- Poruka odvjetnika - otvorena pitanja o Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada
- Stižu PETA i ŠESTA besplatna radionica za predstavnike suvlasnika
- Državne nekretnine daju u zakup 31 poslovni prostor u 12 hrvatskih gradova
- Što utječe na vijek trajanja fasade
- FZOEU obiteljskim kućama sufinancira solare postavljene 2023. godine
- Socijalno vs. komercijalno stanovanje - kako ih pomiriti?
- UKRATKO - Kako pokrenuti stambenu zadrugu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: Hrvati od EU-a žele jeftinu energiju, subvencije, dok svoje navike ne mijenjaju
- "Zakon o upravljanju i održavanju zgrada legalizirao je dosadašnju sivu zonu zgradarstva"
- Kako olakšati uključivanje u energetske zajednice građana
Bez obzira na pravni status zaštite kuće (zgrade), prije izrade bilo kakve dokumentacije preporučuje se kontaktirati lokalni konzervatorski odjel.
Mnogi suvlasnici stanova u gradovima diljem Hrvatske, a pogotovo oni koji žive u centrima gradova koje je pogodio potres, shvatili su bolnu istinu - a to je da ne mogu svoje nekretnine i zgrade obnavljati kako žele. Pogotovo je u Zagrebu izražen taj problem, o čemu smo već pisali.
Brojni su primjeri u kojima su suvlasnici dogovorili obnovu svoje zgrade po jednoj cijeni, ali Grad nije to dozvolio jer postoji posebna lista tvrtki koja je ovlaštena izvoditi radove na zgradama koje su kulturno dobro. U pravilu to znači da je posao na kraju bio barem tri puta skuplji.
Donosimo nekoliko važnih pojmova i objašnjenja.
Ako je vaša kuća (zgrada) zaštićeno kulturno dobro ili se nalazi unutar zone kulturno-povijesne cjeline, potrebne su dodatne dozvole za obavljanje radova. Povijesne građevine, kompleksi građevina, kulturno-povijesne cjeline i krajolici, zahvaljujući sačuvanim spomeničkim svojstvima i prepoznatim na temelju stručnog vrednovanja, zaštićeni su kao nepokretna kulturna dobra Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Ako je i vaša kuća (zgrada) pod posebnom zaštitom, nalazi se u Registru kulturnih dobara. Registar kulturnih dobara možete pretražiti na internetskim stranicama Ministarstva kulture. Bez obzira na pravni status zaštite kuće (zgrade), prije izrade bilo kakve dokumentacije preporučuje se kontaktirati lokalni konzervatorski odjel.
Popis osoba koje imaju dopuštenje za izradu projekata za radove na nepokretnom kulturnom dobru pogledajte OVDJE.
Potrebne dozvole
Ako je kuća (zgrada) zaštićeno kulturno dobro ili je smještena unutar zone kulturno-povijesne cjeline, prije početka građevinskih radova ili popravaka koji bi mogli promijeniti cjelovitost i karakter povijesne građevine, treba se prikupiti odobrenja od nadležnog konzervatorskog odjela.
Konzervatorski odjeli
Dozvola je potrebna i za uklanjanje nezaštićene kuće unutar kulturno-povijesne cjeline. Za radove na zaštićenom kulturnom dobru koji su izvedeni bez odobrenja ili u suprotnosti s izdanim odobrenjem, vlasnik može kazneno odgovarati.
U lokalnom konzervatorskom odjelu možete se raspitati o obuhvatu zone graditeljske cjeline i dobiti savjete o potrebnoj dozvoli za radove. Prije početka izrade dokumentacije, o prostorno-planskoj dokumentaciji i planiranim radovima možete se konzultirati i s lokalnim odjelima za prostorno uređenje i graditeljstvo.
Radovi na zaštićenoj kući
U fazi planiranja radova na povijesnoj kući konzervatori izdaju posebne uvjete zaštite kulturnog dobra na temelju kojih projektant radi glavni projekt obnove. Tek kada konzervatori daju potvrdu glavnog projekta, radovi mogu započeti.
Radove na kulturnom dobru smije projektirati i izvoditi tvrtka s dopuštenjem za rad na kulturnim dobrima i osobe s odgovarajućim zvanjima u struci. Ova odredba uvrštena je u zakon kao osiguranje kvalitete radova na kulturnoj baštini i jamstvo znanja, vještine i opreme izvođača radova.
Financiranje obnove kulturne baštine
Ministarstvo kulture jednom godišnje u javnim glasilima i na stranicama Ministarstva kulture raspisuje Poziv za financiranje javnih potreba u kulturi u sklopu kojega se financiraju programi zaštite, očuvanja, restauracije, prezentacije i održavanja kulturne baštine.
Javni pozivi
Vlasnici povijesnih građevina, i fizičke i pravne osobe, mogu se javiti na spomenuti poziv. Financiranje se odvija putem jednogodišnjih programa. Osim državnog proračuna, sredstva za obnovu povijesnih kuća osigurana su i u proračunima jedinica lokalne i područne samouprave.
Donosimo popis svih OVLAŠTENIH inženjera građevinarstva, elektrotehnike, strojarstva, arhitekata
- Izvor: Ministarstvo kulture
- #obnova Zagreba#obnova zgrada i kuća#korisni kontakti#konzervatori i restauratori
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada