- Kojeg opskrbljivača plinom odabrati?
- Razvoj zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
- I grad Cres se bavi stambenom politikom
- Održavanje instalacija u zgradi - od struje i cijevi do optike
- Ukida se porez na prvu nekretninu, energetska obnova i dizalo "ulaze" u vrijednost stanova
- Čije su vlasništvo instalacije pružatelja telekomunikacijskih usluga u zgradi?
- Većina gradova i građana podržava stambene zadruge
- DUBROVNIK razvio vlastiti model rješavanja stambenog pitanja
- Općina Cestica - dodatni poziv za prikupljanje zahtjeva za POS stanove
- POTICAJNA STANOGRADNJA - Od Pule do Iloka, od Čakovca do Dubrovnika - izgrađene stotine stanova za mlade obitelji
- Naš je svijet suočen s dvostrukim izazovom potrebe smanjenja potrošnje, ali i rasta naših gradova. Postrojenja za recikliranje nužna su za suočavanje s ovim izazovom - kaže Alexander Kirchner, voditelj poslovnog odjela u bečkom gradskom poduzeću Wien Energie GmbH. Kirchner će sudjelovati na konferenciji OTPAD 360°- jučer smeće, danas problem, sutra sirovina, koju organiziraju ZGRADOnačelnik.hr i Motus media, uz programsko partnerstvo Udruge gradova.
Alexander Kirchner će na spomenutoj konferenciji govoriti o pozitivnim iskustvima Beča, a ususret konferenciji odgovorio je na neka ključna pitanja.
Wien Energie GmbH u Beču ima četiri postrojenja za proizvodnju energije iz otpada. Koliko su ovi objekti uspješni, odnosno kakve koristi grad i građani imaju od njih?
- Reputacija Beča kao čistog grada vrlo je važna za naše strategije kružnog gospodarstva i gospodarenje otpadom. Jedna od ključnih prednosti našeg upravljanja otpadom je značajno smanjenje količine otpada i recikliranje preostalog pepela. Godišnje dobivamo 25.000 tona metala iz obrade pepela (eng. Bottom ash). Osim toga, naša postrojenja za pretvaranje otpada u energiju integrirana su u sustav grijanja Beča, proizvodeći toplinu kroz procese spaljivanja i osiguravajući otprilike 1/3 ukupnog potrebnog grijanja.
S druge strane, koje su nuspojave ovih objekata? Kako ih rješavate?
- Naši objekti već su opremljeni modernim i učinkovitim procesima za obradu ispušnih plinova i vode koji udovoljavaju vrlo stroge granične vrijednosti emisija. Međutim, još uvijek proizvodimo značajnu količinu CO2. Stoga naša tvrtka već radi na rješenjima i planira implementaciju postrojenja za hvatanje ugljika. Tako možemo značajno smanjiti svoje emisije i čak generirati negativne emisije CO2.
Kako biste jednoj gradskoj upravi u Hrvatskoj, ali i građanima toga grada, objasnili zašto graditi energanu poput one u Beču? Koje biste argumente iznijeli?
- Naš je svijet suočen s dvostrukim izazovom potrebe smanjenja potrošnje, ali i rasta naših gradova. Postrojenja za recikliranje nužna su za suočavanje s ovim izazovom. Većina stručnjaka uvjerena je da će i dalje postojati potreba za tretiranjem otpada koji se ne može reciklirati na ekološki prihvatljiv način. Energija iz postrojenja za otpad ne samo da smanjuje volumen otpada, nego smanjuje potencijalne zdravstvene rizike i zagađenje povezano s odlagalištima (osobito tu mislim na emisije metana i CO2 - jedna tona otpada na odlagalištu proizvodi 28 puta više CO2 (CO2equ, mjerna jedinica, op.ur.) nego postrojenje za proizvodnju energije iz otpada - a ovo postrojenje može dodati i sustav hvatanja ugljika). Osim toga, pridonosi energetskoj sigurnosti grada pružajući pouzdan izvor obnovljive energije.
Problem otpada u Europi neće se smanjiti, samo će se povećati. Mnoge zemlje implementiraju različite sustave rješenja, no je li možda vrijeme da se te probleme počne rješavati na njihovom izvoru, a to su proizvođači?
- Naša tvrtka djeluje prema principu kružnog gospodarstva, počevši od smanjenja otpada i ponovne upotrebe materijala koji su već u optjecaju. Angažiranjem proizvođača u ranim fazama životnog ciklusa proizvoda možemo stvoriti održiviji i učinkovitiji sustav koji smanjuje stvaranje otpada od samog početka. Ali moramo imati na umu da će u svakom procesu uvijek postojati dio otpada koji se ne može reciklirati. Naša energija iz postrojenja za otpad obrađuje samo otpad koji se ne može reciklirati i koji bi inače završio na odlagalištu, pružajući održivo rješenje za kružno gospodarstvo.
Alexander Kirchner (44) voditelj je poslovnog odjela u bečkom gradskom poduzeću Wien Energie GmbH zadužen za postrojenja za proizvodnju energije i obradu otpada, u čijem je središtu kružno gospodarstvo.
Na Sveučilištu u Leobenu diplomirao je "Industrijsku zaštitu okoliša, gospodarenje otpadom i recikliranje" i završio stručni poslijediplomski studij poslovnog upravljanja u području "Kontrolinga i financija" na Bečkom sveučilištu ekonomije i poslovanja. Pored toga, Kirchner obnaša funkcije u brojnim nacionalnim i internacionalnim interesnim skupinama.
OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina
koja će se održati u četvrtak, 29. veljače 2024. godine s početkom u 10:00 sati
u hotelu International (dvorana Market), Miramarska cesta 24, Zagreb
Konferencija je besplatna, uz OBVEZNU prijavu
PRIJAVA NA KONFERENCIJU
Aktualne teme o otpadu provjerite u POSEBNOJ TEMI ZGRADOnačelnik-hr-a.
Ako vas zanima tema oko komunalnog otpada, odvajanja, odvoza i zbrinjavanje otpada, recikliranja, cijena i informacija povezanih s komunalnim poduzećima pratite #otpad.
ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.
Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:
POD POKROVITELJSTVOM
PARTNERI PROJEKTA
Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.
MEDIJI
*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.
- KONFERENCIJE, RADIONICE, EDUKACIJE...
Događanja vezana uz vaš dom i nekretnine - rujan / listopad 2024.
- ŠTO MORA RADITI
Koje su obaveze i dužnosti predstavnika suvlasnika
- BESPLATAN PRIRUČNIK
Kako postaviti sunčanu elektranu na krov objekta u vlasništvu grada