- Poruka odvjetnika - otvorena pitanja o Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada
- Stižu PETA i ŠESTA besplatna radionica za predstavnike suvlasnika
- Državne nekretnine daju u zakup 31 poslovni prostor u 12 hrvatskih gradova
- Što utječe na vijek trajanja fasade
- FZOEU obiteljskim kućama sufinancira solare postavljene 2023. godine
- Socijalno vs. komercijalno stanovanje - kako ih pomiriti?
- UKRATKO - Kako pokrenuti stambenu zadrugu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: Hrvati od EU-a žele jeftinu energiju, subvencije, dok svoje navike ne mijenjaju
- "Zakon o upravljanju i održavanju zgrada legalizirao je dosadašnju sivu zonu zgradarstva"
- Kako olakšati uključivanje u energetske zajednice građana
Energetska obnova zgrada i kuća i implementacija obnovljivih izvora energije među aktualnijim su temama. Međutim, koliko god to prekrasno djelovalo, problema s kojima se suočavaju svi oni koji imaju veze s tim temama, od institucija, izvođača do samih građana, ima mnogo.
Upravo zbog toga, ZGRADOnačelnik.hr je kroz projekt 'Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!' zajedno s partnerima projekta, na radnom sastanku, sumirao goruće probleme s kojima se svaki od partnera u svom segmentu suočava i koji usporavaju njihov rad, pokretanje projekata energetske obnove i implementacije OIE u zgradarstvu, kako bismo otvorili raspravu u javnom prostoru i potaknuli promjene.
Među glavnim problemima su:
ZAKONSKA REGULATIVA I PRAVILA
- Nove smjernice Ministarstva graditeljstva koje nalažu izradu triju analiza zgrade prije pokretanja energetske obnove za koje nema dovoljno stručnjaka koji ih mogu izraditi
- Podzakonski akti u vezi energetske zajednice građana i primjene obnovljivih izvora energije (fotonaponskih ćelija) na višestambenim zgradama s obzirom da, po svim pokazateljima, trenutno nije isplativo njihovo postavljanje jer se tiču samo zajedničke potrošnje, a ne i stanova. Dok je za kuće provedba nešto lakša.
SUFINANCIRANJE
- Nema kontinuiteta natječaja
- Model dodjele poticaja i subvencija za sunčane elektrane 'najbrži prst' nije dobar
- OIE su integrirani u energetsku obnovu, a nisu postavljeni kao samostalni projekti
- Neujednačen način provedbe natječaja, pravno nije jasno što je prihvatljivo, a što nije
- Premali financijski iznos na nadolazećim javnim pozivima – trenutno je 1.200 zgrada spremno s projektima za energetsku obnovu, a omjer je 12:1, što znači da se većina njih trenutno ne može obnoviti uz sufinanciranje
OPERATIVNO DJELOVANJE
- Financiranje - spomen povećanja pričuve u višestambenim zgradama nailazi na otpor, isplativost velikih projekata je upitna jer je povrat na investiciju 20 do 30 godina
- Tehnologija dizalica topline nije jednostavna - nekretnina na jednoj katastarskoj čestici, a bušotine na susjednim česticama, ovo se prema trenutnim propisima smatra puna rekonstrukcija
- Problem javne uprave – predug je period od kada se mora izraditi projekt do objave i prijave na natječaj i sama provedba
- Mnogo je krovova u Jadranskoj Hrvatskoj na koje se mogu ugraditi solari na zgradama. Mnogi investitori bi išli u zakup na razdoblje od 10 godina. A za to treba 100-postotna suglasnost suvlasnika.
- Zgrada nema OIB. Tko je nositelj elektrane? Problem s najmom. Gotovo nemoguća situacija da se postavi solar. 'Potrošna voda' nije isplativa.
- Nedostaje stručnoga kadra. Građani ne znaju kome mogu vjerovati.
BIZNIS MODEL
- Nemamo razvijen ESCO model
- Nema tipskih modela solarnih elektrana za građane koji imaju kuću ili stan
Suma summarum, nakon svih informacija koje je ZGRADOnačelnik.hr dobio od partnera projekta, ali i od (su)vlasnika zgrada i kuća, zaključuje se da je potrebno poraditi na informiranosti (pojačati saznanja o problematici), definirati principe odlučivanja s obzirom da je u višestambenim zgradama vrlo teško donijeti odluku u postotku koji se traži, te da treba olakšati financiranje projekata energetske obnove i implementacije OIE s obzirom da su vrlo skupi.
Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
ZGRADOnačelnik.hr u siječnju 2022. pokrenuo je projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kroz koji zajedno s partnerima želimo pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i kuća te primjene obnovljivih izvora energije. Ipak, Europska unija postavila je iznimno visoke ciljeve koje zajedno moramo ostvariti kako bismo jednog dana živjeli i boravili u ljepšim i energetski učinkovitijim zgradama, gradovima. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada