zgrada
Izvor: victor217 / freepik
ZGRADOnačelnik.hr
PROJEKT SRI2MARKET

Digitalizirane, pametne i štedljive zgrade. Kako?

Kada se opskrba energijom suoči s ozbiljnim ograničenjima i prijeti njen manjak, europski pogledi okreću se prema zgradama u kojima živimo i radimo. Koliko energije troše zgrade? Kako ih možemo učiniti učinkovitijima? Dok se tehnički odgovori unaprjeđuju, financijski izazov uporno ostaje: tko (i kako) će financirati digitalizaciju u zgradama? Upravo ovakvim pitanjima bavi se Energetski institut Hrvoje Požar, partneri projekta 'Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno'. Naime, stručnjaci i istraživači iz njihovog Odjela za energetsku učinkovitost, Marko Bišćan i Ružica Jurjević, dali su nam odgovore na mnoga pitanja kroz aktualni projekt SRI2MARKET na kojem odnedavno rade.

Države članice Europske unije ulažu velike napore u pokazatelje pripremljenosti za pametne tehnologije (engl. SRI - Smart Readiness Indicators) u cilju nadogradnje fonda zgrada, nacionalnih propisa te otklanjanja tržišnih barijera. To potvrđuje i veliki broj projekata koji se provode unutar EU-a, a kojima je cilj riješiti spomenute izazove.

Jedan od takvih je i europski projekt SRI2MARKET koji je s provedbom započeo u studenom 2022., a podržava određene zemlje u prevladavanju barijera te predlaže posebne sheme javnog financiranja pametnih tehnologija u zgradama. U Hrvatskoj projekt provodi Energetski institut Hrvoje Požar (EIHP), kao jedan od 12 projektnih partnera koji će na njemu raditi naredne tri godine.

Inače, pokazatelj SRI na hrvatskom se jeziku naziva pokazateljem pripremljenosti za pametne tehnologije. Cilj projekta SRI2MARKET je podržati šest zemalja članica EU-a u planiranju uvođenja navedenog pokazatelja u nacionalne propise i postavljanja na tržište.

Pokazatelji pripremljenosti za pametne tehnologije uključuju tri ključne funkcionalnosti:

  • (a) optimiziranja energetske učinkovitosti i općih performansi tijekom korištenja
  • (b) prilagođavanja rada potrebama korisnika
  • (c) prilagodbe rada potrebama elektroenergetske mreže.

Kao što se može uočiti, funkcionalnost 'b' se odnosi isključivo na potrebe korisnika, a to znači da implementacija navedenih pokazatelja u zgrade može rezultirati boljom udobnosti boravljenja u zgradama, osigurati zdravije životne uvjete, kao i pružati informacije koje su nužne za postizanje ušteda, što znači dodatne dobrobiti u smislu ušteda energije i fleksibilnije potrošnje.

Potrošnja energije u zgradama

Jedno od ključnih pitanja je koliko zgrade zbilja troše energije te kako se to može izračunati i je li dobiveni rezultat stvarno točan? Ipak, ne može se unificirano odgovoriti na ovo pitanje. Potrošnja energije u zgradama ovisi o raznim parametrima:

  • namjeni zgrade
  • energetskim karakteristikama vanjske ovojnice
  • utjecaju korisnika
  • energetskim sustavima u zgradi
  • o načinu upravljanja

Odnosno, toplinska izolacija, tipovi rasvjete, tipovi generatora topline i ogrjevnih/rashladnih tijela, samo su neki od parametara koji znatno utječu na potrošnju energije u zgradama. Za svaku zgradu potrošnja se najbolje očituje iz stvarnih mjerenih podataka koje je moguće dobiti iz računa. U nedostatku tih podataka, trenutno su prisutni simulacijski alati za dinamičke energijske simulacije koji mogu dati okvirne potrošnje energije u zgradama, ali ponovno je potrebno poznavati fiziku zgrade, kao i energetske sustave u zgradama uz način upravljanja.

Osim energetskom obnovom, postavlja se i pitanje kako možemo bilo koju nekretninu (stambenu, poslovnu, javnu) učiniti energetski učinkovitijom. Energetska obnova može uključivati i obnove građevinskih dijelova zgrade, kao i svih drugih tehničkih sustava (elektrotehnički i strojarski dio sustava zgrada).

Osim navedenoga, implementacija pametnih tehnologija, odnosno digitalizacija zgrada može doprinijeti uštedama. Tako je moguće postići optimiziranje energetske učinkovitosti i općih performansi tijekom korištenja kroz direktno smanjenje potrošnje primjenom raznih senzora, ali i predviđanjem kvarova i detekcijom neoptimalnog rada sustava moguće je postići uštede energije i produljiti životni vijek opreme.

Dodatno, korisnici zgrade pomoću pametnih tehnologija i informiranost, također, mogu doprinijeti uštedama energije. Isto tako, digitalizacija može pomoći i elektroenergetskom sustavu, naravno uz pretpostavku da je mreža spremna za implementaciju strategija odziva potrošnje.

Trenutno to nije slučaj zbog tehničkih (jako malo zgrada trenutno ima ugrađene takve tehnologije) i pravno-regulatornih (nije jasno definirano kako provesti takve strategije u Republici Hrvatskoj) prepreka. Međutim, navedeno može rezultirati smanjenjem troškova energije.

Koje mjere poduzeti?

Mnogi (su)vlasnici zgrada i kuća pitaju se koje mjere mogu sami poduzeti da njihova nekretnina bude energetski učinkovitija. Najjednostavnija mjera koja se može provesti je ponašanje korisnika, što podrazumijeva, primjerice, izbjegavanje pregrijavanja i pothlađivanja prostora, otvaranje prozora i istovremenog grijanja ili hlađenja,...

Što se tiče ostaloga, energetska obnova je mjera koja se podrazumijeva. Ako gledamo naš fond zgrada, jako je velik broj zgrada kojima je istekao 'životni' vijek i koje zahtijevaju određene radnje, a to može biti rušenje ili obnova. Vlasništvo nad nekretninama podrazumijeva i brigu o njima.

U nedavnom istraživanju koje se radilo u sklopu projekta Congregate, a koje je predstavio prof. Bojan Milovanović s Građevinskog fakulteta u Zagrebu, dobiveni rezultati su dokazali da energetskom obnovom (konkretno na višestambenim zgradama) ukupna ušteda bude oko 27 posto, a ne 50 posto koliko se očekuje i koliko je prognozirano u početku. No, isto tako, imamo i suprotnih iskustava, gdje je jedan iz predstavnik suvlasnika iz Osijeka dokazao da je zgrada uštedjela više od 50 posto.

Stoga se postavlja pitanje, u čemu je problem, gdje su temeljne razlike i kako suvlasnici u zgradama ili obiteljskim kućama i javnim i poslovnim zgradama mogu uistinu znati koliko će uštedjeti i koliko će to biti profitabilno. Potrebno je znati na koji način se, a govorimo većinski o energetskim certifikatima zgrada, metodološki proračunava ušteda. Energetski certifikati se proračunavaju za standardni način korištenja zgrade. Kao što je već napomenuto, korisnici imaju veliki utjecaj na samu potrošnju. Tako, ako se zgrada grije na 24 °C, stvarna potrošnja energije će biti veća od proračunate (proračun na 20 °C) te će ušteda biti manja.

Kao što je navedeno, vlasništvo nad zgradom podrazumijeva i brigu o njoj. Dakle, ako zgrada propada potrebno ju je ili obnoviti ili srušiti. U određenom vremenu, jednu od navedenih radnji je potrebno poduzeti. Energetskom obnovom zgrada, produljuje se vijek trajanja zgrada, postižu zdraviji životni uvjeti, ostvaruje se manja potrošnja energije, a samim time postižu i određene energetske uštede. Kao jedna od prednosti može se istaknuti da vrijednost nekretnine poprima veću vrijednost nakon obnove zgrade. Egzaktan iznos ušteda i isplativost projekta ovisi o zgradi koja se obnavlja.

Ključno je napomenuti da je:

  • obveza projektanta izraditi projektnu dokumentaciju koja je u skladu sa željama investitora uz zadovoljavanje zakonskih propisa i normativnih ograničenja
  • izvođač odgovoran provesti projekt u praksi
  • nadzor odgovoran provjeriti usklađenost projekta s izvedenim radovima izvođača
  • sve kasnije ovisi o suvlasnicima, njihovom načinu korištenja zgrade i energetskih sustava

Smart readiness indicator

Kako je već navedeno, metodologija izračuna SRI-a, naime, ocjenjuje spremnost zgrada za njihovu sposobnost obavljanja triju ključnih funkcija:

  • (a) optimiziranja energetske učinkovitosti i općih performansi tijekom korištenja
  • (b) prilagođavanja rada potrebama korisnika
  • (c) prilagodbe rada potrebama mreže (za pružanje usluga odziva potrošnje)

Pokazatelji pripremljenosti za pametne tehnologije (SRI) sadržavaju informacije o ocjeni pripremljenosti objekta za pametne tehnologije u skladu s člankom 8. stavkom 10. Direktive 2010/31/EU - jednostavno rečeno, SRI kvantificira 'pamet' pojedine zgrade. Pri tome se u obzir uzimaju tri ključne funkcionalnosti:

  1. energetske uštede i rad sustava
  2. odgovor na potrebe korisnika
  3. odgovor na potrebe mreže
  • Energetske uštede i rad sustava

Ova funkcionalnost uključuje ocjenu koja definira postizanje energetskih ušteda, kao i predviđanje mogućih kvarova sustava ili dijelova sustava primjenom nekih od naprednih tehnologija. Primjerice, kada je riječ o postizanju ušteda senzori mogu detektirati okupiranost prostora - ako se u njemu ne nalaze korisnici, prostori se neće grijati ili hladiti, rasvjeta će se ugasiti i sl. Kao dodatan primjer mogu poslužiti senzori koji detektiraju otvorenost prozora, gdje se prilikom prepoznavanja otvorenosti prozora gasi grijanje ili hlađenje.

Kada je riječ o predviđanju mogućih kvarova opreme - tu također senzori i mjereni podaci koji su izvan uobičajenih vrijednosti mogu detektirati skori budući kvar nekih od komponenata sustava. Tako se postižu i uštede jer je detektirano da sustav radi izvan optimalnih okvira, ali se također smanjuju eventualni veći troškovi koji mogu biti uzrokovani trajnim kvarom opreme.

  • Odgovor na potrebe korisnika

Kada je riječ o korisnicima, ocjena uključuje odgovore zgrade na potrebe korisnika u smislu toplinske ugodnosti, zdravih uvjeta prostora u kojem korisnici borave, informiranosti korisnika...

  • Odgovor na potrebe mreže

Kada je riječ o mreži, ocjena uključuje odgovore zgrade na potrebe mreže. Zgrada kroz različite strategije odziva potrošnje može pomoći mreži osiguravajući fleksibilnost potrošnje. Fleksibilnost je moguće ostvariti smanjenjem potrošnje, pomicanjem opterećenja i sl.

SRI može isključivo kvantificirati digitalizaciju zgrada, a kroz brojčane pokazatelje moguće je potaknuti korisnike za implementaciju pametnih tehnologija. 

Budućnost SRI-a

Kroz aktivnosti u sklopu projekta uključit će se donositelji odluka na nacionalnoj razini te dionici na tržištu kako bi se, prije svega, stvorio interes i istaknule prednosti SRI-a. Aktivnosti koje su predviđene u Hrvatskoj i Cipru, između ostalog, uključuju i pomoć u verificiranju i replikabilnosti već razrađenih metoda i alata za kvantificiranje SRI-a od strane država članica s testnim fazama u tijeku, kao i onih s aktivnim interesom za implementaciju SRI-a.

Države članice s testnim fazama u tijeku su Austrija i Francuska. Kroz SRI2MARKET projekt će stečena iskustva dalje prenositi na druge države članice koje još nisu dosegle ovu fazu kako bi im se olakšalo planiranje budućih aktivnosti. Države članice s aktivnim interesom za implementaciju SRI-a su Portugal i Španjolska. U sklopu projekta pokrenut će se dijalozi i razmjena iskustava među dionicima te će se razviti niz alata i uputiti na način njihovog korištenja. Projekt je zamišljen kao katalizator za ubrzavanje donošenja relevantnih političkih odluka.

Ne zaboravite se prijaviti i na newsletter ZGRADOnačelnik.hr-a kako bismo vas povremeno obavještavali o različitim događanjima koje organiziramo kao i drugim korisnim savjetima i informacijama povezanima s pravima i obvezama (su)vlasnika zgrada i kuća i lakšeg upravljanja i održavanja nekretnina.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvojaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine

PARTNERI PROJEKTA

DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerEnergia Naturalis (ENNA)Grad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.


MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

ZGRADOnačelnik.hr u siječnju 2022. pokrenuo je projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kroz koji zajedno s partnerima želimo pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i kuća te primjene obnovljivih izvora energije. Ipak, Europska unija postavila je iznimno visoke ciljeve koje zajedno moramo ostvariti kako bismo jednog dana živjeli i boravili u ljepšim i energetski učinkovitijim zgradama, gradovima. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.