- Poruka odvjetnika - otvorena pitanja o Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada
- Stižu PETA i ŠESTA besplatna radionica za predstavnike suvlasnika
- Državne nekretnine daju u zakup 31 poslovni prostor u 12 hrvatskih gradova
- Što utječe na vijek trajanja fasade
- FZOEU obiteljskim kućama sufinancira solare postavljene 2023. godine
- Socijalno vs. komercijalno stanovanje - kako ih pomiriti?
- UKRATKO - Kako pokrenuti stambenu zadrugu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: Hrvati od EU-a žele jeftinu energiju, subvencije, dok svoje navike ne mijenjaju
- "Zakon o upravljanju i održavanju zgrada legalizirao je dosadašnju sivu zonu zgradarstva"
- Kako olakšati uključivanje u energetske zajednice građana
Prije 10 godina, mnogi su suvlasnici u višestambenim zgradama morali ugraditi tzv. razdjelnike topline. Tadašnji ugovori koji su potpisali, vrijedili su 10 godina i sada dolazi vrijeme kada ti ugovoru ističu te se mnogi pitaju što napraviti dalje.
Inače, razdjelnici su uređaji za lokalnu raspodjelu isporučene toplinske energije. Razdjelnici se ugrađuju na ogrjevna tijela (radijatore) u zgradama u kojima su svi stambeni/poslovni prostori spojeni na jedno zajedničko mjerilo toplinske energije te u kojima se troškovi toplinske energije dijele razmjerno površini prostora, a ne prema stvarnoj individualnoj potrošnji.
Ključna pitanja i odgovori
- Mjere li razdjelnici isporučenu toplinsku energiju?
- Razdjelnici nisu mjerila toplinske energije i ne mjere isporučenu toplinsku energiju.
- Kako radi razdjelnik topline?
- Razdjelnik topline registrira impulse u skladu s razlikom temperatura između ogrjevnog tijela (radijatora) i okolnog prostora te parametara koje je potrebno upisati prilikom programiranja razdjelnika sukladno uputi proizvođača razdjelnika topline.
- Što registrira razdjelnik topline?
- Razdjelnik topline registrira impulse koji su bezdimenzionalna veličina.
Na Središnjem portalu za potrošače, postoji cijela tema o toplinskoj energiji, a izdvajamo ono što je ključno za temu razdjelnika.
- Gdje je propisana obveza ugradnje termostatskih radijatorskih setova i kalorimetra ili razdjelnika?
Zakonom o tržištu toplinske energije propisana je obveza ugradnje uređaja za regulaciju odavanja topline (termostatski radijatorski set, odnosno uređaj kojim se može regulirati potrošnja toplinske energije) i mjerila za mjerenje potrošnje toplinske energije (kalorimetar) ili uređaja za lokalnu razdiobu isporučene toplinske energije (razdjelnik).
- Koja je svrha ugradnje kalorimetra ili razdjelnika?
Svrha ugradnje kalorimetara je mjerenje količine isporučene toplinske energije za svaku samostalnu uporabnu cjelinu, a svrha ugradnje razdjelnika je točnija raspodjela toplinske energije među samostalnim uporabnim cjelinama.
- Što se još preporuča provesti prilikom ugradnje termostatskih radijatorskih setova i kalorimetra ili razdjelnika?
Preporuča se provesti balansiranje sustava grijanja u zgradi, odnosno ugradnja balans ventila ili frekventno reguliranih pumpi. Ugradnjom opreme za balansiranje sustava osigurava se kvalitetnije grijanje svih radijatora u zgradi, te se sprječava mogućnost pojave šumova u instalaciji centralnog grijanja unutar zgrade.
Ukupno gledano, cijeli sustav se može promatrati kao mjera energetske učinkovitosti jer se ukupna potrošnja toplinske energije na razini cijele zgrade smanjuje kao posljedica promjene ponašanja krajnjih kupaca koji su ugradnjom termostatskih radijatorskih setova i kalorimetra ili razdjelnika motivirani na racionalnu potrošnju toplinske energije. Ugradnja tih uređaja ne znači automatski uštedu energije i niže troškove za toplinsku energiju za svaki stan u zgradi.
Neki vlasnici stanova imaju mogućnost postići veće uštede (stanovi okruženi grijanim prostorima s dobrom izolacijom i dobrom stolarijom), dok neki nemaju tu mogućnost (stanovi okruženi negrijanim prostorima s velikom površinom vanjskih zidova bez adekvatne izolacije, starom stolarijom i dr.). Najveće uštede u potrošnji toplinske energije mogu se postići ulaganjima u energetsku obnovu.
- Tko očitava razdjelnike i kome se dostavljaju očitanja?
Razdjelnike očitava ovlašteni predstavnik suvlasnika ili od njega ovlaštena fizička ili pravna osoba koja podatke o očitanju dostavlja kupcu toplinske energije.
- Kojim pravilnikom su propisana pravila za raspodjelu i obračun toplinske energije?
