- Nova POS zgrada u Đurđevcu: Stanovi za najam i kupnju uz povoljnije uvjete
- USPJEŠNA ZGRADA - Predstavnica suvlasnika koja ima vremena za sve, čak i kućne popravke
- "Otpad više nije smeće nego resurs!"
- Zbog cijena gradnje i izmjena Zakona, projekt iz Programa POS-a u Zagrebu doživljava promjene
- Umag sufinancira projektnu dokumentaciju, opremu i radove za sunčane elektrane
- Kriza stanovanja u Europi: Kako Europska unija odgovara na izazove
- Energetska budućnost Hrvatske: Baterijska pohrana i fleksibilnost kao ključ za niže cijene energije
- POREZ NA NEKRETNINE - tko, kada i kako MORA prijaviti svoju nekretninu Poreznoj upravi
- Podstanari 'iz pakla' - Što učiniti kad najmoprimac naruši vaša prava
- Kroz STEM do ravnopravnosti: Kako potaknuti djevojke da biraju karijere u energetici

Cilj nacionalnog centra za obuku je osnažiti sve relevantne dionike u procesu obnove zgrada dokazivanjem svih koristi obnove zgrada prema nZEB standardu.
Osniva se Nacionalni centar za obuku za zgrade gotovo nulte energije (nZEB). Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za taj projekt potpisan je početkom lipnja, a projekt je financiran iz programa 'Energija i klimatske promjene' u sklopu Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014. – 2021. godine.
Cilj nacionalnog centra za obuku je osnažiti sve relevantne dionike u procesu obnove zgrada dokazivanjem svih koristi obnove zgrada prema nZEB standardu. Centar će se uspostaviti u obnovljenoj zgradi Energetskog Instituta Hrvoje Požar koja će biti pokazni primjer primjene suvremenih tehnologija koje se ugrađuju prilikom obnove postojećih zgrada prema nZEB standardu.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,6 milijuna eura, a provodi ga Energetski institut Hrvoje Požar u suradnji s Građevinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.
Ravnatelj Energetskog instituta Dražen Jakšić je prilikom potpisivanja ugovora kazao da se se ovim projektom prikazati i podijeliti s najširom stručnom zajednicom rješenja koja će stručnjaci obje institucije razviti kroz ovaj projekt.
Cijeli proces obnove će se detaljno pratiti i dokumentirati, a što će poslužiti kao primjer u programu obuke jer će Institut biti prva javna zgrada obnovljena na ovako sveobuhvatan način u Republici Hrvatskoj.
Uz samu primjenu zelenih energetskih tehnologija:
- elektrifikacija sustava grijanja i hlađenja putem dizalice topline koja koristi plitki geotermalni izvor
- integrirana fotonaponska elektrana na krovu i fasadi
- spremnici energije
- učinkovita rasvjeta
želja im je u projekt uključiti i e-mobilnost, koja je svakako budućnost prometa, kao i ostvariti potpunu digitalizaciju svih navedenih tehničkih podsustava koje zgrada koristi. Na ovaj način, projekt će biti pokazni primjer dvostruke tranzicije – zelene i digitalne.
Inače, program 'Energija i klimatske promjene' za Hrvatsku izraz je europske suradnje sveden na vrlo konkretnu mjeru. Dio je šireg paketa Darovnice EGP-a i Norveške za Hrvatsku, ukupne vrijednosti 103,4 milijuna eura, a koji uključuje i pravosuđe, inovacije, civilno društvo i obrazovanje. Sve zemlje-donatori dio su europskog unutarnjeg tržišta.
Glavni cilj programa 'Energija i klimatske promjene' (eng. Energy and Climate Change – ECC) je povećanje korištenja energetskih tehnologija s manjom emisijom ugljika i povećanu sigurnost opskrbe energijom u Hrvatskoj, što je sukladno ključnim ciljevima Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Norveškog financijskog mehanizma.
Područja programskog fokusa uključuju:
- obnovljivu energiju
- energetsku učinkovitost
- energetsku sigurnost
- ublažavanje efekta klimatskih promjena
- prilagodbu na klimatske promjene
Posebna pažnja u provedbi programa u Hrvatskoj usmjerena je na mjere energetske učinkovitosti i podršku korištenja obnovljivih izvora energije, uključujući geotermalnu energiju, energiju mora i energiju sunca.
Zgrade gotovo nulte energije nZEB
Zgrade su veliki pojedinačni potrošači energije i zagađivači okoliša. Procjenjuje se da su u Europskoj uniji zgrade odgovorne za 40 posto potrošnje energije i 36 posto emisije CO2 zato su postavljeni novi kriteriji za njihovu gradnju.
Cilj EU je smanjenje emisije CO2 od čak 80-95 posto do 2050. godine (prema dugoročnoj viziji za klimatski neutralnu Europu do 2050. godine) koja će se etapno provoditi.
Konačni cilj Europske unije je klimatski neutralna Europa do 2050. godine, a gradnja zgrada gotovo nulte energije u velikoj mjeri tome doprinosi.
Što je nZEB?
Zgrada gotovo nulte energije odnosno nZEB (nearly zero-energy building) je zgrada vrlo visokih energetskih svojstava. Koristi vrlo nisku količinu energije, koja se u značajnoj mjeri dobiva energijom iz obnovljivih izvora uključujući onu koja se proizvodi na samoj zgradi ili u njezinoj blizini.
Zgrada gotovo nulte energije (nZEB) ima neke od sljedećih prednosti u odnosu na ostale zgrade:
- doprinosi očuvanju klime te koristi obnovljive izvore energije (sunca, vode, tla, zraka...) za svoje energetske potrebe
- projektirana je prema specifičnim klimatskim i lokacijskim uvjetima, s mogućim najpovoljnijim oblikom zgrade za uštedu energije te relativne orijentacije prema suncu kojom može povećavati ili ograničavati količinu sunčeve svjetlosti i topline
- ima znatno niže troškove za korištenje energije
- minimalno 30 posto godišnje isporučene energije se proizvodi iz obnovljivih izvora energije, najbolje na samoj zgradi ili u njezinoj blizini i u slučaju kad je najmanje 60 posto godišnje isporučene energije za rad tehničkih sustava u zgradi podmireno iz učinkovitog sustava centraliziranog grijanja, odnosno učinkovitog sustava centraliziranog grijanja i hlađenja, koji upotrebljava:
- najmanje 50 posto obnovljive energije
- 50 posto otpadne topline
- 75 posto topline dobivene kogeneracijom ili
- 50 posto kombinacije takve energije i topline
- sadrži energetski vrlo učinkovite sustave za zagrijavanje/hlađenje svježeg/filtriranog zraka bez vanjskih zagađivača, prašine i alergena, izuzetne ugode zraka, a radi čega nema zdravstvenih problema, niti potrebe za čestim čišćenjem
- koristi pametne tehnologije upravljanja tehničkim sustavima zgrade, dakle automatizacije i upravljanja zgradom, podešavanja i nadzora, za tehničke sustave ili njihove dijelove
- za njenu gradnju se primjenjuju optimalni standardni ili najsuvremeniji građevni materijali i elementi te s ciljem korištenja onih koji zadovoljavaju kriterije zelene i održive gradnje (kružnog gospodarstva)
- zahtijeva manje održavanja i ima duži životni vijek nego ostale, jer su građevni materijali i uređaji pažljivije odabrani i ugrađeni
- osigurana su rješenja za kontrolu insolacije, osunčavanja unutrašnjosti zgrade (korištenja upada sunčevih zraka) te treba biti pažljivo projektirana da koristi prirodnu dnevnu svjetlost za energetske potrebe prema principima projektiranja pasivne kuće
- koristi energetski učinkovite potrošače električne energije (uređaje i rasvjetu)
- razina buke u interijeru je vrlo niska jer ima vrlo dobro izolirane zidove, zgrada je odgovarajuće zrakopropusnosti te ima adekvatnu stolariju (obzirom na tražene karakteristike i način ugradbe)
- potrošnja vode je manja jer je zgrada opremljena kontrolama protoka vode na izljevnim mjestima, ima spremnike za kišnicu te ima neprekidno toplu vodu
- višak proizvedene energije se može koristiti za punjenje električnih automobila, bicikala ili dodatnih električnih uređaja
- pametna je investicija u slučaju prodaje jer je sagrađena prema najsuvremenijim zahtjevima te uz male troškove, i veliku klimatsku udobnost koju pruža, će postizati više cijene na tržištu nekretnina
- vrhunskog dizajna, vrhunske tehnologije, visoke energetske učinkovitosti i održivosti, nZEB sigurno znači zadovoljstvo vlasnika da ima zgradu budućnosti
Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.
- VRIJEME JE ZA KORAK NAPRIJED
VELIKA ANKETA - Što znamo o novim pravilima za zgrade?
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - siječanj/veljača/ožujak 2025.
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada