- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

Rastuće cijene nekretnina i otežana dostupnost stanova potaknuli su izmjene Zakona o društveno poticanoj stanogradnji (POS). S novim mjerama, država planira povećati cjenovni prag POS stanova, uvesti financijske potpore mladima te aktivirati prazne stambene jedinice kroz program priuštivog najma. Hoće li ove promjene donijeti olakšanje građanima i ubrzati rješavanje stambenog pitanja?
Izazovi i prilike za POS stanogradnju
Rastuće cijene nekretnina u Hrvatskoj, koje su posljednjih godina dosegle rekordne razine, dovele su do ozbiljnih izazova u realizaciji Programa društveno poticane stanogradnje (POS). Unatoč tome, program je tijekom protekla dva desetljeća omogućio izgradnju 9.126 stanova u 296 objekata u 83 jedinice lokalne samouprave. Ukupna investicijska vrijednost tih projekata iznosi 648,5 milijuna eura, od čega je Republika Hrvatska putem poticajnih sredstava uložila 167,6 milijuna eura. Trenutačno se priprema dodatnih 732 stana u 18 gradova, od kojih je za 603 već izdana građevinska dozvola.
Međutim, izazovi su postali izraženiji zbog značajnog rasta cijena građevinskih materijala i usluga. Prema podacima Instituta IGH, prosječna cijena građenja od 2019. do 2023. godine povećala se za više od 50 posto, dok su prosječne cijene novih stanova porasle za 6,3 posto samo u prvoj polovici 2024. godine.
Valja napomenuti da je prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) prosječna cijena kvadrata novog stana (dakle, riječ je o općim podacima, bez obzira na prodavatelja) u razdoblju od 2019. do početka 2024. godine porasla ukupno 38 posto.
Upravo zbog svega navedenog, u drugoj polovici veljače 2025. godine na javnome savjetovanju bile su izmjene i dopune Zakona o društveno poticanoj stanogradnji donesenog još 2001. godine, koji se od tada mijenjano i dopunjavano devet puta.
Zašto su promjene nužne?
Cijene nekretnina u Hrvatskoj neprestano rastu od 2016. godine, a taj trend prisutan je i u većini država Europske unije. Početkom novog mandata Europskog parlamenta i Europske komisije donesena je odluka o podršci državama članicama u rješavanju stambene problematike kako bi se osiguralo priuštivo i održivo stanovanje za građane.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna cijena kvadratnog metra novih stanova koje prodaju trgovačka društva i pravne osobe (bez POS-a) u prvom polugodištu 2024. iznosila je 2.473 eura, dok je prosječna cijena kvadratnog metra POS stanova bila znatno niža, 1.360,22 eura.
Nadalje, istraživanja su pokazala da se čak 40 posto stambenog fonda u Hrvatskoj koristi u nestambene svrhe, dok je 25 posto ukupnog broja nekretnina (prema podacima iz 2021.) potpuno neiskorišteno. Analize EIZ-a, PwC-a i MMF-a pokazuju kako Hrvatskoj nedostaje između 230.000 i 286.000 stambenih jedinica, što dodatno otežava situaciju na tržištu nekretnina.
Koje su predložene mjere?
Kako bi se ubrzao nastavak POS programa i povećala dostupnost stanova, predlažu se ključne izmjene:
- povećanje maksimalne prodajne cijene POS stanova na 1.912 eura po četvornom metru kako bi se uskladila s realnim tržišnim uvjetima i omogućila provedba novih projekata
- isplata financijske potpore mladima do 45 godina kroz povrat dijela plaćenog poreza na kupovinu ili gradnju prve stambene nekretnine
- pokretanje programa priuštivog najma, kojim bi se aktivirali postojeći dugogodišnje prazni stanovi.
Kako će ove mjere koristiti građanima?
Donošenjem novog zakona otvara se mogućnost brže i efikasnije realizacije stambenih projekata. Povećanjem cjenovnog limita za POS stanove omogućit će se daljnja izgradnja po pristupačnim uvjetima, dok će financijska potpora mladima značajno olakšati kupnju ili gradnju prve nekretnine. Dodatno, aktivacija praznih stanova kroz priuštivi najam pružit će sigurnu i povoljniju alternativu građanima koji ne mogu riješiti stambeno pitanje na tržištu.
Financijska sredstva za provedbu mjera
Za provedbu novog zakona potrebno je osigurati:
- 52,8 milijuna eura godišnje za povrat dijela poreza pri kupnji prve nekretnine
- 3,6 milijuna eura za program priuštivog najma u 2025.
- 24,2 milijuna eura u 2026. i
- 48,5 milijuna eura u 2027. godini.
Što se osigurava novim mjerama
Nove mjere omogućit će prilagodbu POS programa aktualnim tržišnim uvjetima, ubrzati izgradnju pristupačnih stanova te povećati broj riješenih stambenih pitanja. Uz financijske poticaje i aktivaciju praznih stanova, značajno će se poboljšati dostupnost nekretnina za građane, čime će se dugoročno pridonijeti stabilnosti stambenog sektora u Hrvatskoj.
Sadržaj podržava Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN).
Pratite temu #POS, pronaći ćete korisne informacije. Sretno!
ZGRADOnačelnik.hr je početkom 2025. godine počeo provoditi projekt STANOVANJE PO MJERI koji će isticati ključne izazove priuštivog i održivog stanovanja, otvarati rasprave, nuditi rješenja te utjecati na poboljšavanje susjedskih odnosa, a što će u konačnici stvoriti bolje uvjete za život i potaknuti inovativna rješenja za stanovanje. Samo kroz priuštivo, održivo ali i stabilno (financijski i međuljudski) stanovanje možemo doći do STANOVANJA PO MJERI čovjeka.
Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Stanovanje po mjeri.
Projekt STANOVANJE PO MJERI podržavaju:
INSTITUCIONALNI PARTNERI
PARTNERI
ČLANOVI PROJEKTA
PRIJATELJI PROJEKTA
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada