosno prolazi kroz stanove) i zato se rijetke zgrade odlučuju na ovakav potez. Jedan od modela koji se primjenjuje jest da, kada netko renovira svoj stan, promijeni i vertikalne cijevi koje se nalaze u njegovim zidovima. No to je riskantan potez jer vrlo lako može doći do greške koja će kasnije uzrokovati curenja i izljeve vode.
Novi kabeli
Današnje potrebe za električnom energijom, odnosno korištenje struje u kućanstvima kudikamo su veće nego prije 20 ili 30 godina. Nekada davno u kućanstvima su bili hladnjaci, perilice rublja, televizori, radio, bojleri na struju ili peći na struju. Istina, ti električni uređaji su trošili više električne energije nego današnji koji su puno učinkovitiji. Međutim, količina uređaja koja je danas "prištekana" na utičnicu je ogromna - sušilice za rublje, perilice suđa, mobiteli, modemi za internet i televiziju... Naše utičnice su pod velikim pritiskom, puno njih radi 24 sata dnevno.
Zajedničke elektroinstalacije u zgradi dodatno opterećuju i dizala. A obnovljive izvore energije, ponajprije sunčane elektrane, nećemo ni spominjati.
No da bi električna energija došla do stanova, ona treba proći kabelima koji se nalaze u zajedničkim prostorijama. Ti su kabeli pod velikim pritiskom jer kroz njih prolazi ogromna količina električne energije, a oni za to nisu namijenjeni. Zato bi bilo dobro električne kabele u zajedničkim prostorima (ulazima) promijeniti i postaviti nove čija je vodljivost puno veća od onih koji se trenutno nalaze u zidovima. Zgrade koje su izgrađene do 1960-ih godina imaju "krpene" kabele, odnosno kabele koji su omotani tkaninom kao jedinim izolatorom. Dogodi li se iskra na krivome mjestu, lako se dogodi požar.
Dizala
Pravilnik o sigurnosti dizala u uporabi uređuje sigurnost dizala u uporabi koja su ugrađena i trajno se upotrebljavaju u građevinama. Osim toga, provodi se i inspekcijski nadzor. O pravilima održavanja dizala već smo pisali.
Gromobrani
Kada govorimo o elektroinstalacijama, i u starim i u novim zgradama, svakako je obaveza redovito provjeravati i testirati stanje gromobranske instalacije u zgradi. Naime, gromobran ili gromobranska zaštita je zaštita zgrada, električnih nadzemnih vodova, električnih postrojenja na otvorenom i drugih zgrada i konstrukcija od štetnih posljedica udara munja, pa ako se dogodi udar groma, a zgrada nema adekvatnu gromobransku instalaciju, može doći do uništenja uređaja u zgradi i stanovima te požara.
Plinske instalacije
Brojne zgrade u Hrvatskoj imaju plinsko etažno grijanje. Nekada je regulativa u ovome području bila blaža pa je zapravo svatko tko je htio mogao "prčkati" po plinskim instalacijama. Pogotovo tijekom renoviranja stanova gdje su se cijevi izmještavale po vlastitom nahođenju. Danas to nije moguće jer plinske instalacije se mogu dirati samo uz suglasnost projektanta i nadzor "plinare".
Brojila
Modernizaciju zgrade, odnosno dijela instalacija podrazumijeva i izmjena brojila za struju u napredna brojila te vodomjera u individualne vodomjere, što je već praksa u novogradnji.
Grijanje i hlađenje
Većina kućanstava ima klimatizacijski uređaj koji je potrebno redovito održavati, da bi ispravno radio i da ne bi došlo do curenja vode po zidovima i fasadi ili, pak, do curenja plina te kratkog spoja. Novije zgrade često imaju dizalice topline koje zahtijevaju posebnu vrstu održavanja. Naravno, kao i klimauređaje, dizalice topline se moraju redovito održavati. Isto je i s toplinskim stanicama u zgradama (ako zgrada ima grijanje i toplu vodu preko lokalne toplane).
Protupožarne instalacije
S obzirom na to da su brojne zgrade u Hrvatskoj starijeg datuma teško je za očekivati da su u gradnji primijenjeni vatrootporni materijali, stoga se treba više orijentirati na kontrolu svih mogućih instalacija i uređaja i svega što je potrebno da bi se požar ipak spriječio, ali i implementirati određene uređaje koji pomažu u gašenju požara, ako se on dogodi.
Hidromreža ili vatrogasni aparati se moraju redovito održavati i pregledavati, a ako ne funkcioniraju mora se mijenjati i popravljati.
Kamere, telefon, internet, televizija
Većina zgrada ima portafon, a mnoge imaju i videonadzor. I to spada u uređaje i instalacije koje treba održavati. Svaki proizvod ima ograničeni vijek trajanja, a taj vijek može biti različit ovisno o vrsti proizvoda, materijalima korištenim za izradu, tehničkim specifikacijama te uvjetima korištenja, ili je jednostavno zbog napretka tehnologije proizvod zastario, pa je nekad umjesto popravka potrebno uređaj zamijeniti novim.
Osim toga, internet i televizija su nešto bez čega gotovo da i nema kućanstva. A da bismo imali dobar internet i TV potrebna je i dobra instalacija. Da bi svaki suvlasnik (i stanar) dobio uslugu interneta i televizije u svome stanu, u ulazu zgrade moraju biti provučeni kabeli. Kako se mijenja tehnologija, sve više se postavljaju optički kabeli koji, em osiguravaju veću brzinu usluge, em se manje vide nego "klasični" kabeli.
Optički će internet u vaš dom donijeti još bržu i pouzdaniju internetsku vezu te će u stvoriti preduvjete za pametne usluge poput pametnog doma i mnogih drugih koji će uskoro postati dio našeg svakodnevnog života. A kada instalirate optiku, više nikada nećete trebati novu telekomunikacijsku tehnologiju, čime dugoročno podižete vrijednost svoje nekretnine. Instalacija je brza, jednostavna i besplatna, a vaš će stan nakon instalacije ostati u istom stanju kao prije, za što ćete dobiti garanciju, rekli su nam iz Iskona.
Ostale instalacije
Naravno, instalacija u zgradi ima još puno, nismo ih ovdje sve naveli. No količina instalacija ovisi i o starosti zgrade i o tipu zgrade, jer, kao što znamo, nisu sve zgrade jednake. Kako god, svakako je potrebno sve instalacije redovito održavati, a bilo bi dobro na vrijeme ih modernizirati. U svakom slučaju, planirajte unaprijed i iskoristite sve mogućnosti koje se (besplatno) pružaju.
Tekst je napisan u suradnji s Iskonom.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada