olujno nevrijeme
Izvor: macrovecto/Freepic
NAKNADA ŠTETE

Što učiniti u slučaju štete na nekretnini nakon prirodne nepogode

Nezapamćena oluja, katastrofa, uragan, pijavica, tornado, katastrofalne scene, kataklizmički prizori, nikad viđeno u životu, scene kao iz apokaliptičnih filmova, povijesno nevrijeme… Sve su to opisi koji su se po medijima čuli i vidjeli nakon oluje koja je u srijedu 19. srpnja projurila kontinentalnom Hrvatskom.

Bez obzira na to što su mnogi ostali (doslovno) bez krova nad glavom i što su materijalne štete velike i vidljive na svakom koraku i što metropola i okolni gradovi izgledaju kao da je ogromna kosilica prešla preko sveg drveća, mi koji ovo pišemo i vi koji ovo čitate sretni smo što smo živi. Jer, na žalost, znamo da je bilo i kobnih posljedica. 

Kad se male ruke slože

Ako ima štete i na vašoj nekretnini, nemojte samo čekati hitne službe jer su pretrpane poslom s obzirom na razmjere štete diljem pogođenog područja. Naravno, kao što je i rečeno, zovite ih samo ako se radi o po život opasnim situacijama.

Ono što možete sanirati sami učinite to odmah. Ako možete, udružite se sa susjedima i napravite radnu akciju! Pokidane grane maknite s ceste i nogostupa i sa šahtova, odnosno odvoda, odlomljene i oštećene komade fasade do kojih možete sigurno doći oprezno uklonite, pazeći da nema nikoga u blizini kako ne bi bilo ozlijeđenih. Dijelove roleta i prozora koji vise uklonite da ne bi pali nekome na glavu. Kontejnere i kante za smeće koji su od siline vjetra odjurili nekamo vratite na mjesto i, ako je moguće, dobro učvrstite negdje.

Šteta u stanu ili kući

Ako vam je u stanu procurilo od susjeda iznad ili u kući kroz krov ili imate kakvu drugu štetu uzrokovanu ovom olujom, nadamo se da imate osiguranu svoju nekretninu. Polica osiguranja stana ili kuće nije obavezna, ali je apsolutno preporučljiva. Naime, osiguranjem nekretnine možete si olakšati život nakon što se dogode situacije na koje ne možete utjecati poput prirodnih nepogoda (na primjer, poplave ili neočekivane padaline), požara, izljeva vode, loma stakla, potresa, krađe i sličnih nemilih događaja. U takvim slučajevima, ako imate osiguranje privatne imovine, možete tražiti naknadu troškova za nastalu štetu. Napominjemo, osnovnom policom osiguranja nije sve pokriveno, stoga je preporučljivo voditi računa o rizicima koje je moguće ugovoriti uz obavezno osiguranje od požara i nekih drugih opasnosti kako bi što više štetnih događaja bilo u pokriću.

Stoga provjerite imate li u polici osiguranja vaše nekretnine ugovorenu i naknadu štete u ovakvim situacijama. Ako imate, fotografirajte sve što je u vašem domu oštećeno, a zatim se obratite svojoj osiguravajućoj kući kako biste saznali koji su daljnji koraci za naknadu štete. U pravilu, nakon što kontaktirate osiguravajuću kuću, odnosno svog agenta za osiguranje,  i prijavite štetu putem odgovarajućih obrazaca, na teren treba izaći procjenitelj, te potom čekate isplatu, što može trajati svega nekoliko dana, ako je sva dokumentacija u redu. Cijeli proces od prijave štete do isplate naknade traje obično od 7 do 14 dana. 

A obično osiguranje od prirodnih nepogoda se ne nalazi u osnovnom paketu već u nekom od viših. Naime, 19. srpnja je bila oluja, pa će se pokriti štete svima onima koji imaju osigurane rizike požara, udara groma, tuče i oluje, istaknuli su iz Groupama osiguranja i dodali da štete ne bi bile pokrivene jedino u slučaju da takva opasnost nije ugovorena s osigurateljem.

Također, trebate znati što je točno prirodna nepogoda o čemu smo već prije pisali.

Šteta u zgradi

Ako imate štetu na zgradi, provjerite s Upraviteljem ima li polica osiguranja zgrade ugovorenu naknadu štete u ovakvim situacijama. Naravno, ako se radi o hitnim intervencijama svakako dogovorite da se to odmah riješi i provjerite mogu li se ti troškovi namiriti iz police osiguranja zgrade.

U pravilu, police imovine koje ugovaraju upravitelji stambenih zgrada 'pokrivaju' zgradu, odnosno zajedničke dijelove zgrade, a što je i za očekivati budući da se premija plaća iz zajedničke pričuve. Dakle, polica osiguranja zgrade ne pokriva osiguranje privatne imovine, odnosno stanova. 

Zakonom o s vlasništvu i drugim stvarnim pravima je obvezno samo osiguranje zajedničkih dijelova zgrade i to od rizika požara. To znači da svaka stambena zgrada u Hrvatskoj mora imati ugovorenu osnovnu policu osiguranja ili kako Zakon kaže primjereno osiguranje.

S obzirom na to da je cijena osiguranja često odlučujući faktor, najčešće se ugovara najosnovnije pokriće od osiguranja od požara (osnovne opasnosti) plus izlijevanje vode iz vodovodnih i kanalizacijskih cijevi. Više o tome pročitajte ovdje.

Napomena - polica osiguranja za svaku zgradu izrađuje se posebno budući da je svaka zgrada drugačija.

Važna napomena

Osiguravajuće društvo pokriva štetu do limita određenog ugovorom o osiguranju, u skladu s dogovorenim uvjetima. 

Tekst je napisan u suradnji s Groupama osiguranjem.

 

Groupama