- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je na javnom savjetovanju Pravilnik o kućnom redu u zgradama. Savjetovanje traje do 20.04.2025., a očekuje se da će izvještaj sa savjetovanja biti objavljen do 20.05.2025.. Pozivamo sve da se uključe u javnu raspravu!
U Zakonu o upravljanju i održavanju zgrada nalazi se dio o Kućnome redu:
Kućni red
Članak 31.
(1) Kućni red zgrade sastoji se od općih i posebnih pravila.
(2) Suvlasnici i svi koji se koriste zgradom obvezni su pridržavati se kućnog reda.
(3) Suvlasnik je odgovoran za pridržavanje kućnog reda za sve treće osobe koje se koriste njegovim posebnim dijelom zgrade ili su kod njega u posjetu.
(4) Nepridržavanje pravila kućnog reda smatra se neurednim izvršavanjem obveza iz međuvlasničkog ugovora.
(5) Ministar nadležan za prostorno uređenje i graditeljstvo pravilnikom propisuje opća pravila kućnog reda koja se odnose na korištenje zajedničkih prostora u zgradi, dopuštenu razinu buke u korištenju posebnih dijelova zgrade, sprječavanje skupljanja otpada u posebnim dijelovima zgrade, satnicu kućnog mira, kao i odstupanja u iznimnim slučajevima, obveze vlasnika stanova koji iznajmljuju svoje stanove te po potrebi i druga pitanja.
Povrede kućnog reda
Članak 32.
(1) Svaki suvlasnik koji primijeti povredu kućnog reda može takvu povredu dokumentirati na primjeren način i zatim inicirati prikupljanje potpisa ili izjašnjavanje elektroničkom poštom, uz dokaz identiteta ili s kvalificiranim elektroničkim potpisom na obrazloženu odluku, kojom će suvlasnici takvu odluku potvrditi.
(2) Povreda kućnog reda utvrđena je kada suvlasnici koji imaju natpolovičnu većinu potpišu ili potvrde elektroničkom poštom, uz dokaz identiteta ili s kvalificiranim elektroničkim potpisom, odluku o nepridržavanju pravila kućnog reda.
(3) Upravitelj zgrade će, nakon što je donesena odluka iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev jednog suvlasnika, uputiti opomenu o obvezi pridržavanja kućnog reda onome suvlasniku koji se ne pridržava kućnog reda.
(4) Ako se radi o povredi kućnog reda trajnije naravi, u opomeni je potrebno odrediti rok za otklanjanje povrede.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka nova opomena može se uputiti nakon isteka roka za izvršenje obveze.
(6) Upravitelj zgrade obvezan je uputiti opomenu iz stavka 3. ovoga članka u roku od deset radnih dana od zaprimanja zahtjeva.
(7) Međuvlasničkim ugovorom moguće je propisati obvezu plaćanja naknade za povrede kućnog reda.
(8) Ako međuvlasnički ugovor sadrži klauzulu iz stavka 7. ovoga članka, upravitelj zgrade će suvlasniku kojem u razdoblju od dvije godine uputi tri opomene, uz treću i svaku sljedeću opomenu u tom razdoblju izdati odluku o naknadi za nepridržavanje kućnog reda.
(9) Naknada iz stavka 7. ovoga članka može se propisati u međuvlasničkom ugovoru u rasponu od 50,00 do 500,00 eura.
(10) Odluku o naplati naknade iz stavka 8. ovoga članka provodi upravitelj zgrade na temelju odluke natpolovične većine suvlasnika.
(11) Naknada iz stavka 9. ovoga članka uplaćuje se na račun zajedničke pričuve.
(12) Opomene iz stavka 3. ovoga članka unose se u Registar zajednica suvlasnika na zahtjev upravitelja zgrade.
(13) Opomene iz stavka 3. ovoga članka brišu se iz Registra zajednice suvlasnika nakon proteka dvije godine od unosa u Registar zajednica suvlasnika.
PRAVILNIK O KUĆNOM REDU U ZGRADAMA (e-savjetovanje)
Predmet pravilnika
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se opća pravila kućnog reda koja se odnose na korištenje zajedničkih prostora u zgradi, dopuštenu razinu buke u korištenju posebnih dijelova zgrade, sprječavanje skupljanja otpada u posebnim dijelovima zgrade, satnicu kućnog mira, kao i odstupanja u iznimnim slučajevima, obveze vlasnika stanova koji iznajmljuju svoje stanove te druga pitanja.
Korištenje zajedničkih i posebnih dijelova zgrade
Članak 2.
