žene u energetici
Izvor: frimufilms/Freepik
ŽENE U ENERGETICI

Energetskim sektorom dominiraju muškarci. Je li vrijeme za promjene? Saznajte na konferenciji

Unatoč globalnim naporima za postizanje rodne ravnopravnosti, žene su i dalje značajno podzastupljene u energetskom sektoru. O tome će se govoriti na konferenciji "Tipping the Scale - Increasing Gender Equality in Europe's Energy Sector", koja će se održati 13. ožujka 2025. godine u Zagrebu, u prostorijama Europske komisije. No, prije toga, evo nekoliko konkretnih podataka.

Prema podacima Europskog instituta za ravnopravnost spolova, žene čine tek 26 posto radne snage u europskoj energetici, dok ih na upravljačkim pozicijama ima još manje. Ova neravnoteža nije samo pitanje socijalne pravde, već ima i ozbiljne ekonomske posljedice - Europski ekonomski i socijalni odbor procjenjuje da Europa godišnje gubi 370 milijardi eura zbog razlike u rodnoj zaposlenosti.

Hrvatska - korak naprijed, ali još uvijek ispod prosjeka

Kada se promatra stanje u Hrvatskoj, od 2018. do 2022. godine zabilježen je blagi porast udjela žena u energetici, s 23 posto na 24 posto. No to je i dalje ispod prosjeka regije Srednje i Istočne Europe, gdje je udio žena dosegao 28 posto. Zabrinjavajuće je da je u istom razdoblju udio žena na pozicijama višeg menadžmenta, poput članica upravnih odbora, opao, što ukazuje na dodatne izazove u postizanju rodne ravnoteže na višim razinama upravljanja. Ovi i mnogi drugi zanimljivi podaci prikazani su u izvješću "Žene u energetici 2.0: Rodna raznolikost u energetskom sektoru Srednje, Istočne i Jugoistočne Europe", koje su pripremili Boston Consulting Group i Women in Energy Association. 

Prema istraživanju objavljenom u publikaciji „Žene i muškarci u Hrvatskoj“, žene u sektoru opskrbe električnom energijom, plinom i klimatizacijom čine samo 22,1 posto zaposlenih, dok muškarci dominiraju sa 77,9 posto. Tak​ođer, razlika u plaćama između muškaraca i žena u Hrvatskoj iznosi 11,1 posto, dok se ta razlika u mirovinama penje na gotovo 30 posto.

Rodna neravnoteža u energetskom sektoru nije slučajna - ona je rezultat strukturnih prepreka koje su duboko ukorijenjene u društvo. Kako su istaknuli sudionici okruglog stola „Pogled u budućnost: Rodna perspektiva u pravednoj energetskoj tranziciji“, održanog u veljači 2024. godine na FER-u, jedan od glavnih problema jest nedostatak ženskih uzora u STEM područjima, ali i rodni stereotipi koji još uvijek odvraćaju djevojke od tehničkih zanimanja​. Nadalje, nedostatak rodno osviještenih politika zapošljavanja i nepostojanje sustavne podrške ženama u napredovanju unutar industrije dodatno otežavaju njihovu integraciju i napredak. Kultura sektora, koji je još uvijek percipiran kao "muško dvorište", te nedostatak uzora i programa usmjerenih na razvoj žena u energetici, također doprinose ovom problemu. A da strukturne prepreke doduše nisu stvar samo Hrvatske već i ostatka Europe, govori i Socialres u svom istraživanju.

„Žene dominiraju tamo gdje nema kapitala, moći i novca,“ istaknula je jednom prilikom prof. dr. sc. Nela Vlahinić s Ekonomskog fakulteta u Rijeci​ i osnivačica i predsjednica udruge XEnergy. Energetika, promet, financije i pravosuđe još uvijek su rezervirani za muškarce, dok su žene češće na čelu sektora poput obrazovanja, socijale ili zaštite okoliša. Čak i kad se žene odluče za karijeru u energetici, istraživanja pokazuju da ih „stakleni strop“ sprječava u napredovanju​. Na tehničkim fakultetima primjećuje se blagi rast broja studentica, no one se rjeđe odlučuju na nastavak akademske karijere ili upravljačke pozicije u industriji.