Modeli raspodjele i obračun troškova za isporučenu toplinsku energiju na zajedničkom mjerilu toplinske energije krajnjim kupcima toplinske energije koji toplinsku energiju registriraju putem uređaja za lokalnu razdiobu isporučene toplinske energije (razdjelnik) ili mjere putem zasebnog mjerila toplinske energije (zasebni kalorimetar) propisani su Pravilnikom o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.
- Može li se i kako promijeniti priključna snaga zgrade?
Priključna snaga zgrade može se promijeniti u slučaju ako je izvršena energetska obnova zgrade, odnosno ako je smanjena potrebna količina toplinske energije za grijanje. Zahtjev za smanjenje priključne snage podnosi se kupcu toplinske energije. Uz zahtjev za smanjenje priključne snage potrebno je priložiti elaborat o novoj priključnoj snazi koji je izradio ovlašteni inženjer strojarske struke.
- Mogu li se krajnji kupci koji su ugradili razdjelnike te koji su prešli na obračun prema razdjelnicima vratiti na prethodni način obračuna prema površini?
Ako svi krajnji kupci spojeni na zajedničko mjerilo prelaze na novi model raspodjele i obračuna troškova isporučene toplinske energije za grijanje prostora, potrebno je da ovlašteni predstavnik/ci suvlasnika dostavi/e novu Odluku o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju na zajedničkom mjerilu toplinske energije, koja se temelji na odluci većine glasova suvlasnika, odnosno vlasnika samostalnih uporabnih cjelina, spojenih na zajedničko mjerilo, koja se računa po suvlasničkim dijelovima, a ne po broju suvlasnika.
U slučaju da krajnji kupci odaberu raspodjelu i obračun troškova isporučene toplinske energije za grijanje prostora prema površini, u Odluci je potrebno označiti model raspodjele 2EG. Obrazac Odluke o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju na zajedničkom mjerilu toplinske energije predstavnik suvlasnika može zatražiti od HEP-Toplinarstva.
Ako samo manji dio krajnjih kupaca spojenih na zajedničko mjerilo želi promijeniti model raspodjele i obračuna troškova isporučene toplinske energije za grijanje prostora, predstavnik suvlasnika treba pisanim putem obavijestiti poduzeće koje su krajnji kupci ovlastili da za njih vrši očitanje razdjelnika i HEP-Toplinarstvo o promjeni modela raspodjele s modela 3EG (prema razdjelnicima) na 2EG (prema površini) u kojoj će navesti na koje krajnje kupce se odnosi zahtjev i od kojeg obračunskog razdoblja (mjeseca) je u primjeni.
Ako zaprimimi predmetni zahtjev predstavnika suvlasnika te ako na kraju obračunskog razdoblja poduzeće koje očitava razdjelnike za krajnje kupce navedene u zahtjevu ne dostavi očitanje razdjelnika, HEP-Toplinarstvo će obračun za navedene krajnje kupce izvršiti prema modelu 2EG (prema površini).
U tom slučaju je bitno napomenuti da se za krajnje kupce toplinske energije za koje će se raspodjela i obračun troškova isporučene toplinske energije obavljati prema modelu 2EG (površina), a njihov stambeni/poslovni prostor je spojen na zajedničko mjerilo toplinske energije na kojem se za većinu suvlasnika raspodjela i obračun obavlja prema modelu 3EG (prema razdjelnicima), primjenjuje korekcijski faktor isporučene toplinske energije, koji iznosi 2.
Primjena korekcijskog faktora znači da se krajnjim kupcima koji nisu ugradili razdjelnike, odnosno kojima je u obračunu toplinske energije primijenjen model 2EG, raspodjeljuje 100 posto više toplinske energije u odnosu na količinu koja bi im se raspodijelila samo temeljem površine njihovih prostora. Međutim, Pravilnikom o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju je propisano da se korekcijski faktor može mijenjati Odlukom o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju. S obzirom na navedeno, predstavnik suvlasnika stambene zgrade ima mogućnost dostaviti HEP-Toplinarstvu potpisan i ovjeren zahtjev za promjenu korekcijskog faktora. U slučaju da korekcijski faktor smanji s 2 na 1, krajnjim kupcima koji imaju raspodjelu i obračun prema modelu 2EG (prema površini) neće se obračunavati veća količina toplinske energije u odnosu na količinu koja im se raspodjeljuje prema površini njihovog prostora.
Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.
Kada vam je potreban savjet, informacija vezana uz vašu nekretninu, neka vam ZGRADOnačelnik.hr bude centralna točka.
Ako vam treba dnevni podsjetnik na prava i obveze suvlasnika u zgradi pratite nas na društvenim mrežama - Facebooku i LinkedInu. Također poslušajte i pogledajte zanimljivosti koje smo vam pripremili na našem YouTube kanalu i u emisiji ZGRADOnačelnik. A svakako se prijavite i na mjesečni newsletter.
Ako ste pak predstavnik suvlasnika ili želite znati kako vaš predstavnik suvlasnika treba raditi i što treba znati te postaviti upit i dobiti raznovrsne odgovore članova grupe, uključite se u Facebook grupu PREDSTAVNICI SUVLASNIKA.
A kada vam je uistinu potrebna pomoć i ne znate kako dalje, obratite nam se za SAVJET i proučite naše usluge.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada