- Odvjetnik Ramljak - kako ćemo dokumentirati buku u zgradi?
- Što se tijekom ožujka 2025. radilo po pitanju obnovljivih izvora energije
- Što svaki upravitelj višestambene zgrade mora znati i što suvlasnici trebaju razumjeti
- Živimo u zgradama koje ne podnose potrese: Što možemo naučiti na primjeru jedne zgrade u središtu Zagreba?
- Ogroman interes javnosti za prijedlog Pravilnika o kućnome redu u zgradama
- Općina Kotoriba sufinancira obnovu fasada
- Veliki plan za stare kuće: Država priprema milijune eura za energetsku obnovu
- Pepeo kao nusprodukt vrijedan je resurs u građevinskoj industriji
- Koliko nas (zaista) košta održiva budućnost?
- Treba li predstavnik suvlasnika biti i domar/kućni majstor?

Višestambene zgrade predstavljaju jednu od najvažnijih kategorija u nacionalnim energetskim i klimatskim politikama. Revidirani Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan Republike Hrvatske za razdoblje do 2030. godine (NECP, ožujak 2025.) stavlja višestambene zgrade u sam vrh prioriteta kad je riječ o dekarbonizaciji, energetskoj učinkovitosti i korištenju obnovljivih izvora energije (OIE). Razlozi su višestruki - velik broj korisnika, zastarjela infrastruktura, veliki potencijal ušteda te izravan utjecaj na kvalitetu života građana.
Energetska obnova kroz Program ENU-3
Temeljni mehanizam za obnovu višestambenih zgrada u Hrvatskoj je Program ENU-3 - "Integralna obnova zgrada", koji predviđa provedbu dubinske, integralne i sveobuhvatne obnove zgrada uz postizanje značajnih energetskih ušteda, povećanje sigurnosti (npr. na potres i požar) te postavljanje temelja za daljnju dekarbonizaciju sustava grijanja i hlađenja.
NECP ističe ambiciozan cilj: obnoviti više od 11,5 milijuna četvornih metara do 2030. godine, pri čemu se značajan dio odnosi upravo na višestambene zgrade.
Integralna obnova znači:
- poboljšanje toplinske ovojnice zgrade (fasada, krov, prozori, vrata)
- ugradnju sustava za obnovljive izvore energije (dizalice topline, fotonaponski paneli, solarni kolektori)
- unaprjeđenje tehničkih sustava (grijanje, hlađenje, ventilacija)
- uvođenje sustava automatizacije i upravljanja potrošnjom energije (tzv. pametne zgrade).
Dekarbonizacija kroz obnovljive izvore energije
Dekarbonizacija višestambenih zgrada odvija se primarno kroz uvođenje obnovljivih izvora energije i ukidanje korištenja fosilnih goriva u sustavima grijanja i hlađenja.
NECP naglašava:
- Dizalice topline kao temelj nove energetske paradigme - naročito za zgrade povezane na sustave centralnog grijanja, ali i za individualne kotlovnice.
- Fotonaponski sustavi na krovovima zgrada za zajedničku i individualnu potrošnju, uz mogućnost stvaranja energetskih zajednica.
- Solarni toplinski sustavi za pripremu potrošne tople vode, posebno pogodni u primorskom i kontinentalnom dijelu s dobrim insolacijskim uvjetima.
Korištenje OIE uvjetovano je prethodnim unaprjeđenjem energetske učinkovitosti - nije dopuštena zamjena sustava grijanja bez prethodne sanacije ovojnice, čime se osigurava maksimalna učinkovitost novougrađenih sustava.
Grijanje i hlađenje - sustavno i automatizirano
NECP predviđa da sve zgrade s instalacijama grijanja ili hlađenja većim od 70 kW moraju imati redovite energetske preglede sustava. Također, zgrade s instalacijama većim od 290 kW moraju imati implementirane sustave automatizacije i upravljanja, gdje je to tehnički i gospodarski opravdano.
Za višestambene zgrade, to znači da se od upravitelja i suvlasnika očekuje viši stupanj angažmana, planiranja i investicija u sustave koji omogućuju nadzor potrošnje energije, pravodobno održavanje te pametno upravljanje potrošnjom.
Standardi nZEB i ZEB za višestambene zgrade
NECP podupire postizanje standarda nZEB (zgrada gotovo nulte energije), a u perspektivi i ZEB (nultoemisijskih zgrada). Za višestambene zgrade to znači:
- maksimalno iskorištavanje obnovljivih izvora energije
- vrlo niska potrošnja energije za grijanje i hlađenje
- vrhunska izolacija i kvalitetna gradnja/rekonstrukcija.
Ovi standardi postaju referentni okvir za sve novogradnje i obnovu, osobito kada se koristi javno sufinanciranje.
Posebni programi: potres, ranjive skupine, potpomognuta područja
NECP prepoznaje potrebu za diferenciranim pristupom višestambenim zgradama u posebnim okolnostima:
- Zgrade oštećene u potresu - imaju pravo na dodatno sufinanciranje kroz integraciju sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) te iz Fonda solidarnosti EU. Prioritet imaju zgrade u Zagrebu, Petrinji, Sisku i okolnim potresom pogođenim područjima.
- Zgrade na potpomognutim područjima i područjima posebne državne skrbi - za njih je osigurano 68,41 milijuna eura u okviru RePowerEU, a programom se predviđa obnova 387 zgrada do 2027. godine. Riječ je o višestambenim zgradama sa značajnim udjelom ranjivih skupina (niskih primanja, starije osobe, osobe s invaliditetom).
- Zgrade s ranjivim skupinama - energetska obnova provodi se u suradnji s centrima za socijalnu skrb, lokalnim upravama i upraviteljima zgrada. Osigurava se potpora bez financijskog opterećenja za korisnike.
Nova era zgrada
Višestambene zgrade u Hrvatskoj ulaze u novo desetljeće uz snažnu potporu države i EU za prijelaz prema energetskoj održivosti. Od energetskih ušteda, preko sigurnosti, do socijalne pravednosti - NECP nudi okvir koji, uz dobru provedbu, može značajno unaprijediti kvalitetu stanovanja u hrvatskim gradovima.
Suvlasnici i upravitelji višestambenih zgrada trebaju pravovremeno pratiti pozive, osigurati tehničku dokumentaciju te planirati investicije u smjeru dugoročne koristi za sve stanare.
Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.
ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije.
Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - travanj/svibanj/lipanj 2025.
- NOVI PROJEKT ZGRADONAČELNIK.HR-A
STANOVANJE PO MJERI - Priuštivo, održivo i stabilno!
- CEESEU-DIGIT 2025.
Konferencija o uspješnom energetskom i klimatskom planiranju
- NOVI ZAKON
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada