registar stanova
Izvor: Freepik
ZGRADOnačelnik.hr
ZAŠTIĆENI NAJMOPRIMCI

Rješava se problem star 70 godina - izrađeni su Registar stanova i Program mjera

Krajem studenog je potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić predstavio provedbu Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske i odluke Ustavnog suda RH koji se odnosi na problem zaštićenih najmoprimaca star 70-ak godina. Odnosno, izvijestio je da je izrađen Registar stanova te Program mjera za koji će se uskoro pokrenuti i postupak javnog savjetovanja.

Uz potpredsjednika Vlade i ministra Branka Bačića konferenciji za medije prisustvovali su savjetnik ministra Tomislav Jukić, tajnica Kabineta Tajana Huzak, direktorica društva Državne nekretnine d.d. Mirela Habijanec, ravnatelj APN-a Dragan Hristov te zamjenica ravnatelja APN-a Josipa Tokić. 

Potpredsjednik Vlade i ministar Bačić istaknuo je da je Ministarstvo završilo izradu Registra stanova, odnosno centraliziranog popisa s podacima o svim stanovima u državi u vlasništvu ili suvlasništvu fizičkih i pravnih osoba u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci i zaštićeni podstanari. Na javni poziv Ministarstva zaprimljeno je ukupno 3.118 prijava koje se odnose na 2.158 nekretnina.

U tijeku je utvrđivanje činjenica svakog pojedinog zahtjeva, a procjena je da će ukupan broj zaštićenih najmoprimaca biti za otprilike 25 posto manji od ukupnog broja prijava, naveo je ministar i istaknuo da procjenjuju da će biti oko 1.500 do 1.600 nekretnina "za rješavanje".

Najviše je predanih zahtjeva - od 12 gradova u kojima je podneseno 90 posto zahtjeva - u Zagrebu (989) te u Splitu (437), a slijede Rijeka (153) i Dubrovnik (125).

Prijaviti su se trebali zaštićeni najmoprimci te vlasnici stanova, a za 1.151 nekretninu javila se samo jedna strana pa će se morati dodatno utvrđivati pravo stanje, naveo je ministar Bačić dodavši da je prosječna veličina stana u registru 65,6 metra četvornih.

Ustroj Registra prva je od tri faze provedbe Zakona, a u tijeku je donošenje Programa mjera. On će biti u javnom savjetovanju od 29. studenoga do 14. prosinca 2024. nakon čega će do kraja godine biti usvojen na Vladi, a potom s početkom iduće godine kreće treća faza provedbe zakona - operativna provedba Programa mjera.                                                       

Uspostavljen balans između interesa vlasnika stanova i zaštićenih najmoprimaca

Ministarstvo će do kraja siječnja 2025. strankama dostaviti potvrdu o upisu stana u Registar stanova, informativni letak koji sadržava kratki pregled opće mjere te programskih mjera, kao i pregled ostalih pripadajućih prava i obveza stranaka te službeni obrazac izjave o odabiru programske mjere.

Također, na internetskim stranicama Ministarstva do kraja siječnja 2025. bit će objavljen priručni kalkulator za izračun novčanih iznosa u okviru svake programske mjere uz jasnu naznaku mogućih odstupanja od stvarnih iznosa.

Zakonom je uspostavljen balans između interesa vlasnika stanova i zaštićenih najmoprimaca, pri čemu će se država značajno financijski izložiti kako bi se najmoprimcima riješilo pravo na stanovanje, pojasnio je ministar Bačić.

Predstavio je svih pet mjera iz Programa mjera - nagodba stranaka, isplata zaštićenog najmoprimca, useljenje u stan u vlasništvu države, zamjena stanova između vlasnika i države, država kupuje stan od vlasnika.

Kod nagodbe će se utvrđivati visina najma i neodređeno vrijeme trajanja najma, a kod isplate zaštićenog najmoprimca etalonska vrijednost stana bit će, ovisno o lokaciji, od 50.787 era do 60.945 eura plus 12.000 eura do 14.000 eura za svakog člana kućanstva.

Kod useljenja u stan u vlasništvu države zaštićeni najmoprimac plaća najamninu u iznosu od 2 eura po metru četvornom, pri čemu može i otkupiti taj stan po etalonskoj cijeni (1.195 eura po metru četvornom) na 20 godina bez kamata (definirano je da je stan za jednu osobu površine 35-42,5 metra četvorna, a na svakog člana kućanstva dodaje se 10 metara četvornih.

Ako dođe do zamjene stanova između vlasnika i države ili država kupi stan od vlasnika, zaštićeni najmoprimac koji živi u tom stanu plaćat će najam ili ga može otkupiti pod povoljnim uvjetima.

Do sada 20 isplata i iseljenja, do kraja godine još 45

Vlasnicima stanova će se s početkom iduće godine isplaćivati tržišna vrijednost najamnine a iznosi od 7,5 do 9,375 eura po metru četvornom, ovisno je li stan uz obalu, u Zagrebu ili u drugom dijelu Hrvatske, s tim da vlasnici stan mogu ili prodati ili zamijeniti s nekim drugim stanom u vlasništvu države.

Od mjera je i vlasnicima i najmoprimcima najzanimljivije useljenje u stan u vlasništvu države, a predstavljajući mjeru isplate zaštićenih najmoprimaca odnosno ukidanja statusa zaštićenog najmoprimca i iseljenje iz stana te njegovu predaju u posjed vlasniku, ministar Bačić je rekao kako je već poslano 75 ponuda zaštićenim najmoprimcima za isplatu i iseljenje, ukupne vrijednosti veće od 5 milijuna eura.

Do sada je izvršeno 20 isplata i iseljenja, do kraja godine planirano još 45, odnosno i prije početka provedbe Programa mjera (početak iduće godine).

Ministar Bačić je naveo i da država u vlasništvu ima 576 praznih stanova u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Splitu i Dubrovniku, koji su veći od 25 metara četvornih, i ne nalaze se u tavanskim ili podrumskim etažama zgrada, nakon uređenja bit će korišteni za provedbu zakona, odnosno bit će "važna podloga za rješavanje zahtjeva".

Predviđena je i gradnja u Zagrebu u Blatu stambeno-poslovne građevine sa 152 stana i 1 trgovinom te u Splitu na Sirobuji stambeno-poslovne građevine s trafostanicom s 58 stanova i 2 poslovna prostora. 

Za sve ostale detalje, pogledajte prezentaciju ministra Bačića.

Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.