- Podstanari 'iz pakla' - Što učiniti kad najmoprimac naruši vaša prava
- USPJEŠNA ZGRADA - Jedino što vrijedi u toj mikrocjelini su dobrosusjedski odnosi, razumijevanje i tolerancija
- Nova perspektiva POS-a: Rješavanje stambenog pitanja u Hrvatskoj
- Kako inovacije oblikuju budućnost energetske učinkovitosti i održive gradnje?
- Kako Hrvatska pretvara problem u sirovinu - gradonačelnici, direktori čistoća i stručnjaci u otvorenoj raspravi
- Labin sufinancira OIE za kućanstva
- Za 25 godina imat ćemo više stanova nego stanovnika
- Općina Belica sufinancira izradu glavnog projekta za solarne elektrane
- Općina Kaptol rješava stambeno pitanje mladim obiteljima
- Europska komisija i EIB pokreću paneuropski plan za pristupačno i održivo stanovanje

Novi europski Bauhaus inicijativa je koja je dobila ime po međunarodnom pokretu Bauhaus. Naime, prije više od stotinu godina, 1919. u Weimaru njemački je arhitekt Walter Gropius osnovao visoku školu za arhitekturu i oblikovanje, gdje se težilo stapanju arhitekture, umjetnosti i svakodnevnog života. Detaljnije o školi možete pročitati u Hrvatskoj enciklopediji, a sada saznajte nešto o Bauhausu 21. stoljeća čiji je koncept Europska komisija predstavila 15. listopada.
Što je Novi europski Bauhaus
Novi europski Bauhaus je inicijativa koja uključuje niz politika, mjera i mogućnosti financiranja, a sve je usko povezano s ostvarenjima ciljeva Europskog zelenog plana kojime se planira do 2030. godine energetski obnoviti 35 milijuna zgrada za što će se iz programa Obzor Europa, LIFE i Europskog fonda za regionalni razvoj izdvojiti oko 85 milijuna eura. Sve će to potaknuti zapošljavanje, a predviđa se da će se otvoriti oko 160 tisuća radnih mjesta.
Laički rečeno, Novi europski Bauhaus je inicijativa koja djeluje pomalo utopijski i vrlo ambiciozno, a trebala bi omogućiti svim građanima Europske unije kvalitetniji, bolji i održiviji životni prostor.
- Novi europski Bauhaus je začin i nadogradnja energetske obnove – tiče se svakoga od nas, svih struka i svih segmenata društva. Nije u pitanju ni samo energija ni samo klima. U pitanju je promjena paradigme razmišljanja i življenja u cilju dostizanja klimatske neutralnosti do 2050. To su i zgrade i mobilnost i digitalna infrastruktura, to je obnova naselja i blokova, to je poljoprivreda, to je dizajn – bilo modni bilo industrijski, to su naši svakodnevni izbori i svakodnevno ponašanje - piše na web stranicama Udruge Gradova.
Kreativna i i interdisciplinarna inicijativa Novi europski Bauhaus oblikuje buduće životne stilove spajajući:
- umjetnost
- kulturu
- društvenu uključenost
- znanost
- tehnogiju
Novi europski Bauhaus potiče osmišljavanje i izgradnju životnih prostora koji su:
- održivi
- uključivi
- zdravi
Prema onome što Novi europski Bauhaus promovira, atraktivni životni prostori su:
1. Uključivi i pristupačni
U njima se na temelju dijaloga među pripadnicima različitih kultura, disciplina, spolova i dobi stvaraju prilike za osmišljavanje boljeg prostora za sve. Oni podrazumijevaju i uključivije gospodarstvo s raspodjelom bogatstva i cjenovno pristupačnim prostorima.
2. Imaju održiva rješenja
Tu se omogućava dijalog između izgrađenog okoliša i ekosustava. U njima se primjenjuju regenerativni pristupi po uzoru na prirodne cikluse kojima se obnavljaju resursi i štiti bioraznolikost.
3. Omogućavaju iskustva
Nadilaze materijalnu dimenziju i nadahnuta su kreativnošću, umjetnošću i kulturom. U takvim se prostorima raznolikost slavi kao prilika da učimo jedni od drugih.
>>>Dosta je kukanja! Ulaganje u zgradu nije trošak, nego prilika za razvoj
Pilot projekti Novog europskog Bauhausa
Novi europski Bauhaus je ekološki, gospodarski i kulturni projekt usmjeren na objedinjavanje komponenti dizajna, održivosti, dostupnosti, cjenovne pristupačnosti i ulaganja. Ovim se projektom želi ubrzati transfomacija, između ostalog, sektora građevinarstva da bi se svim građanima omogućio pristup dobrima s manjim emisijama ugljika. Projekt je to i zaštite okoliša te gospodarstva koji bi ulaganjem kolektivnih napora potpomogao u postizanju ciljeva europskog zelenog sporazuma, a kako bismo zajedno izgradili budućnost koja je održiva, inkluzivna te pronašli rješenja za probleme svakodnevnice.
Osim svega navedenog, kroz Novi europski Bauhaus najavljuje se pet pilot projekata, a riječ je o projektima u području kulturne baštine, klimatski neutralne izgradnje, učinkovite uporabe energije i/ili preuzimanja inovativnih rješenja u društvu. Moraju biti u skladu s načelima NEB-a (održivost, uključivost, estetika). Za to je otvoren Poziv na koji se prijedlozi projekata mogu dostaviti do 25. siječnja 2022. godine.
Pilot projekti trebaju biti usmjereni na:
- misiju
- multidisciplinarni proces suradnje svih dionika i građana (arhitektura, umjetnost, dizajn, inženjerstvo, prostorno planiranje, obrtništvo, tehnologija, društvene znanosti i dr.)
- imati ambiciozan provedbeni plan
- inovativna rješenja potkrijepljena studijama izvodljivosti
- dokaze o razvijenim odnosima s odgovarajućim nadležnim vlastima vezano za dozvole, prava korištenja, financiranje, procjenu utjecaja
Poziv za ovaj pilot projekt možete pogledati ovdje, a više o inicijativi Novi europski Bauhaus možete pročitati na stranicama Europske komisije.
Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.
Drugi mediji/portali mogu preuzeti najviše 50 posto teksta objavljenog na ZGRADOnačelnik.hr-u uz navođenje poveznice na originalni tekst. Pročitajte više o uvjetima korištenja i autorskom pravima.
- VRIJEME JE ZA KORAK NAPRIJED
VELIKA ANKETA - Što znamo o novim pravilima za zgrade?
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - siječanj/veljača/ožujak 2025.
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada