- PLAN 2025. - Stiže i Zakon o priuštivom stanovanju
- Vukovar sufinancira energetsku obnovu obiteljskih kuća
- Kako funkcioniraju stambene zadruge u Europi
- Zagreb financira uređenje i ozelenjavanje dvorišta
- VIDEO - Ključne promjene u zgradama od iduće godine
- TIPS&TRICKS - Ključni savjeti za energetsku obnovu javnih zgrada
- Kako je projekt gradske knjižnice na Hvaru postao primjer održivosti
- Prijedlozi ZGRADOnačelnika u javnom savjetovanju
- Formiran je Registar stanova u privatnom vlasništvu
- Lepoglava pomaže u rješavanju stambenog pitanja mladim obiteljima
U petak, 25. listopada, u prostorijama HUB385, Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR) organiziralo je Okrugli stol o Socijalnom planu za klimatsku politiku u kontekstu energetskog siromaštva i ranjivosti povezane s prijevozom.
Osnovno pitanje je bilo kako će se uvođenje sektora prometa i zgradarstva u prošireni sustav dražbi emisijskih jedinica utjecati na građane, hoće li doći do poskupljenja i u kojim sektorima, koje će skupine građana biti najpogođenije te kako nam Socijalni plan za klimatsku politiku i mjere koje se njime planiraju može pomoći u prilagodbi na potencijalna poskupljenja.
Ana Juras iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije predstavila je novi prošireni sustav trgovanja emisijskim jedinicama kojim bi se potaknulo smanjenje emisija u sektorima zgradarstva, cestovnog prometa i dodatnih sektora koji nisu u EU ETS1, a čime će se financirati Socijalni fond za klimatsku politiku. Provedba plana za klimatsku politiku koji slijedi iz Socijalnog fonda za klimatsku politiku započet će 2026. godine te se njegovo trajanje predviđa do 2032. godine.
Ukupni iznos na koji računa Republika Hrvatska jest 1,68 milijardi eura, od kojih bi 1,26 milijardi eura bilo financirano Socijalnim klimatskim fondom. Zbog novog sustava trgovanjem emisija Juras je upozorila na neupitno povećanje cijena energije te predstavila dvije komponente Plana za olakšanje zelene tranzicije svim građanima: mjere i ulaganja te izravne potpore dohotku.
S obzirom na to da će opskrbljivači fosilnim gorivima plaćati dodatna davanja po emisijskim jedinicama, sektor prometa će biti posebno pogođen. Pri tome će najviše biti pogođeni upravo građani koji žive u područjima u kojima nema mreže javnog prijevoza, te su s tih aspekata bili prisiljeni nabaviti vlastito vozilo. Upravo to pokazuju i rezultati istraživanja koje je u 2023. godini u Hrvatskoj proveo Vladimir Halgota s kolegama. Istraživanje je izrađeno u sklopu istraživanja stanja prometnog siromaštva koje je provedeno i u Sloveniji, Mađarskoj, Slovačkoj, Bugarskoj i Rumunjskoj.
Vlada Republike Hrvatske je za izradu Socijalnog plana za klimatsku politiku zatražila tehničku pomoć Europske komisije koja je angažirala niz stručnjaka uključujući u ECORYS Hrvatska. Upravo je Goran Momčilović iz ECORYS Hrvatska predstavio inicijalne rezultate mapiranja, koji pokazuju da u Hrvatskoj nedostaje kvalitetan sustav praćenja podataka o energetskom siromaštvu i ranjivosti povezanoj s prijevozom pa je s tih aspekata vrlo teško odrediti tko će točno biti najpogođeniji uvođenjem sektora zgradarstva i prometa u prošireni sustav trgovanja emisijskim jedinicama. Međutim, kako su istaknule i Ana Juras iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i Marija Džaja iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Vlada će nastaviti provoditi mjere koje će ublažavati rizike ovih promjena, a koje će uključivati:
- energetsku obnovu zgrada
- podršku pristupu priuštivom i energetski učinkovitom stanovanju
- poticanje ugradnje OIE s ciljem dekarbonizacije sustava za grijanje i hlađenje
- nabavu vozila, bicikala i vozila za mikromobilnost s nultom i niskom emisijom, ali i
- daljnju potporu javnim i privatnim subjektima u razvoju i pružanju pristupačnih rješenja energetske učinkovitosti i odgovarajućih instrumenata financiranja.
Upravo je pružanje potpore za daljnja rješenja energetske učinkovitosti zadaća i One Stop Shop (OSS) za cjelovitu energetsku obnovu doma koji je predstavila Anamari Majdandžić iz Društva za oblikovanje održivog razvoja. OSS je središnje mjesto na kojem građani Zagreba i okolnih općina i gradova mogu dobiti sve potrebne informacije i savjetovanje o kvalitetnoj cjelovitoj energetskoj obnovi svog doma, a nalazi se u prostorijama Društva za oblikovanje održivog razvoja na adresi Slavka Batušića 7, Zagreb.
Okrugli stol organiziran je u sklopu projekata crOss renoHome i Savjetodavni centar za energetsko siromaštvo (EPAH), čiji su ciljevi pružiti podršku u razvoju i provedbi mjera koje će pomoći ugroženim skupinama u smanjenju troškova energije i poboljšanju kvalitete života.
ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
- KORISNI KONTAKTI
Problemi u i oko vašeg doma - kome ih prijaviti
- EU FIRE SAFETY DAY 2023
Fotonaponski paneli na krovovima - kako smanjiti mogućnost izbijanja požara
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - studeni/prosinac 2024.