Iako se rodna ravnopravnost u poslovnom svijetu sve češće ističe kao prioritet, energetski sektor ostaje jedna od industrija u kojoj dominiraju muškarci.

Vrijeme je za promjene! Pridružite se konferenciji u Zagrebu

Da bi se adresirala ova neravnoteža, Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), uz medijsku podršku ZGRADOnačelnik.hr-a, organizira konferenciju "Tipping the Scale - Increasing Gender Equality in Europe's Energy Sector" (Povećanje rodne ravnopravnosti u europskom energetskom sektoru), koja će se održati 13. ožujka 2025. godine u Zagrebu, u prostorijama Europske komisije. Ovaj događaj pruža odličnu priliku za stručnjake i stručnjakinje iz cijele Europe da se okupe i rasprave o načinima povećanja zastupljenosti žena u energetskom sektoru. Program uključuje uvodna izlaganja, panel diskusije te prezentacije najboljih praksi i preporuka za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti.

Sudjelovanje na ovoj konferenciji pruža vam priliku za:

  • umrežavanje s profesionalcima iz industrije i razmjena iskustava
  • uvid u najnovija istraživanja i podatke o rodnoj ravnopravnosti u energetici
  • razmjenu najboljih praksi i strategija za napredak žena u sektoru.

Ne propustite priliku biti dio inicijative koja oblikuje budućnost žena u energetici i pridonosi stvaranju pravednijeg i uključivijeg radnog okruženja! 


KADA? U četvrtak, 13. ožujka 2025. s početkom u 09:30 h (registracija od 9:00 h)
GDJE? U konferencijskoj dvorani Kuće Europe, ul. Augusta Cesarca 4-6, Zagreb.

PRIJAVITE SE 

NAPOMENA: Sudjelovanje na konferenciji je besplatno za sve zainteresirane uz obaveznu prijavu putem online prijavnice. Konferencija se održava na engleskom jeziku.

IZ PROGRAMA:

09:00-09:30 Registration of participants

09:30-09:45 Introductory speeches

  • Miljenka Kuhar, Society for Sustainable Development Design (DOOR)
  • Višnja Ljubičić, Ombudsperson for Gender Equality
  • Carmen Gruber, Representation of the European Commission in Croatia

09:45-10:15 Keynote speaker

  • Višnja Ljubičić, Ombudsperson for Gender Equality

10:15-10:30 Comparative analysis of the gender policies in Croatia, Germany, Slovenia and Spain and policy recommendations

  • Kiara Groneweg, Women Engage for a Common Future

10:30-12:00 Gender dimension of public policies

  • Marija Lugarić, Croatian Parliament, Committee for Gender Equality
  • Rada Borić, City Assembly of the City of Zagreb, Committee for Gender Equality
  • Katarina Ivanković Knežević, Director for Social Rights and Inclusion DG EMPL
    • Moderator: Miljenka Kuhar, Society for Sustainable Development Design (DOOR)
12:00-12:30 Coffee break

12:30-14:00 Bridging Gaps: Gender, Education & Employment

  • Laura Musić, Finance Head South East Europe, SIEMENS Energy
  • Natalia Calavita, education project specialist, EIT RawMaterials
  • Ivana Krstanović Vinac, Croatian Employment Service
  • Anamarija Tkalčec, program manager Social justice and equal opportunities, CESI
14:00-15:00 Lunch break

15:00-16:00 Presentation of best practices and recommendations

  • Girls Go Circular – Ema Micevska and Natalia Calavita
  • Empowering Equality: The Role of Gender Advocacy in Advancing the Green Deal - Nataliia Revutska (NGO Women's Energy Club of Ukraine)
  • Energy Solidarity - WISE project - Paula Damaška, Zelena energetska zadruga
  • Funding in times of gender backlashes - Kiara Groneweg/Marilys Louver (WECF)
  • Gender and Precarity at the Energy Frontier in the Western Balcans - Dr. Giulia M. Mininni - GENERATE project - University od Manchester 

Tipping the Scale – Increasing Gender Equality in Europe's Energy Sector