stanovanje po mjeri
Izvor: Freepik
ZGRADOnačelnik.hr
STANOVANJE PO MJERI

Što je potrebno napraviti da se postigne stanovanje za dostojanstvo čovjeka

Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) organizirao je „diskusijsku radionicu“ na temu Stanovanje za dostojanstvo čovjeka u suradnji sa ZGRADOnačelnik.hr-om. Cilj ove radionice, odnosno rasprave, bio je govoriti o ključnim temama koje brinu javnost u dijelu stanovanja. Radionica se održala na Sveučilištu Algebra u Zagrebu. 

Iako je u Hrvatskoj visoka razina vlasništva nekretnine u kojoj se živi (91 posto), čime smo treći u Europi, dom je Hrvatima postao sve manje dostupan. Kupnja nekretnine postala je gotovo nemoguća, a najam se plaća kao suho zlato. Stoga je bilo nužno okupiti sve one dionike koji će govoriti o stanovanju u funkciji dostojanstva čovjeka.

Prije diskusijske radionice održane su tri prezentacije. 

Stambene zadruge

U prvoj prezentaciji je Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etično financiranje (ZEF), govorio o programima neprofitnih stambenih zadruga i istaknuo da su zadruge poslovne organizacije koje pripadaju svojim članovima, a cilj zadruga je zajednički rad za ekonomsku korist svih članova. Također je, među ostalim, Jeras istaknuo sedam osnovnih načela zadruga - dobrovoljno članstvo, demokratsko upravljanje, autonomija, solidarnost, edukacija članova, briga za zajednicu i suradnja s drugim zadrugama. 

Energetsko siromaštvo

Energetsko siromaštvo, iako nije izravno povezano s temom priuštivosti, ali jest s održivim stanovanjem, itekako je ključno za život i dostojanstvo čovjeka. Naime, energetsko siromaštvo znači da troškovi za energiju predstavljaju više od 10 posto prihoda kućanstva. S obzirom na sve veće troškove života, energetsko siromaštvo prijeti sve većem broju građana i ruši njihovo dostojanstvo. O utjecaju energetskog siromaštva na stanovanje u svojoj je prezentaciji govorila Miljenka Kuhar, izvršna direktorica Društva za oblikovanje održivog razvoja (DOOR).

Stanovanje po mjeri

Stanovanje nije samo krov nad glavom - ono oblikuje kvalitetu našeg života, naše odnose i zajednicu, o čemu su u svojoj prezentaciji govorile Jasmina Džanović i Ana Leko Vučković, suvlasnice ZGRADOnačelnik.hr-a. Hrvatska je među vodećima u EU po postotku vlasnika nekretnina, ali unatoč tome, suočavamo se s velikim izazovima u kvaliteti života. Mnoge obitelji žive u uvjetima koji nisu dostojni 21. stoljeća. Kako riješiti ovaj paradoks – biti vlasnik vrlo vrijedne imovine (ako je se uopće može priuštiti), a istodobno dozvoliti da ona propada i neadekvatno se održava. "Stanovanje po mjeri" je ključna tema za kvalitetu života, i potrebno je uočiti ključne izazove stanovanja, otvoriti rasprave i ponuditi rješenja te potaknuti bolje međuljudske odnose i financijsku stabilnost.

PREUZMITE PREZENTACIJE

Rasprava

Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava okupio je 30-ak stručnjaka iz brojnih sfera stanovanja - od bankara i agenata za nekretnine, do udruga civilnog društva, udruženja te predstavnika jedinica lokalne samouprave. Stručnjaci su raspravi govorili o važnosti priuštivog stanovanja te o nužnim koracima koji bi se trebali poduzeti u idućim godinama. Na raspravi je zaključeno: 

  • država mora postaviti čvršći zakonodavni okvir u segmentu stanovanja
  • nužno je educirati građane o stanovanju općenito, a ne samo o pravima i obvezama 
  • temelj razvoja i napretka su međuljudski i međususjedski odnosi
  • potrebno se pobrinuti za ranjive skupine građana
  • uloga civilnog društva mora biti veća
  • stambeno zadrugarstvo jedna je od poluga priuštivijeg stanovanja
  • moraju se jasno razlikovati socijalno i priuštivo stanovanje
  • da bi modeli financiranja ovakvih projekata bili učestaliji, mora postojati viša razina pravne sigurnosti.

- Želimo senzibilizirati stručnu i širu javnost za ovu temu, a koja bi mogla u idućim godinama biti presudna za ovu zemlju. Zašto je ova tema bitna ne samo za HHO, nego i za društvo općenito? Gdje god su povrijeđena ljudska prava, moramo intervenirati jer ljudsko dostojanstvo nema alternativu. A stanovanje je ključni temelj ne samo ljudskog prava, nego i dostojanstva - izjavio je potpredsjednik HHO-a Augustin Bašić

S obzirom na objavljeni Nacionalni plan stambene politike RH do 2030. godine, kao i izrečenog smjera kretanja javnih politika u budućnosti, kako u Hrvatskoj tako i na razini Europske unije, nadamo se da će stanovanje uistinu postati priuštivije. 

Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.