Srednja strukovna škola Velika Gorica
Izvor: Facebook
ISKUSTVO

Obnova srednjih škola u Velikoj Gorici - Računi za grijanje prepolovljeni, učenici pažljiviji, ne šara se više po zidovima

Zgrada u kojoj su smještene tri velikogoričke srednje škole primila je svoje prve učenike prije nepuna četiri desetljeća, 1985. godine, a prema važećim standardima prije obnove nalazila se u D energetskom razredu. Obnova ju je smjestila u visoki energetski razred A.

- Prijavljuje nam se više učenika nego što ih možemo upisati, a dolaze nam i sve bolji učenici s prosječnim brojem bodova kod upisa od 58 do 62 u odnosu na 80 maksimalnih. Mogu reći da je puno ugodnije boraviti i raditi u preuređenom prostoru, što osjete i učenici i profesori. Kad se ne morate baviti perifernim problemima vezanim uz kvalitetu prostora više vremena ostaje da se bavite nastavom - rekao je ravnatelj Srednje strukovne škole Velika Gorica Miroslav Antolčić, prvi čovjek jedne od triju velikogoričkih srednjih škola koje su potkraj 2020. godine potpuno energetski obnovljene.

Uz strukovnu, u istoj se zgradi nalazi i Gimnazija te Ekonomska škola. Kao inženjeru elektrotehnike, ravnatelju Srednje strukovne škole Antolčiću 'palo' je u zadatak da koordinira glavninu posla oko zahtjevne obnove zgrade koja je financirana sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Zagrebačke županije.

Financiranje

Energetska obnova zgrade stajala je više od 30 milijuna kuna ili 4 milijuna eura, od čega je 50,4 posto prihvatljivih troškova pokriveno sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“ na temelju javnog poziva Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine iz 2017. godine, a ostatak je financirala Zagrebačka županija.

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava je potpisan 22. veljače 2019., radovi su započeli 9. prosinca 2019. te su trajali 14 mjeseci. Zagrebačkoj je županiji i nedavno, krajem 2023. godine, odobreno sufinanciranje pet novih projekata za energetsku obnovu zgrada javnog sektora iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. na temelju javnog poziva Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, i to većinom škola (tri škole, jedan dom zdravlja te jedna upravna zgrada).

- Uvjeti u svim našim školama bit će kvalitetniji. Time stvaramo kvalitetno okruženje za osnovnoškolce i srednjoškolce - poručio je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić prilikom obilaska obnovljene škole u Velikoj Gorici.

Zgrada u kojoj su smještene tri velikogoričke srednje škole primila je svoje prve učenike prije nepuna četiri desetljeća, 1985. godine, a prema važećim standardima prije obnove nalazila se u D energetskom razredu. Obnova ju je smjestila u visoki energetski razred A.

Uštede

Tijekom obnove napravljena je izolacija vanjskih zidova, rekonstruiran krov, zamijenjena vanjska stolarija, poboljšan sustav grijanja, ugrađena dizalica topline zrak-voda za grijanje i hlađenje u sportskim dvoranama, uveden novi sustav prozračivanja, zamijenjena unutarnja rasvjeta te uveden sustav automatizacije i upravljanja zgradom. Prema projektu, u samoj je zgradi emisija štetnih stakleničkih plinova smanjena za 80 posto, a otprilike toliko se manje troši i toplinske energije za grijanje.

Ravnatelj Miroslav Antolčić dodaje da su mjesečni računi za grijanje prepolovljeni u odnosu na cijenu koju su plaćali do 2019. godine.

Dipl. ing. arh. Katija Jaram, voditeljica službe u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, ističe da su u okviru projekta sufinancirani i izrada projektne dokumentacije (glavni projekt energetske obnove te energetski pregled i energetski certifikat nakon obnove), stručni nadzor građenja, projektantski nadzor, usluga koordinatora zaštite na radu tijekom građenja, upravljanje projektom i administracija te promidžba i vidljivost projekta.

- Također, značajnim ulaganjima u predmetni projekt kroz implementaciju velikog broja mjera energetske učinkovitosti i uvođenje obnovljivih izvora energije, uz racionalizaciju troškova energenata, povećanje vrijednosti zgrada te osiguranje ugodnijeg boravka u školi učenicima, djelatnicima i ostalim korisnicima, ostvaren je značajan doprinos očuvanju okoliša smanjenjem emisije štetnih stakleničkih plinova i korak više prema ostvarenju ambicioznih nacionalnih ciljeva u pogledu energetske učinkovitosti - pojašnjava Katija Jaram.

Zadovoljstvo učenika i djelatnika

U zgradi se nalazi oko 1500 učenika i 200 zaposlenih radnika, što je oko 150 učenika više nego kad je završena obnova.

- Kad se sve pogleda puno smo dobili obnovom. Puno je ugodnije boraviti u prostoru, kad su bile visoke temperature nije se moglo boraviti u učionicama koliko je bilo sparno i zagušljivo, a zimi je te prostore bilo jako teško ugrijati. Subjektivno, uvjeti rada su nam bolji, no i objektivno računi su nam znatno niži - kaže Antolčić.

Obnova je počela prije korone, a ravnatelj Antolčić se prisjeća da je u početku bilo kaotično. Uvijek je morala biti jedna učionica slobodna da bi se učenici mogli preseliti, nastava se odvijala i po dvoranama. No za vrijeme lockdowna, kad se nastava odvijala online, a učenici ostajali kući, sam proces obnove bio je u logističkom smislu nešto lakši.

- Učenici su sada pažljivi, ne šara se po zidovima i jako paze kad su unutar zgrade - kaže ravnatelj srednje strukovne škole Antolčić koji je nakon energetske obnove zgrade nastavio i s novim projektom izgradnje Regionalnog centra kompetentnosti u Velikoj Gorici koji je završen i stavljen u funkciju. Taj centar kompetentnosti je jedan od 25 centara koji se planiraju izgraditi u Hrvatskoj, s modernim pogonima koje koristi Srednja strukovna škola.

U sklopu projekta za izgradnju Regionalnog centra na krovu zgrade velikogoričke škole postavljena je i fotonaponska elektrana od 55 kW, koja bi tijekom ožujka trebala dobiti i trajnu dozvolu za korištenje.

Uloga Zagrebačke županije

Upravni odjel za gospodarstvo i fondove EU Zagrebačke županije navodi da je ta županija zahvaljujući uspješnim prijavama 2018. godine na Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora“ energetski obnovila četiri zgrade osnovnih i srednjih škola na svom području. Radi se o investicijama ukupne vrijednosti 62 milijuna kuna, od čega je 27 milijuna kuna dobiveno bespovratno iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Županija je sama uložila 20,9 milijuna kuna, a Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU 14,1 milijun kuna. Tim je sredstvima kombinacijom građevinskih, strojarskih i elektrotehničkih radova energetski obnovljen kompleks zgrada velikogoričkih srednjih škola, zajedno sa sportskom dvoranom, zgrada i sportska dvorana Srednje škole Vrbovec, zgrada Područne škole Rakov Potok te OŠ Stjepana Basaričeka u Ivanić-Gradu.

Energetski učinak obnove velikogoričkih srednjih škola je, dodaju, pozitivan i višestruk na svim razinama.

- S obzirom na to da su 2020. i 2021. godina bile obilježene pandemijom i lockdownom, kao referentnu godinu za usporedbu uzimamo 2019. godinu i s njom uspoređujemo koliko je pala potrošnja energije za grijanje i troškovi u 2022. i 2023. godini.

  • 2019.  - 1.252.656,25 kWh; 92.211,61 EUR
  • 2022. - 517.323,55 kWh; 47.843,83 EUR (58 posto ušteda energije, 48 posto smanjeni troškovi)
  • 2023. - 471.869,35 kWh; 42.743,32 EUR (62 posto ušteda energije, 53 posto smanjeni troškovi)

Također je potrebno napomenuti da smanjenje potrošnje energije ne prati proporcionalno smanjenje troškova zbog porasta cijene energenata, navode iz Zagrebačke županije.

Nakon obnove, škola je s estetske strane dobila moderan izgled te je ugodna za rad i boravak.

Uz škole, energetski su se obnavljale i zgrade ispostava Doma zdravlja Zagrebačke županije u Jastrebarskom, Vrbovcu i Zaprešiću, a čija ukupna vrijednost obnove premašuje iznos od milijun i 400 tisuća eura (10,3 milijuna kuna). Od tih sredstava polovina je financirana iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a druga polovica sredstvima Zagrebačke županije i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Što je obuhvatila obnova velikogoričkih škola

Prema detaljnoj specifikaciji, obnova velikogoričkih srednjih škola čija je građevinska bruto površina iznosila 12.052 četvorna metra uključivala je:

  • poboljšanje toplinske zaštite ovojnice povećanjem toplinske zaštite vanjskih zidova, povećanjem toplinske zaštite odnosno rekonstrukcijom krova iznad grijanog prostora, povećanjem toplinske zaštite stropa prema negrijanom prostoru i zamjenom vanjske stolarije učinkovitijom
  • poboljšanje postojećeg sustava grijanja (rekonstrukcija toplinske podstanice, rekonstrukcija razvoda sustava grijanja i ugradnja termostatskih setova, uključujući ogrjevna tijela i cijevi)
  • ugradnju novog visokoučinkovitog sustava grijanja i hlađenja (dizalica topline zrak-voda (rashladnik vode) za grijanje i hlađenje ventilacijskog sustava u sportskim dvoranama)
  • uvođenje novog visokoučinkovitog sustava prozračivanja (prisilna ventilacija s povratom topline)
  • zamjenu unutarnje rasvjete učinkovitijom
  • uvođenje sustava automatizacije i upravljanje zgradom
  • uvođenje sustava daljinskog očitanja potrošnje energije i vode i sustava kontrolnih mjerila energenata i vode.

CO2 do 55 - Zeleni plan za Hrvatsku

Konferencija CO2 do 55 - Zeleni plan za Hrvatsku, prva takva u Hrvatskoj, koja se održala sredinom lipnja 2023. godine pokazala je i dokazala koliko je važno o ovim temama govoriti javno, stručno i edukativno. Koliko je ova tema važna govori i činjenica da je tijekom konferencije uživo bilo prisutno ukupno 145 sudionika, a 24 sata od početka konferencije na YouTube i Facebook kanalima konferencija je imala ukupno 3.900 pregleda. Također konferenciju su popratile u svojim središnjim dnevnicima i HRT i NovaTV kao i mnogi drugi mediji.

Ovogodišnje teme konferencije CO2 do 55 bavit će se aktualnim temama, novim pravilima i direktivama Europske unije i njihovim utjecajima na poslovni svijet i građane. Na konferenciji će se govoriti o Direktivama koje će iz temelja promijeniti energetsku sliku Europe i Hrvatske, pozitivnim primjerima energetske obnove i ugradnji obnovljivih izvora energije, programima i projektima koji su svjetionik svima ostalima.

U panel raspravi 0 CO2 – Dekarbonizacija javnih zgrada bit će riječi o energetskoj obnovi javnih zgrada (državnih, županijskih, gradskih i općinskih) i ugradnji obnovljivih izvora energije što je ključno je za ubrzavanje dekarbonizacije u Hrvatskoj i služi kao primjer građanima. Javne zgrade, kao što su primjerice bolnice, iznimno su veliki potrošači energije. Energetskom obnovom takvih zgrada ne samo da će se drastično smanjiti potrošnja energije, nego će boravak u tim objektima biti kudikamo ugodniji nego do sada.

Konferencija će se održati u četvrtak, 21. ožujka 2024. s početkom u 10h

UŽIVO u Zagrebu u Hotel Westin (dvorana Panorama, 17. kat) Kršnjavoga 1 i
ONLINE uz live prijenos na YouTube i Facebook ZGRADOnacelnik.hr, zagreb.info, dnevno.hr

Konferencija je besplatna za sve zainteresirane uz obaveznu prijavu unaprijed putem prijavnice

PRIJAVITE SE

 CO2 do 55 - ZELENI PLAN ZA HRVATSKU

Ako vas zanima energetska obnova ili pak implementacija obnovljivih izvora energije, pratite #energetska obnova i #obnovljivi izvori energije.

ZGRADOnačelnik.hr od siječnja 2022. provodi projekt Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno! kojim se želi pomoći svim dionicima sa savjetima, iskustvima i informacijama oko energetske obnove zgrada (privatnih, poslovnih i javnih) i obiteljskih kuća te primjene obnovljivih izvora energije. O toj gorućoj temi gotovo svakodnevno objavljujemo tekstove, organiziramo radne skupine i konferencije te sudjelujemo na raznim edukacijama i radionicama. Malim koracima grabimo naprijed, polako ali sigurno, ka energetski održivijim zgradama. Pročitajte više o projektu i ne zaboravite pratiti rubriku Osunčajmo Hrvatsku.

Projekt OSUNČAJMO HRVATSKU i energetski obnovimo - ZAJEDNO! podržavaju:

 

POD POKROVITELJSTVOM

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvojaMinistarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine

PARTNERI PROJEKTA

APN – Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama.DOOR - Društvo za oblikovanje održivog razvojaEnergetski institut Hrvoje PožarEko KvarnerGrad BjelovarGrad KarlovacGrad PazinGrad RijekaGrad SisakGrad Slavonski brodGrad ZadarHrvatska energetska tranzicijaHrvatska udruga za dizala (HUDIZ)HUPFAS_Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustavaHrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada (HUSiSZ)Hrvatski savjet za zelenu gradnjuHrvatska stručna udruga za sunčevu energiju (HSUSE)Hrvatska zajednica županijaInstitut za društvena istraživanja u ZagrebuInovacijsko-poduzetnički centar RijekaKonrad Adenauer Stiftung HrvatskaKLIK- Križevački Laboratorij Inovacija za KlimuUdruga ODRAZ – Održivi razvoj zajednicePOKRET OTOKARegionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA)SIMORA - Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županijeUdruga gradovaUdruga suvlasnika - stanara Grada Karlovca (USSGK)Udruga_upraviteljZelena akcijaZelena energetska zadruga

Projekt je dobio i pismo podrške Ureda predsjednika Republike Hrvatske.


MEDIJI

Bauštela.hrEnergetika marketingegradnja.hrForum.hrgradimozadar.hrmonitor.hrMotus Media grupaPametni gradoviposlovni.fmPress ClippingProfitiraj.hrSavjeti.hrTočka na iZagrebonline.hr

Osunčajmo Hrvatsku i energetski obnovimo - zajedno!

*U komentarima i mišljenjima izneseni su osobni stavovi autora i ne mogu se ni pod kojim uvjetima smatrati službenim stavovima Zgradonačelnik.hr-a. Zgradonačelnik.hr ne preuzima odgovornost za sadržaj ovog teksta.