- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

Energetska učinkovitost zgrada jedna je od najvažnijih komponenti Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine (NPSP). U kontekstu klimatskih izazova, energetske krize i potreba za smanjenjem troškova života, energetska obnova i uporaba obnovljivih izvora energije (OIE) postaju neizostavni elementi modernog i priuštivog stanovanja. Dodatno, energetska obnova postaje jedan od ključnih alata u borbi protiv energetskog siromaštva i za ostvarenje ciljeva klimatske neutralnosti EU do 2050. godine.
Zeleni zaokret kroz zakonodavni okvir
U cilju usklađivanja s EU direktivama poput revidirane Direktive o energetskim svojstvima zgrada (EPBD) i Direktive o energetskoj učinkovitosti (EED), Hrvatska planira uspostaviti detaljniji nacionalni plan obnove zgrada, uključujući mapiranje zgrada s najlošijim energetskim svojstvima. U okviru novog europskog pristupa, države članice trebaju definirati nacionalne putanje za smanjenje prosječne potrošnje primarne energije cijelog fonda stambenih zgrada, s ciljem postizanja najmanje 16 posto smanjenja do 2030. godine. Posebna pozornost bit će posvećena tzv. "najgorim 43 posto" zgrada jer 55 posto ušteda energije primarne energije mora se postići obnovom upravo tih zgrada.
Nacionalni plan najavljuje donošenje novog Zakona o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, čime se planira dodatno potaknuti provedba energetske obnove, ali i uvođenje novih tehničko-tehnoloških rješenja u gradnji. Time će se stvoriti uvjeti za racionalizaciju potrošnje energije, povećanje kvalitete stanovanja i smanjenje emisija CO2. Zakonodavne promjene pratit će i novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji uključuje programe ugradnje dizala, uređenja fasada (u zaštićenim kulturnim cjelinama) te bolju dostupnost osobama smanjene pokretljivosti. Novost je i uvođenje obveznih pregleda zgrada, što dodatno doprinosi sigurnosti i dugoročnoj održivosti stambenog fonda.
Cilj: 65.000 obnovljenih domova do 2030.
Prema Akcijskom planu za provedbu NPSP-a za razdoblje 2025. - 2027., cilj je energetski obnoviti najmanje 65.000 stambenih jedinica do kraja desetljeća. Indikativni financijski okvir za provedbu Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. obuhvaća financijska sredstva iz državnog proračuna, zajmova banaka, povrata uplata od prodaje i najma stanova te drugih financijskih izvora. U kontekstu mogućnosti korištenja EU sredstava za financiranje priuštivog stanovanja, ovaj strateški akt bit će kvalitetna osnova za programiranje.
Energetska obnova doprinijet će ciljevima iz Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP), uključujući smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje udjela obnovljivih izvora energije. Također, u skladu s EU ETS sustavom, očekuje se postepeno proširenje na sektor zgradarstva, čime će energetska obnova postati još važnija za smanjenje troškova ugljika.
AKCIJSKI PLAN PROVEDBE NACIONALNOG PLANA
Financijska omotnica i izvori sredstava
Ukupno ulaganje za komponente 'Održivog stanovanja', odnosno za ostvarenje cilja od 65.000 obnovljenih jedinica - u koje spadaju i energetska obnova te primjena tehničko-tehnoloških unaprjeđenja u gradnji - u razdoblju 2025. - 2027. iznosi nešto manje od 105 milijuna eura, dok je za cijelo razdoblje do 2030. godine planirano 400 milijuna eura. Ta sredstva uključuju zakonodavne, edukativne, tehničke i investicijske aktivnosti povezane s energetskom obnovom i zelenom tranzicijom u stambenom sektoru. Dio sredstava povlači se iz fondova Europske unije, a dio iz državnog proračuna.
Dodatno, kroz energetsku obnovu stambenog fonda očekuju se kumulativne energetske uštede od 1.275,3 GWh do 2030., čime se izravno doprinosi nacionalnim i EU ciljevima energetske učinkovitosti i klimatske neutralnosti.
Osim toga, Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP) predviđa 11 milijardi eura za obnove zgrada do 2030., što se čini kao puno realnija brojka, a planirani budžeti iz ovog Plana će se zasigurno mijenjati i trebati biti usklađeni s projekcijama iz EKP-a.
Obnova koja uključuje više od fasade
Važno je naglasiti da se pod energetskom obnovom ne podrazumijeva samo nova fasada. Obuhvaćene su i mjere poput:
- zamjene stolarije
- ugradnje sustava za grijanje/hlađenje visoke učinkovitosti
- toplinske izolacije krovišta i podova
- ugradnje fotonaponskih sustava ili dizalica topline.
Dodatno, preporučuje se primjena mjera zelene infrastrukture i povećanje otpornosti zgrada na potrese, što dodatno podiže standarde obnove.
Sve mjere moraju dovesti do smanjenja potrošnje primarne energije za minimalno 30 posto, što je definiran prag za dobivanje bespovratnih sredstava.
Zelena tranzicija u graditeljstvu
Osim obnove postojećeg fonda, NPSP potiče i novu gradnju u skladu s načelima energetske učinkovitosti i zelene tranzicije. Uvođenje modularnih i održivih materijala, optimizacija procesa gradnje, ali i standardizacija projektiranja višestambenih zgrada propisat će se novim Pravilnikom o minimalnim tehničkim uvjetima. Tako će se sustavno podizati kvaliteta gradnje, a time i smanjiti dugoročni troškovi stanovanja.
Edukacija, partnerstvo i kontrola kvalitete
NPSP također prepoznaje važnost uključivanja izvođača, projektanata, proizvođača opreme, upravitelja zgrada i lokalne samouprave kroz edukaciju i osiguranje kvalitete radova, s ciljem stvaranja održivog tržišta energetske obnove i zelene gradnje. Planom su predviđene edukacije i savjetovanja za upravitelje, suvlasnike i vlasnike kuća, ali i kontrole kvalitete izvedenih radova kako bi se osigurala dugoročna isplativost ulaganja. Ulaganje u edukaciju i certificiranje stručnjaka ključno je za povećanje kvalitete radova te smanjenje birokratskih prepreka koje danas znatno usporavaju obnovu.
Zeleni dom za svakog građanina
Energetska učinkovitost u Nacionalnom planu stambene politike nadamo se da nije samo strateški dokument već prilika da se kroz konkretne mjere unaprijedi kvaliteta života, snize računi, smanji ovisnost o fosilnim gorivima i doprinese borbi protiv klimatskih promjena. Svaki obnovljeni dom bit će korak bliže zelenijoj, sigurnijoj i priuštivijoj Hrvatskoj. Dugoročno gledano, svaki obnovljeni dom postaje dio šire transformacije prema održivijim i inkluzivnijim zajednicama u cijeloj Europi.
NACIONALNI PLAN STAMBENE POLITIKE RH DO 2030.
Trebamo promicati dubinsku obnovu i načelo „energetska učinkovitost na prvom mjestu“
- Smatramo da bi se u javnim pozivima kao i tijekom komunikacije o obnovama trebala promicati dubinska obnova te načelo energetska učinkovitost na prvom mjestu, kao i putovnice za obnovu u kojima je na optimalan način prikazana putanja obnova zgrade do njene klimatske neutralnosti. Subvencije bi trebale motivirati vlasnike zgrada da krenu u dubinsku obnovu - rekao je Igor Kemenović, predsjednik Hrvatske udruge proizvođača toplinsko fasadnih sustava (HUPFAS).
Također prednost trebamo dati holističkom pristupu, kaže Kemenović, kako bi se osigurale dobrobiti za zdravlje i udobnost. Prilikom obnova trebamo naglašavati važnost kvalitete unutarnjeg okoliša, dakle toplinska, zvučna, vizualna ugoda i kvaliteta unutarnjeg zraka, budući da neupitno donosi brojne prednosti te utječe na zdravlje i dobrobit stanovnika i korisnika.
- Mislim da nikada ne možemo prenaglasiti važnost formalnog i cjeloživotnog obrazovanja. Svi zajedno moramo promicati ulaganje u programe kontinuirane obuke kvalificirane radne snage za energetsku obnovu kako bismo imali dovoljno kvalificirane radne snage. Jedna od najznačajnijih prepreka, koja ujedno predstavlja i najveći izazov za građevinski sektor, nedostatak je znanja među građevinskim radnicima: mnogi radnici nisu dovoljno obučeni ili čak nisu prošli odgovarajuću obuku koja je ključna - zaključio je Kemenović.
KLJUČNE BROJKE ENERGETSKE OBNOVE DO 2030.
Cilj | 65.000 obnovljenih stambenih jedinica |
Ukupno ulaganje | 400 milijuna eura do 2030. |
Ušteda energije | 1.275,3 GWh |
Vrste objekata | višestambene zgrade, obiteljske kuće, javne i poslovne zgrade |
Obuhvaćene mjere | izolacija, stolarija, grijanje/hlađenje, OIE (npr. dizalice topline, solarni paneli) |
Vremenski okvir | 2025. - 2030. |
Planirana ulaganja u 2025. - 2027. | 104.939.580 eura (proračun za „Održivo stanovanje“) |
Tekst je omogućio HUPFAS.
HUPFAS je hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava. Okuplja 19 renomiranih tvrtki s 1.500 zaposlenih u građevinskoj branši koje se bave proizvodnjom i tržišnim plasiranjem toplinsko-fasadnih sustava: Baumit; Bifix; Caparol; Chromos boje i lakovi; Chromos Svjetlost; Ejot spojna tehnika; Fragmat H; JUB; Kelteks; Kemenović; Knauf Insulation; Cemix; Mapei; Plastform; ROCKWOOL Adriatic; Röfix; SAINT-GOBAIN; Samoborka; STO. URSA također podržava ovu inicijativu.
Kampanja Renovate Europe je inicijativa EuroACE-a, Europskog saveza kompanija za energetsku učinkovitost u zgradarstvu. Njegov je cilj pomoći EU i njezinim državama članicama u planiranju obnove građevinskog fonda i u realizaciji tog plana na terenu. Ured kampanje nalazi se u Bruxellesu, Belgija.
Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.
ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije.
Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada