- Što se tijekom studenog 2024. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što je potrebno napraviti da se postigne stanovanje za dostojanstvo čovjeka
- Zakon o upravljanju i održavanju zgrada
- Treba li razmišljati o povratku stambenih štedionica u Hrvatskoj?
- Rješava se problem star 70 godina - izrađeni su Registar stanova i Program mjera
- Uloga Temeljnih zahtjeva za građevine u novom Zakonu
- Stambene zadruge: Novi početak starog modela?
- Što su tihe i mirne djelatnosti koje će moći "raditi" u stanovima i zgradama?
- Mogu li energetska obnova i učinkovitost bez sufinanciranja?
- MARKOVIĆ - Moramo imati porez na nekretnine, ali ne pod ovakvim uvjetima
Život s roditeljima ili u podstanarstvu mnoge mlade tjera na san o vlastitoj nekretnini. S porastom cijena kvadrata u čitavoj Hrvatskoj, a posebno u glavnom gradu i na obali, taj san je za mnoge sve dalji i dalji.
Kao spas za brojne mlade obitelji i sve koji žele nekako doći do prve nekretnine „pojavio se“ 2001. program poticane stanogradnje, svima nam poznatiji kao POS. POS je organiziran tako da ostvaruje svrhovito korištenje javnih i drugih sredstava za pokriće troškova, osigurava povrat tih sredstava, omogućuje prodaju stanova uz obročnu otplatu pod pristupačnijim uvjetima od tržišnih u pogledu kamata i rokova otplate te omogućuje davanje u najam izgrađenih stanova uz mogućnost otkupa.
Uvjeti za POS stan
Da biste dobili mogućnost kupnje POS-ovog stana, morate zadovoljiti neke uvjete. Jedan od njih je da nemate nikakvu nekretninu u svom vlasništvu, a ako ste u braku, niti vaš bračni partner ili partnerica ne smiju biti vlasnici nekretnine. Također, za kupnju POS-ovog stana morate biti državljanin Republike Hrvatske te morate biti kreditno sposobni. To se utvrđuje na temelju dokumentacije koju potencijalni kupac dostavlja banci.
Pravo prvenstva na stjecanje POS stanova imaju oni građani koji prvi put postaju vlasnici stana radi vlastitog stanovanja. Uređivanje reda prioriteta pri kupnji stana temelji se na uvjetima i mjerilima propisanim Odlukom. Ova uredba uzima u obzir stambeni status te daje prednost osobama koje još nisu riješile svoje stambeno pitanje ili nemaju odgovarajući stan.
Brojne agencije i još brojniji POS stanovi
Od početka postojanja programa poticane stanogradnje pa do danas, napravljeni su veliki koraci u smislu pružanja stambenog prostora mnogima koji to nisu smatrali mogućim.
Agencije u Rijeci, Varaždinu, Koprivnici i Dubrovniku izradile su 1121 stan u 47 građevina. Ostale zgrade, njih 243 sa 7951 stanom izgrađene su putem Agencije za promet i posredovanje nekretninama (APN).
Radi se tu o velikim brojkama unazad 20 i više godina. Kada govorimo o protekloj, 2023., APN je izgradio 11 građevina te u njima ukupno 30 stanova, dok je u 2024. završena jedna građevina sa 127 stambenih jedinica. U izgradnji su pak još tri dodatne građevine u kojima će biti 42 stana. Dvije građevine grade se na području Siska i jedna u Đurđevcu.
Izgradnja preko drugih agencija trenutno je u mirovanju, jedino Gradski stanovi Varaždin imaju u izgradnji tri građevine s ukupno 12 stanova.
Preko APN-a se pak namjerava graditi još 750 stanova, od kojih su najveći projekti u Zagrebu (152 stana) te Osijeku (206 stanova).
Šparne hiže
Iz Agencije za društveno poticanu stanogradnju Grada Koprivnice javili su nam da je od svog osnutka 2009. godine do danas Agencija izgradila 89 stanova po Programu društveno poticane stanogradnje u Gradu Koprivnici. Izgrađene su tri višestambene zgrade s ukupno 80 stanova, jedna obiteljska kuća s tri stana te dvojni objekt sa šest stanova.
- Naše prve stambene zgrade po Programu društveno poticane stanogradnje dobile su naziv „Šparne hiže“ što na kajkavskom dijalektu znači „štedljiva kuća“. Uštede se prvenstveno odnose na manji utrošak energenata za grijanje. Prva „Šparna hiža“ (POS 1) završena je 2011. godine, zgrada ima 28 stanova od čega osam jednosobnih, pet dvosobnih i 15 trosobnih stanova ukupne neto korisne površine 1538,94 četvornih metara. Svaki stan ima spremište u podrumu te pripadajuće parkirališno mjesto od čega su neka u natkrivenom dijelu prizemlja, a neka na otvorenom dijelu parcele - ispričala nam je Martina Alihodžić iz APOS Koprivnice.
Druga“ Šparna hiža“ (POS 2), saznajemo, završena je 2012. godine, zgrada ima 28 stanova ukupne neto korisne površine 1644,48 m2. Svaki stan ima spremište u podrumu te pripadajuće parkirališno mjesto od čega su neka u natkrivenom dijelu prizemlja, a neka na otvorenom dijelu parcele.
Treća „Šparna hiža“ (POS 3) završena je pak 2014. godine, stambeno-poslovna zgrada s 24 stana ukupne neto korisne površine 1534,49 m2. Svaki stan ima spremište i parkirališno mjesto.
APOS Koprivnica izgradila je još Prvu Eco Sandwich kuću koja je završena je 2016. godine, ima tri stambene jedinice, različitih površina - od 73 m2, 97 m2 i 110 m2, pet parkirališnih mjesta te vrtove. Kuća nosi naziv PRVA ECO SANDWICH KUĆA jer su fasadni zidovi izrađeni od novog, jedinstvenog, predgotovljenog, ventiliranog, betonskog sendvič panela naziva ECO SANDWICH PANEL, koji je izrađen od recikliranog betona i reciklirane opeke s toplinskom izolacijom od ECOS mineralne vune.
Nakon toga na red su došle Cvjetna 2 obiteljske kuće - završene su 2020. godine, svaka kuća sastoji se od dvije etaže (prizemlja i kata). Dvije stambene jedinice su jednoetažne dok je jedna dvoetažna. Svaki stan ima spremište, parkirno mjesto te vrt veličina od 55,54 m2 do 214,13 m2.
Iz Agencije ističu da su njihovi kupci uglavnom mlade obitelji s djecom koje nemaju riješeno stambeno pitanje, a trenutno nisu u procesu izgradnje novih stanova.
- Zbog visokih cijena izgradnje stanova ne možemo izgraditi stanove koji ne bi prelazili cijenu stanova određenu Zakonom o društveno poticanoj stanogradnji - objasnila je Alihodžić.
Agencija za društveno poticanu stanogradnju Grada Rijeke izgradila je sveukupno 13 višestambenih građevina s 469 stanova po Programu društveno poticane stanogradnje.
U okviru projekta POS Rujevica I. faza izgrađena su 124 stana koji su smješteni u dvije višestambene građevine, dok je u II. Faza ovog projekta izgrađeno je 80 stanova smještenih u četiri zgrade. U okviru projekta POS Drenova izgrađeno je 80 stanova smještenih u četiri građevine. U okviru projekta POS Hostov breg I. faza izgrađeno je 95 stanova unutar jedne zgrade, dok je u okviru projekta POS Martinkovac I. faza izgrađeno je 90 stanova koji su smješteni u dvije stambene građevine.
Najviše stanova je prodano kupcima koji imaju više članova obiteljskog domaćinstva.
- U ovom trenutku nemamo stanova u izgradnji. U sklopu daljnje provedbe Programa društveno poticane stanogradnje u tijeku je javni natječaj za izgradnju višestambene zgrade s izradom projektne dokumentacije na Zametu (POS Zamet). Planirana je gradnja najmanje 28 stanova unutar jedne zgrade. Isto tako je u tijeku analiza novih potencijalnih lokacija za izgradnju stanova po modelu društveno poticane stanogradnje, u suradnji s Upravnim odjelima Grada Rijeke - kazao nam je Frano Saftić iz Agencije za društveno poticanju stanogradnju grada Rijeke.
Kada je u pitanju poticana stanogradnja u Dubrovniku, preko Agencije za društveno poticanu stanogradnju završen je drugi projekt - POS Mokošica II. Izgrađena su ukupno 64 stana, odnosno osam zgrada po osam stanova. Sve zgrade izgrađene preko Agencije su u gradskom naselju Mokošica, a stanove najčešće kupuju mlade obitelji s djecom.
No trenutno je došlo do zastoja poticane stanogradnje, a razlozi su specifičnost Dubrovnika i sljedeći parametri:
- cijene zemljišta i gradnje su više nego u većini drugih dijelova Hrvatske
- nedostaje građevinskog zemljišta pogodnog za izgradnju stambenih naselja.
- preniska je etalonska cijena građenja koja iznosi 993 eura po četvornom metru slijedom čega cijena kvadratnog metra stana ne smije biti veća od 1489,50 eura po četvornom metru, što je nerealno za dubrovačko tržište.
- Kao odgovor na problematiku stanovanja koja u najvećoj mjeri danas pogađa mlade, Grad Dubrovnik je prva jedinica lokalne samouprave koja je razvila vlastiti model sustavne politike rješavanja stambenog pitanja nazvan "Dubrovačka stanogradnja". Osmišljeno je nekoliko mjera kako bi se pomoglo mladim obiteljima koje se nalaze pred izazovom rješavanja stambenog pitanja na skupom dubrovačkom tržištu nekretnina. Uz stanogradnju, oni uključuju kreditiranje, dodjelu zemljišta za izgradnju kuća te najam gradskih stanova pod povoljnim uvjetima - saznali smo iz APOS Dubrovnik.
Sadržaj podržava Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).
Pratite temu #POS i vjerujemo da ćete pronaći korisne informacije. Sretno!
Pratite temu #APN i vjerujemo da ćete pronaći korisne savjete i informacije. Sretno!
Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.
- KULTURNO DOBRO
Energetska obnova zaštićenih zgrada - što trebate znati
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2024.