uništena fasada
Izvor: ZGRADOnačelnik.hr
HUPFAS
FASADNI SUSTAVI

Što utječe na vijek trajanja fasade

Fasada je vanjski omotač zgrade koji ima nekoliko ključnih uloga: funkcionalnu, zaštitnu i estetsku. Ona je prvi sloj zaštite zgrade od vanjskih utjecaja kao što su kiša, vjetar, sunce i temperaturne promjene. Osim toga, fasada doprinosi energetskoj učinkovitosti objekta, pruža zvučnu izolaciju i može značajno utjecati na ukupnu estetsku privlačnost zgrade.

Odmah nakon izvedbe, fasada počinje starjeti. Posljedice starenja nisu odmah uočljive, ali već nakon nekoliko mjeseci, ako nisu poštovane smjernice za izradu fasade, može doći do vidljivih šteta na fasadi. Iako se degradacija građevinskih dijelova tijekom životnog vijeka građevine smatra uobičajenom pojavom, postoji niz faktora koji na to utječu: pravilno projektiranje i izvedba konstrukcijskih detalja, kvaliteta i vrsta materijala, klimatski utjecaji, održavanja itd. Pravilno projektiranje, izvedba i primjena materijala znatno doprinose trajnosti fasade i njenom lakšem održavanju.

Da bi trajnost i funkcionalnost građevine bila očuvana kroz cijeli njezin vijek trajanja, potrebno je što prije otkloniti uzroke nastalih oštećenja, sanirati ih i redovitim pregledima preventivno djelovati na njihovu eventualnu ponovnu pojavu. Glavni faktori koji mogu utjecati na vijek trajanja fasade su:

  • konstruktivne mjere zaštite
  • izbor materijala za ugradnju
  • klimatski utjecaji
  • projektiranje, izvedba i održavanje.

Konstruktivne mjere zaštite

Konstruktivne mjere zaštite fasade uključuju pravilno projektirane i izvedene detalje: krovne strehe, nadstrešnice, atike, špalete, prozorske klupčice, rolo kutije, limarije, podnožja (sokl) i odvodnje oborinskih voda. Izbačene krovne strehe štite fasadnu površinu od vremenskih utjecaja (sunca, kiše, vjetra), duboke špalete i prozorske klupčice s nagibom i prepustom odvode vodu od fasade i spoja s prozorom, uvučeno podnožje minimalne visine 30 centimetara s pravilno ugrađenom hidroizolacijom i horizontalnim drenažnim slojem također odvodi vodu od fasade.  

HUPFAS
Slika 1.: Uvučeno podnožje s horizontalnim drenažnim slojem (Izvor: Hupfas, Smjernice za izradu ETICS sustava, Procjena stanja fasada)

HUPFAS

Slika 2.: Prozorska klupčica s nagibom i prepustom (Izvor: Hupfas, Smjernice za izradu ETICS sustava, Procjena stanja fasada) 

HUPFAS

Slika 3.: Krovna streha prepuštena preko ETICS sustava (Izvor: Hupfas, Smjernice za izradu ETICS sustava)

Zaštićeni dijelovi fasade su oni dijelovi koji su konstruktivnim elementom zaštićeni od vremenskih utjecaja (sunca, kiše, vjetra) i mehaničkih opterećenja. Ti dijelovi su izloženi manjim opterećenjima i sporije degradiraju. 

Izbor materijala za ugradnju

Kvaliteta i vrsta ugrađenih materijala, njihova pravilna primjena i ugradnja znatno doprinose očuvanju fasade i njenom lakšem održavanju. I kod pravilno ugrađenih visoko kvalitetnih materijala zbog izloženosti atmosferilijama i konstantnim temperaturnim i mehaničkim opterećenjima dolazi do prirodnog starenja i tijekom vremena se na fasadi javljaju vidljive promjene u izgledu. Ipak, šteta i propadanje materijala se događa ubrzano ako se koriste nekvalitetni materijali i/ili se tijekom izvedbe ne poštuju osnovne smjernice o ugradnji. Potrebno je što prije otkloniti uzroke nastalih oštećenja, sanirati ih kvalitetnim materijalima i redovitim pregledima preventivno djelovati na njihove ponovne pojave. Kod izbora materijala važna je:

  • vrsta i stanje podloge na koju se materijal ugrađuje
  • vrsta fasadnog sustava
  • vrsta temeljne žbuke i debljina sloja temeljne žbuke kod ETICS fasadnih sustava
  • vrsta završno-dekorativne žbuke (mineralna, silikatna, akrilna ili silikonska žbuka)
  • stupanj refleksije završno dekorativne žbuke (tamni tonovi sa stupnjem refleksije < 25 zahtijevaju posebnu pripremu ako se ugrađuju u ETICS fasadne sustave).

Klimatski utjecaji

Klimatski utjecaji igraju ključnu ulogu ne samo u procesu starenja fasade, već i tijekom same izvedbe radova. Geografski položaj objekta nosi sa sobom specifične uvjete (nadmorska visina, blizina mora i voda, planine, doline i sl.) koji utječu na klimatske karakteristike, poput količine oborina, magle, vlažnosti zraka, sunčeve svjetlosti i blizine mora. Ove klimatske pojave kontinuirano djeluju na fasade, dok tehnologija izvedbe i vrsta ugrađenih materijala određuju njezinu otpornost i dugovječnost. U fazi izvođenja radova, potrebno je ograničiti utjecaj klimatskih faktora kako bi radovi na fasadi mogli biti izvedeni u optimalnim uvjetima te kako bi materijali postigli svoja deklarirana svojstva. Proizvođači materijala u tehničkim listovima proizvoda jasno definiraju te okvire kojih se izvođači radova moraju pridržavati.

Projektiranje, izvedba i održavanje

Prema istraživanjima u Europi, glavni izvori građevinskih šteta su loše projektirani i izvedeni detalji te druge izvođačke pogreške, dok su manjkavosti materijala tek na trećem mjestu. Stalnom edukacijom projektanata i izvođača o pravilnom projektiranju i ugradnji znatno možemo utjecati na produljenje vijeka trajanja fasadnih sustava.

Pravilnikom o održavanju građevina, NN 122/14 definirano je održavanje i unapređenje ispunjavanja temeljnih zahtjeva za građevinu i energetska svojstva postojećih zgrada. Procjena stanja fasade je ključna za održavanje objekta i planiranje potrebnih popravaka ili renovacija

Procjena stanja postojećeg fasadnog sustava

Redovnim vizualnim pregledima nadzire se prirodni proces starenja i trošenja fasade te se odgovarajuće mjere održavanja mogu poduzeti na vrijeme, a mogu biti redovite i izvanredne. Ovim kontrolnim pregledima utvrđuje se jesu li građevina i njezini dijelovi u dobrom stanju, odnosno postoje li odstupanja od početnog stanja 

Vidljivi znakovi odstupanja (oštećenja) na fasadi su:

Pukotine

Pukotine u završnim slojevima fasade često nastaju zbog različitih čimbenika i mogu značajno utjecati na funkcionalnost i estetiku zgrade. Važno ih je pravilno identificirati i sanirati jer pukotine uzrokuju prodor vlage, što vodi do većih oštećenja, poput erozije materijala, smanjenja toplinskih svojstava ETICS sustava i pojave algi i gljivica. Neki od glavnih uzroka nastanka pukotina u završnim slojevima su: termička naprezanja, konstrukcijska naprezanja, nepravilna priprema podloge, prebrzo sušenje materijala, nedostatak dilatacija, vlaga…

Mrlje i promjene boje završnih slojeva žbuke i /ili boje

Najčešći uzroci su: vlaga, alge i gljivice, atmosferska zagađenja (prašina, smog, ispušni plinovi vozila…), UV zračenje, korištenje nekvalitetnih materijala.

Ljuštenje boje

Može biti znak nepravilne pripreme podloge, vlage u podlozi, nepravilnog nanošenja boje, loše kvalitete boje.

Alge i gljivice

Obično se pojavljuje na mjestima s visokom vlagom i lošom ventilacijom (najčešće sjeverne strane objekta koje su manje izložene suncu, sklone su nakupljanju vlage zbog lošeg protoka zraka). Blizini drveća, grmlja (sjena) i drugog zelenila omogućuje prijenosa spora s biljaka na fasadu, a zelenilo neposredno uz fasadu uzrokuje sporije sušenje fasade.

Oštećenje spojeva

Loši ili oštećeni spojevi oko prozora, vrata i drugih otvora te spojevi različitih građevinskih materijala mogu dovesti do prodora vode i zraka u fasadni sustav i ubrzati starenje i propadanje.

Što činiti

Osim vizualnih pregleda, preporuka je i pregled fasade uporabom toplinskih kamera i/ili senzora koji u ostvarivanju energetske učinkovitosti imaju posebno značenje. Takvi pregledi otkrivaju oštećenja na unutrašnjima slojevima fasade (toplinski mostovi).

Na temelju obavljenih pregleda se odlučuje o daljnjim koracima održavanja, popravka ili sanacije.

Većina navedenih oštećenja se može ublažiti pravilnim projektiranjem i izvedbom fasadnih sustava te upotrebom kvalitetnih materijala. Udruga Hupfas zato stalno radi na izdavanju novih smjernica i brošura o pravilnoj ugradnji i održavanju fasadnih sustava. O procjeni stanja fasade detaljnije možete pročitati u brošuri Procjena stanja fasade.

Ostale brošure udruge Hupfas:

HUPFAS je hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava. Okuplja 19 renomiranih tvrtki s 1.500 zaposlenih u građevinskoj branši koje se bave proizvodnjom i tržišnim plasiranjem toplinsko-fasadnih sustava: Baumit; Bifix; Caparol; Chromos boje i lakovi; Chromos Svjetlost; Ejot spojna tehnika; Fragmat H; JUB; Kelteks; Kemenović; Knauf Insulation; Cemix; Mapei; Plastform; ROCKWOOL Adriatic; Röfix; Samoborka; STO. URSA također podržava ovu inicijativu.
Kampanja Renovate Europe je inicijativa EuroACE-a, Europskog saveza kompanija za energetsku učinkovitost u zgradarstvu. Njegov je cilj pomoći EU i njezinim državama članicama u planiranju obnove građevinskog fonda i u realizaciji tog plana na terenu. Ured kampanje nalazi se u Bruxellesu, Belgija.

Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr stranicama uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.

Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstvaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineMinistarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerPredstavništvo Europske komisije u HrvatskojGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.

MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!