(1) Vlasnici stanova, poslovnih prostora i drugih posebnih dijelova zgrade, najmoprimci, zakupnici, privremeni i povremeni korisnici zgrade (dalje: Korisnici) dužni su sve dijelove zgrade koristiti pažnjom dobrog gospodara, pazeći da svojim korištenjem ne ometaju druge Korisnike u njihovu korištenju.
(2) Korisnici su obvezni čuvati posebne dijelove zgrade od oštećenja, a zajedničke dijelove i uređaje koristiti u skladu s njihovom namjenom.
(3) Korisnici su obvezni voditi brigu o svojim posebnim dijelovima kako ne bi nastala šteta drugim suvlasnicima te pažljivo koristiti zajedničke dijelove i uređaje i paziti na njihovu čistoću.
(4) Svaki suvlasnik obvezan je predstavniku suvlasnika dostaviti ime, prezime i kontakt svojih najmoprimaca.
Korištenje balkona, lođa i terasa
Članak 3.
(1) Cvijeće, odnosno drugo bilje i raslinje koje se nalazi balkonu, terasi, lođi, vrtu odnosno u drugom posebnom ili zajedničkom dijelu zgrade mora se držati u posudama koje zadržavaju vodu i koje su osigurane od pada.
(2) Cvijeće i raslinje iz stavka 1. ovoga članka zalijeva se na način da voda ne oštećuje balkone, prozore, pločnik i pročelje zgrade.
(3) Korisnici su dužni osigurati da zasađeno cvijeće odnosno drugo bilje i raslinje ne ošteti balkone, terase odnosno lođe.
(4) Korisnici ne smiju, prolijevati tekućine, isprašivati posteljinu, tepihe ili krpe te bacati predmete, opuške i slično kroz prozore, vrata, balkone i lođe zgrade.
Vrata i prozori
Članak 4.
(1) Vrata, prozori odnosno kapci koji se otvaraju prema javnoj prometnoj površini ne smiju položajem ometati prolaznike.
(2) Za vrijeme padalina, vjetra i temperatura nižih od 0 stupnjeva celzijusa, prozori i vrata zajedničkih dijelova zgrade trebaju biti zatvoreni.
Imisije
Članak 5.
Zajednički ili posebni dijelovi zgrade u kojima se stvara dim, prašina, mirisi ili buka, svjetlosno zagađenje, odnosno bilo kakve druge imisije, moraju biti odgovarajuće izolirani odnosno uređeni i to na način da se ne ometa stanovanje niti ne ugrožava zdravlje korisnika, odnosno da se spriječi širenje imisija.
Ogrjev, drva i opasne tvari
Članak 6.
(1) Na zajedničkim balkonima, terasama ili lođama te na zajedničkim stepenicama i predprostorima nije dopušteno držanje drva, ugljena ili tekućeg ogrjeva.
(2) U zajedničkim i posebnim dijelovima zgrade nije dopušteno držati zapaljive, lako hlapljive ili opasne tvari i predmete.
(3) Cijepanje drva dozvoljeno je samo u posebno namijenjenoj prostoriji.
(4) Korisnici su obvezni uređaje za loženje i tekuće plinove koristiti isključivo u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita od požara.
Vodovodne i druge instalacije
Članak 7.
(1) Korisnici su obvezni vodovodne i sanitarne uređaje u posebnim dijelovima zgrade održavati u ispravnom i urednom stanju u skladu s važećim propisima.
(2) Korisnici su obvezni zimi provoditi mjere protiv smrzavanja vode u vodovodnim i drugim instalacijama i uređajima.
(3) Korisnici ne smiju bacati otpatke u zahodske školjke, sudopere, umivaonike i drugo.
Sprječavanje buke
Članak 8.
(1) Korisnici ne smiju vikom, glasnom glazbom, kućnim radovima ili na neki drugi način stvarati ili omogućiti stvaranje neprimjerene buke ili narušavati red i mir u zgradi.
(2) Korisnici posebno ne smiju poduzimati radnje koje remete kućni red i mir radnim danom u razdoblju od 15 do 17 sati te od 22 do 7 sati, a neradnim danom odnosno vikendom i blagdanom od 13 do 17 sati te od 22 do 9 sati.
(3) U razdoblju iz stavka 2. ovoga članka razina buke treba biti ograničena kako se ne bi čula izvan stana odnosno prostorije.
(4) Korisnici mogu prilikom održavanja jednogodišnjih proslava, postupiti drugačije od odredbi iz stavka 1. i 2. ovoga članka, ako najave proslavu dva dana prije njezina održavanja i ako proslava ne traje duže od ponoći.
(5) Odlukom suvlasnika može se i na drugi način urediti vrijeme dnevnog i noćnog odmora iz stavka 2. ovoga članka te održavanje proslava iz stavka 4. ovoga članka.
Radovi na posebnim dijelovima zgrade
Članak 9.
(1) Prilikom izvođenja radova na posebnim dijelovima zgrade suvlasnici su dužni pridržavati se propisa iz područja prostornog uređenja i gradnje te odredaba ovoga Pravilnika.
(2) Prilikom izvođenja radova na posebnim dijelovima zgrade suvlasnici su dužni na primjeren način, minimalno dva dana prije početka radova, obavijestiti druge suvlasnike i korisnike o vrsti radova, početku i očekivanom trajanju izvođenja radova.
(3) Izvođenje radova u posebnim dijelovima nije dopušteno u razdoblju od 22 do 7 sati, a neradnim danom odnosno vikendom i blagdanom od 22 do 9 sati.
(4) Za vrijeme izvođenja radova u zgradi može se privremeno zauzeti primjereni dio zajedničkog dvorišta za smještaj građevinskog i drugog materijala, uz dogovor s predstavnikom suvlasnika.
Kućni ljubimci
Članak 10.
(1) U posebnim dijelovima zgrade dozvoljeno je držanje kućnih ljubimaca u skladu s propisima koji uređuju zaštitu životinja i općim aktima predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave.
(2) Korisnici su obvezni počistiti svaki oblik izmeta ili drugih ostataka iza svojih kućnih ljubimaca sa svih dijelova zgrade i okućnice zgrade te se brinuti da njihovi kućni ljubimci ne uznemiravaju ostale stanare.
Korištenje zajedničkih dijelova i uređaja stambene zgrade
Članak 11.
(1) Korisnici su obvezni zajedničke dijelove i uređaje u zgradi te okućnicu zgrade koristiti u skladu s namjenom i važećim propisima te na način da se čuva red, mir i čistoća.
(2) Zajednički dijelovi i uređaji zgrade su dijelovi i uređaji određeni zakonom kojim se uređuje upravljanje i održavanje zgrada odnosno oni koji su određeni kao zajednički međuvlasničkim ugovorom.
(3) Na uličnim pročeljima balkona, lođa i terasa ne smije se postavljati tende, roloe ili sjenila, osim ako natpolovičnom većinom suvlasnika nije odlučeno o njihovom jednoobraznom izgledu za cijelu zgradu.
Korištenje dizala
Članak 12.
(1) Korisnici su dužni voditi brigu o načinu korištenja dizala u zgradi, čuvati od oštećenja dijelove i uređaje dizala te su dužni brinuti o čistoći dizala.
(2) Korisnici su obvezni prilikom transporta građevinskog materijala koristiti dizala u skladu s njihovom nosivošću te paziti na čistoću i čuvati od oštećenja.
Ulazna vrata
Članak 13.
(1) Ulazna vrata zgrade moraju biti stalno zatvorena i osigurana električnom bravom ili zaključana.
(2) Svaki suvlasnik dužan je brinuti da ulazna vrata u zgradi budu zatvorena.
Kućne veže, stubišta, tavani i zajednički hodnici
Članak 14.
(1) Korisnici ne smiju u kućnim vežama, prolazima, zajedničkim hodnicima, terasama, tavanima i stubištima kao i na okućnici zgrade ostavljati bicikle, skutere, motocikle, romobile, ormare, kuhinjske aparate, kutije, vreće, obuću, otpad te druge stvari koje mogu izazvati požar ili narušavati okolni izgled.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, odlukom suvlasnika može se odrediti da se bicikli i romobili mogu ostavljati na za to prethodno predviđena mjesta u zajedničkom podrumu, tavanu, okućnici te hodniku pod uvjetom da slobodan prolaz u svakom trenutku mora iznositi najmanje 120 centimetara te da se poštuju svi propisi koji uređuju pristupačnost građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti kao i pravila o protupožarnoj zaštiti.
(3) Dječja i invalidska kolica mogu se ostavljati u zajedničkim prostorijama na način da ne ometaju slobodan prolaz.
(4) U zajedničkim dijelovima zgrade mogu se držati uredno postavljene vaze sa cvijećem na način da se ne ometa kretanje osoba.
(5) U prostorima iz stavka 1. nije dozvoljeno bacanje otpadaka ili bilo kakvo onečišćavanje istih.
(6) Kućne veže, stubišta, prolazi i zajednički hodnici moraju biti osvijetljeni.
Zajednički podrum
Članak 15.
(1) Ulazna vrata u zajednički podrum moraju biti zaključana, osim ako suvlasnici nisu drukčije odredili.
(2) U zajedničkom podrumu nije dozvoljeno držati lako zapaljive stvari i tekućine.
(3) Suvlasnici su dužni skloništa u zgradi koja su upisani kao zajednički dijelovi zgrade održavati u funkcionalnom stanju u skladu s propisima koji uređuju područje civilne zaštite.
Opasna mjesta u zgradi
Članak 16.
(1) Opasna mjesta u zgradi su: strojarnica dizala, krov, neprohodne terase, tavan, skloništa i drugi dijelovi zgrade koja nisu predviđena za svakodnevni boravak ljudi.
(2) Pristup opasnim mjestima u zgradi dozvoljen je samo ovlaštenim osobama i predstavniku suvlasnika, osim ako suvlasnici natpolovičnom većinom ne odluče drugačije.
(3) Ovlaštene su one osobe koje poduzimaju radnje na otklanjanju kvarova, nedostataka ili rekonstrukcije temeljem posebnih odluka ili ugovora o održavanju.
(4) Osim osoba iz stavka 2. ovoga članka, ovlaštene osobe za pristup skloništima mogu biti i osobe koje imaju ugovor o zakupu skloništa.
(5) Ostale osobe imaju pristup samo u pratnji osoba iz stavka 2. ovoga članka.
(6) Ključevi od vrata prema opasnim mjestima nalaze se kod predstavnika suvlasnika, osim ako suvlasnici natpolovičnom većinom ne odluče drugačije.
(7) Ulazna vrata na tavan moraju biti stalno zaključana.
(8) Na tavanu je zabranjeno držanje bilo kakvih stvari osim onih koje služe za potrebe održavanja tavana.
(9) Izuzetak od opasnih mjesta je tavan u kojem se nalaze odvojena spremišta suvlasnika, za koja vrijede ista pravila kao za podrum.
(10) Na tavanu nije dopušteno pušenje i upotreba otvorenog plamena.
Zajedničke prohodne terase
Članak 17.
Korisnici posebnih dijelova mogu koristiti zajedničke prohodne terase u skladu s odlukom suvlasnika, odnosno međuvlasničkim ugovorom.
Zajednički prostori
Članak 18.
Zajednički prostori kao što su dvorište, prostorije za sastanke, sušionice, praonice, bazeni, biciklarne i slično mogu se koristiti isključivo u skladu s njihovom projektiranom namjenom, te u skladu s odlukom suvlasnika o načinu njihova korištenja.
Članak 19.
(1) Korisnici su dužni održavati čistoću stubišta, hodnika i ostalih zajedničkih dijelova te ih čuvati od oštećenja.
(2) Zajedničko dvorište i okućnica ne smiju se koristiti za:
- trajni smještaj građevinskog i drugog materijala, otpadaka i slično
- uznemiravanje korisnika zgrade stvaranjem buke
- pranje vozila
- parkiranje vozila na način da se onemogućava ulazak i izlazak drugih vozila
- samovoljno ograđivanje ili blokiranje zajedničkog dijela za osobno parkiranje vozila ili smještaj stvari.
Uklanjanje snijega i leda na zajedničkim dijelovima zgrade
Članak 20.
Korisnici su dužni organizirati čišćenje snijega i leda s krovova i pločnika, odnosno provesti radnje radi sprječavanja nastanka štete drugim korisnicima zgrade i trećim osobama u svezi sa snijegom i ledom na svim površinama koje se nalaze na građevinskoj čestici zgrade.
Povrede kućnog reda
Članak 21.
Za nepridržavanje odredbi kućnoga reda propisuju se novčane naknade u skladu s odredbama Zakona o upravljanju i održavanju zgrada i međuvlasničkog ugovora.
Posebna pravila
Članak 22.
(1) Posebna pravila kućnog reda donose suvlasnici natpolovičnom većinom suvlasnika u skladu sa Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada.
(2) Posebna pravila kućnog reda donose suvlasnici natpolovičnom većinom suvlasnika u skladu sa Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada i koja ne smiju biti u suprotnosti s općim pravilima.
Prijelazna i završna odredba
Članak 23.
Nakon donošenja posebnih pravila kućnog reda iz članka 22. ovoga Pravilnika upravitelji zgrade dužni su ista u roku 90 dana od donošenja postaviti u svim zgradama kojima upravljaju u obliku fiksne zidne ploče za trajno izlaganje u zajedničkom prostoru zgrade kako bi bila vidljiva i čitljiva svakomu tko ulazi u zgradu.
Članak 24.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada
Prijavite se na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako biste na vrijeme saznali sve što je važno!
Ako ne znate kako riješiti problem u zgradi, potrebna vam je pomoć ili pak samo želite motivirati i educirati susjede, proučite naše savjetodavne i druge usluge te nam se slobodno javite mailom za daljnje dogovore.
TREBAM SAVJET
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada