Kako je Mali Lošinj uveo održivo rješenje za osvjetljenje
Izvor: Freepik
Pokret otoka
Projekt održive rasvjete

Kako je Mali Lošinj uveo održivo rješenje za osvjetljenje

Projekt zamjene javne rasvjete u Malom Lošinju predstavlja značajan korak prema održivom razvoju i energetskoj učinkovitosti lokalne zajednice. Kroz intervju s djelatnicima Grada Malog Lošinja, prezentirani su rezultati ovog opsežnog projekta, kojim je zamijenjeno 2464 svjetiljki.

Projekt je bio usmjeren prema smanjenju potrošnje energije, smanjenju svjetlosnog zagađenja te unapređenju kvalitete života građana. Kroz odgovore koje smo prikupili, donosimo prikaz postignutih ciljeva i izazova s kojima se Grad suočava u fazi evaluacije novog sustava javne rasvjete.

Kako ocjenjujete rezultate završenog projekta mijenjanja javne rasvjete u Malom Lošinju gdje je promijenjeno 2464 svjetiljke? Ako je to moguće provjeriti u ovoj fazi monitoringa i evaluacije, jesu li postignuti ciljevi s obzirom na smanjenje zagađenja?

Rezultate završenog projekta mijenjanja javne rasvjete u Malom Lošinju, gdje je promijenjeno 2464 svjetiljke, možemo ocijeniti kao vrlo pozitivne. Ključni ciljevi projekta, koji uključuju smanjenje potrošnje energije i smanjenje svjetlosnog zagađenja, očito su na dobrom putu. Energetska učinkovitost: Novi sustav rasvjete, koji koristi energetski učinkovitije svjetiljke, značajno je smanjio potrošnju električne energije. Ovo ne samo da utječe na smanjenje troškova, već i doprinosi smanjenju emisija CO2.

Smanjenje svjetlosnog zagađenja: Implementacijom modernih svjetiljki, svjetlost je bolje usmjerena, što je rezultiralo smanjenjem svjetlosnog zagađenja u okolini. Očekuje se da će to imati pozitivan utjecaj na lokalnu faunu i floru. Kako bi se u potpunosti potvrdili ovi rezultati, potrebno je provesti daljnje analize i monitoringe potrošnje energije i razine svjetlosnog zagađenja, ali preliminarni podaci sugeriraju da su postavljeni ciljevi ostvareni. U cjelini, projekt se može smatrati uspješnim korakom prema održivijem i sigurnijem urbanom okruženju.

Na koji način nova energetski učinkovita rasvjeta utječe na kvalitetu života građana u naseljima gdje su svjetiljke zamijenjene? Postoje li ikakve povratne informacije od građana?

Sustav javne rasvjete još uvijek je u fazi evaluacije, a građani i dalje mogu dojavljivati poteškoće ili potrebu za dodatnim podešavanjem javne rasvjete. Isto tako, javna rasvjeta doprinosi smanjenju potrošnje energije, što će omogućiti da više sredstava ostane u proračunu za realizaciju drugih projekata koji će dodatno unaprijediti kvalitetu života naših građana.

Kako su nova rasvjetna tijela, koja su energetski učinkovitija, doprinijela smanjenju troškova održavanja i potrošnje energije u gradskom proračunu?

U vezi s održavanjem ugrađenih rasvjetnih tijela, provodi se redoviti monitoring, a nastavlja se i s otklanjanjem skrivenih nedostataka ugradnje. LED javna rasvjeta značajno smanjuje troškove održavanja, no važno je napomenuti da se osim rasvjetnih tijela moraju održavati i stare podzemne i nadzemne instalacije, stupovi, konzole javne rasvjete te upravljački ormarići. Stoga, u ovoj fazi, ne možemo sa sigurnošću potvrditi postotak uštede.

Naselje Osor je pod konzervatorskom zaštitom i nije mogao biti zahvaćen ovom rekonstrukcijom. Možete li nam reći nešto više o drugom projektu unutar kojeg će se rekonstrukcija svjetiljki provesti i u Osoru?

Projekt rekonstrukcije javne rasvjete ne uključuje dekorativnu rasvjetu, postojeću LED rasvjetu te rasvjetu u jezgri naselja Osor i Mali Lošinj. Unatoč posebnim uvjetima koje je postavio Konzervatorski odjel Ministarstva kulture i medija, u naselju Osor razvijen je zaseban projekt javne rasvjete. Trenutno je u procesu ishođenje građevinske dozvole. O eventualnim uštedama ili povratnim informacijama moći ćemo govoriti tek nakon dovršetka projekta.

Pozitivan utjecaj projekta

Vidljivo je da su očekivani rezultati u energetskoj učinkovitosti i smanjenju svjetlosnog zagađenja već počeli pokazivati pozitivan utjecaj. Iako je projekt još uvijek u fazi monitoringa i evaluacije, preliminarni podaci potvrđuju ostvarenje postavljenih ciljeva.

Budući planovi uključuju nastavak optimizacije, posebno u naselju Osor koje zbog konzervatorske zaštite zahtijeva posebne uvjete u projektiranju javne rasvjete. Ovaj projekt predstavlja uspješan primjer urbane transformacije usmjerene ka održivosti. Time, Grad Mali Lošinj potvrđuje svoju predanost očuvanju prirodnih resursa i unapređenju životnih uvjeta svojih stanovnika.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstvaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineMinistarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerPredstavništvo Europske komisije u HrvatskojGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.

MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!