- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP) objavio je 32. analizu "Energija u Hrvatskoj". Ta jedinstvena analiza detaljno pokazuje koliko energije trošimo. U ovome tekstu bavimo se poboljšanjem energetske učinkovitosti u zgradarstvu.
Prema praksi i iskustvima u analizama energetske učinkovitosti, definirani su relevantni sektori potrošača energije na nacionalnoj razini. U skladu s tim, sektorski se razmatraju kućanstva, uslužni sektor, zgradarstvo, poljoprivreda, građevinarstvo, industrija i promet. Razina energetske učinkovitosti kod definiranih sektora se nastoji kvantitativno prikazati koristeći određene temeljne pokazatelje. U tu se svrhu koriste neposredna potrošnja energije i bruto dodana vrijednost (BDV), jer se smatraju reprezentativnim i mjerljivim značajkama rasta pojedine grupe potrošača energije.
Indeks energetske intenzivnosti
Nadalje se u analizama izvode i koriste: indeks poboljšanja energetske učinkovitosti ODEX, indeks energetske intenzivnosti, odnos primarne i finalne energetske intenzivnosti, sama energetska intenzivnost, te strukturni makroekonomski efekti koji imaju mjerljiv utjecaj.
ODEX, indeks poboljšanja energetske učinkovitosti, prihvaćeni je indikator učinkovitosti u analizi korištenja energije. On u osnovi predstavlja ponderirani prosjek specifičnog indeksa potrošnje energije za odabrane grupe potrošača energije. Ovaj indeks poboljšanja energetske učinkovitosti je određen za pojedine sektore potrošnje energije (industrija, promet, kućanstva) i za ukupno gospodarstvo (sve grupe neposrednih potrošača energije).
Određuje se na temelju podataka o promjenama potrošnje energije u podsektorima, ili prema namjeni potrošnje energije u promatranom vremenskom razdoblju.
Za svaki sektor odnosno grupu, ODEX se računa kao odmjereni prosjek podsektorskih indeksa koji ukazuju na napredak u energetskoj učinkovitosti, s tim da:
- podsektorski indeksi računaju se iz varijacija u indikatorima jedinične potrošnje energije, mjerenima u fizičkim jedinicama i odabranima tako da najbolje predstavljaju napredak u energetskoj učinkovitosti, s gledišta ocjene energetske politike; korištenje indeksa omogućuje kombinacije raznovrsnih jedinica mjere za promatrani sektor, npr. kWh/proizvod, kWh/m² itd.;
- za agregiranu odmjeru koristi se udio svakog podsektora u ukupnoj potrošnji energije podsektora promatranih u kalkulaciji.
Vrijednost ODEX-a od 90 prema tome znači povećanje energetske učinkovitosti od 10 posto. ODEX se sastoji od dva dijela - agregiranog i tehničkog indeksa. Agregiranim indeksom promatra se utjecaj različitih čimbenika koji utječu na potrošnju energije, ali nisu direktno vezani za energetsku učinkovitost poput klimatskih utjecaja, promjena u gospodarskoj i industrijskoj strukturi i promjena u stilu života (poput povećanja površine kućanstva), dok je tehnički indeks povezan s energetskom učinkovitosti. Za indeksiranje je kao bazna godina uzeta 2000. godina.
U promatranom razdoblju od 2000. do 2023. je kao i prethodnih godina vidljiv pad indeksa poboljšanja energetske učinkovitosti, odnosno poboljšanje energetske učinkovitosti za ukupno gospodarstvo u Hrvatskoj od oko 20 posto. Od svih sektora, najveći doprinos tome daju sektori industrije i kućanstava. I u sektoru prometa je, nakon prethodnog rasta, u 2023. godini vidljiv daljnji pad indeksa. Na slici je prikazano kretanje ODEX-a za pojedine sektore neposredne potrošnje energije.
Energetska učinkovitost u zgradarstvu
Nacionalni fond postojećih zgrada Republici Hrvatskoj u 2023. je uvećan u odnosu na 2022. godinu za 1.603.974 m² površine zgrada, od čega je 167.894 m² nestambenih zgrada, 919.366 m² obiteljskih kuća te 515.714 m² stanova u višestambenim i nestambenim zgradama.
Fond zgrada u Republici Hrvatskoj 2023. godine iznosi 174.368.188 m² korisne površine grijanog dijela zgrada, od čega je 76,79 posto stambenih zgrada te 23,21 posto nestambenih zgrada.
Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!
ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije.
Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada