Energetska obnova
Izvor: Freepik
ZGRADOnačelnik.hr
EVALUACIJA PRIJAVA NA JAVNI POZIV

Energetska obnova zgrada - stižu odluke o sufinanciranju!

Na javi poziv za energetsku obnovu zgrada prijavilo se njih 565 u vrijednosti više od 371 milijuna eura što je gotovo 394 posto alokacije. Uskoro će biti poznato tko će dobiti novac. 

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine zaprimilo je 565 projektnih prijedloga na Poziv za energetsku obnovu višestambenih zgrada, koji je bio objavljen krajem ožujka, a rezultati kome će biti odobrena sredstva bit će poznati u listopadu.

U redovitom mjesečnom newsletteru, MPGI je obavijestio da je u tijeku evaluacija projektnih prijedloga odnosno procjena projektnih prijedloga prema kriterijima prihvatljivosti i odabira Poziva, koju provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Na Poziv je zaprimljeno 565 prijava s traženim iznosom bespovratnih sredstava od preko 371 milijuna eura, što je gotovo 394 posto alokacije. Za projektne prijedloge koji udovolje svim kriterijima Poziva formira se rang lista s obzirom na ocjenu kvalitete projekta (broj bodova) te se za sufinanciranje odabiru projektni prijedlozi s najviše bodova.

Kriteriji bodovanja (kliknite)

U ocjeni kvalitete uzimaju se u obzir uštede godišnje potrebne toplinske energije za grijanje i primarne energije, zatim smanjenje emisija CO2, mjere koje se provode u okviru projekta te udio energije iz obnovljivih izvora u godišnjoj isporučenoj energiji nakon energetske obnove.

Ovim kriterijima se potiču prijavitelji da pripreme projekte sa što većim brojem mjera energetske učinkovitosti i mjera koje koriste obnovljive izvore energije, zatim mjera povećanja potresne otpornosti, sigurnosti u slučaju požara i osiguranja zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta, te mjera kojima se osigurava pristupačnost osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, ugradnje elemenata zelene infrastrukture, održive urbane mobilnosti i elektromobilnosti. 

Svi prijavitelji će biti obaviješteni putem IT sustava fondovieu (preko kojeg su se i podnosili projektni prijedlozi) o rezultatima procjene projektnih prijedloga:

  • je li projektni prijedlog odabran za sufinanciranje
  • prihvatljiv za sufinanciranje ali su iskorištena raspoloživa sredstva pa projekt neće biti sufinanciran ili
  • isključen iz postupka dodjele.

Postupak dodjele bespovratnih sredstava završava donošenjem Odluke o financiranju, što je u nadležnosti Ministarstva te se uspješnim prijaviteljima također dostavlja putem IT sustava fondovieu.

Nakon donošenja Odluke o financiranju slijedi priprema i sklapanje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava. S obzirom na velik broj zaprimljenih projektnih prijedloga koje je potrebno evaluirati, u Ministarstvu očekuju da će prijavitelji o statusu projektnog prijedloga u odnosu na procjenu prema kriterijima Poziva biti obaviješteni najranije tijekom listopada 2024. godine, nakon čega slijedi donošenje Odluka o financiranju. 

Ukratko o Pozivu (kliknite)

Stope sufinanciranja prihvatljivih troškova u okviru ovog Poziva su u ovisnosti o kategoriji obnove (integralna energetska, dubinska i sveobuhvatna obnova). Maksimalni intenzitet sufinanciranja se kreće od 85 do 100 posto za aktivnosti izrade projektne dokumentacije i upravljanje projektom i administraciju, 60 do 80 posto za aktivnost energetske obnove (koja uključuje i usluge stručnog i projektantskog nadzora te horizontalne mjere), a za aktivnost promidžbe i vidljivosti iznosi 85 posto.

Ostatak iznosa prihvatljivih troškova projekta, kao i neprihvatljive troškove, prijavitelji moraju sufinancirati iz vlastitog učešća. U okviru ovog Poziva Ministarstva sufinancirat će se izrada projektne dokumentacije i energetska obnova postojećih višestambenih zgrada neoštećenih u potresima na području cijele Republike Hrvatske, ali i onih koje su bile oštećene u potresima 22. ožujka te 28. i 29. prosinca 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije koje su u međuvremenu već provele hitne sanacije, odnosno nekonstrukcijsku ili konstrukcijsku obnovu (obnova nakon potresa).

Cilj Poziva je provođenje integralne energetske obnove, dubinske obnove i sveobuhvatne obnove višestambenih zgrada koja će rezultirati uštedom godišnje potrebne toplinske energije za grijanje (QH,nd) (kWh/god) od najmanje 50 posto u odnosu na stanje prije obnove na razini svakog projektnog prijedloga. Iznimno, zgrade upisane u Registar kulturnih dobara RH (kao pojedinačno zaštićeno nepokretno kulturno dobro ili kao dio kulturno-povijesne cjeline), koje ne mogu ostvariti gore spomenuti uvjet, trebaju ostvariti uštede primarne energije (Eprim) na godišnjoj razini od najmanje 30 posto u odnosu na stanje prije obnove, također na razini svakog pojedinog projektnog prijedloga. Provedbom ovih mjera se, uz ispunjavanje zahtjeva važećih propisa, pored energetske uštede osigurava i smanjenje emisije CO2, što će doprinijeti dekarbonizaciji zgrada. Na razini Poziva ostvarit će se uštede primarne energije (Eprim) na godišnjoj razini od najmanje 30 posto.

Sretno svima!

Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstvaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineMinistarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerPredstavništvo Europske komisije u HrvatskojGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.

MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!